• Wtorek, 21 stycznia 2020
  • Godz. 6:14
  • Imieniny: Agnieszki, Jarosława
  • Czytających: 1769
  • Zalogowanych: 4
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Dawna Maciejowa na fotografii i rycinie

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 16 maja 2017, 8:38
Autor: TAB
Fot. TAB
Od 12 maja w Filii nr 6 Książnicy Karkonoskiej przy ul. Wrocławskiej 71 można oglądać wystawę „Okruchy pamięci… dawnej Maciejowej”. Ekspozycję można oglądać do końca lipca. Ekspozycja składa się ze starych fotografii i szkiców przedstawiających wieś sprzed II wojny światowej. Są tu także kopie rysunków i grafik z początku XX wieku. Wykorzystano także widokówki przedstawiające Maciejową, znaną przed wojną jako Maiwaldau.

Wystawa powstała w wyniku spotkań grupy zapaleńców, działających jako nieformalne stowarzyszenie miłośników Maciejowej oraz pracownicy Książnicy Karkonoskiej, Barbary Ziemlanowskiej. Pomysłodawczyni wykorzystała zbiory własne oraz archiwum Zygmunta Horcza, który udostępnił między innymi unikatowy plan przedwojennej Maciejowej, naszkicowany z pamięci w roku 1986 przez sędziwą już wówczas Margot Stumpe.

- Celem tej prezentacji jest przybliżenie mieszkańcom Maciejowej i osobom zainteresowanym bogatej historii tej części Jeleniej Góry oraz jej promowanie. Przecież to obecnie nasze miejsce na ziemi – mówi pani Barbara.

Czytelnicy odwiedzający bibliotekę w pierwszych dniach prezentowania wystawy są nie tylko zainteresowani, ale i zachwyceni – Wystawa jest bardzo starannie przygotowana, jestem zauroczona prezentowanymi materiałami – mówi pani Krystyna Pawiłojć, przedstawicielka średniego pokolenia czytelników, a Daniel Bielecki, reprezentujący młode pokolenie mieszkańców Maciejowej dodaje – Jestem zszokowany, że coś takiego tu kiedyś było.

- Warto tutaj przyjść. To przecież historia naszych podwórek, domów i ulic – uzupełnia Barbara Ziemlanowska. W planach grupy, która spotyka się w bibliotece, jest dalsze zbieranie kolejnych materiałów, publikacji, książek związanych tematycznie z historią Maciejowej.

W Filii 6 Książnicy Karkonoskiej wystawy odbywają się cyklicznie. Między innymi były tu już ekspozycje rękodzieła, prac plastycznych dzieci, prac konkursowych oraz wernisaże malarstwa uczestniczek warsztatów plastycznych Uniwersytetu III Wieku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~hs 16-05-2017 10:23
Zastanawia fakt dlaczego po wojnie nazwy jednych miejscowości tłumaczono dosłownie jak choćby Hirsch-berg - Jelenia-Góra,Schwartz-Czarne,Legnica-Liegnitz,Glogów-Glogau itd.Natomiast niektóre nazwy zostały nieudolnie zmyślane. Jak choćby wspomniana Maciejowa nie wiele mająca wspólnego z Maiwaldau(tł.dosłowne majowy gaj,las) czy nazwanie Grunau Jakimś dziwnym Jeżowem Sudeckim zamiast Grunowem,czy Hartau-Grabarowem zamiast Hartowem.Nasuwa się refleksja że ci powojenni geografowie i tłumacze nie popisali się w tworzeniu nazw na nowej mapie Dolnego Śląska.Zrobili to bez ładu i składu,skoro tłumaczyli jedne nazwy dosłownie a inne zmyślali.I taki miszmasz pozostał do dziś.
~hs c.d. 16-05-2017 10:29
Rozumiem że nie wszystkie nazwy da się dosłownie przetłumaczyć,ale mimo że nazwy wielu miejscowości się dało, to i tak zmyślali swoje,nie mające odniesienia do historii;)
~A mozę tak to było ?~~10:29 16-05-2017 11:06
Jakiś czas temu, dość odległy, słuchałam wykładu prof. Jana Miodka, który opowiadał właśnie o tym jak powstały nazwy miast i wsi. Maciejowa akurat nie była podanym przykładem,ale przez analogię można podejrzewać,że kiedyś wieś ta stanowiła własność jakiegoś Macieja. Czyja ta wieś ?- Macieja a więc Maciejowa.Historia JG : "Zalążkiem liczącego dziś prawie 90 tys. mieszkańców miasta był słowiański gród, /.../"Czyli część nazw może pochodzić z języka polskiego i nie musiała być tłumaczona z niemieckiego.I może mieć odniesienie jak najbardziej historyczne.
~ 16-05-2017 16:26
na stronie każdego urzędu miasta/wsi powinny być zdjęcia archiwalne danego miasta lub wsi
~@hs 16-05-2017 17:20
dlatego, że Maciejowa nazywała się Maciejowa zanim Niemcy nazwali ją Maiwaldau a Jeżów był Jeżowem zanim Niemcy przemianowali go na Grunau.
~do hs 16-05-2017 18:40
a może jeszcze mieli zostawić niemieckie nazwy dać Niemcom ziemię i przeprosić za to że ośmielili się ją odzyskać ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group