Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 6054
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Darmowe autobusy dla jeleniogórskich krwiodawców

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 19 kwietnia 2016, 8:03
Aktualizacja: 8:05
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Użyczone
Wraz z wejściem nowej taryfy MZK, czyli od 7 kwietnia br. , jeleniogórscy krwiodawcy posiadający Legitymację Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi mogą jeździć komunikacją miejską za darmo. O ten przywilej wnioskowali zarówno przedstawiciele Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Za tym rozwiązaniem rada miejska zagłosowała jednogłośnie.

O potrzebie wprowadzenia ulg dla krwiodawców pisaliśmy w styczniu minionego roku w artykule „W kwestii krwiodawstwa mamy wiele do zrobienia”. Wówczas Natalia Kozdrowiecka, specjalista ds. promocji krwiodawstwa z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu zapowiedziała zwrócenie się z wnioskiem do władz Jeleniej Góry o zmianę uchwały w tej sprawie. Poprzedni regulamin MZK mówił bowiem o zwolnieniu z opłat za komunikację miejską krwiodawców po oddaniu aż 25 litrów krwi ( w innych miastach jest to 15 litrów krwi). Od tego czasu radni dyskutowali, o ile obniżyć te wymogi, aż ostatecznie podjęli decyzję, by zlikwidować limity.

- Problem był poruszany przez wielu radnych, a obecne rozwiązanie poprzedziły długie dyskusje - relacjonuje Leszek Wrotniewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Jeleniej Górze. – Ostatecznie jednak cała rada była zgodna, że wszyscy krwiodawcy powinni jeździć autobusami MZK za darmo. Przy obecnym poziomie dopłat do MZK sięgających rocznie 14 mln zł, zwolnienie z opłat krwiodawców jest symbolicznym gestem, który nie ma większego znaczenia dla budżetu miasta – dodaje Leszek Wrotniewski.

Aby skorzystać z bezpłatnego przejazdu autobusami MZK należy mieć przy sobie Legitymację Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi oraz dokument tożsamości (lub legitymację wydaną w formie biletu elektronicznego przez MZK w Jeleniej Górze).

Wszyscy Honorowi Dawcy w dniu oddania krwi nadal mogą korzystać z bezpłatnego przejazdu na liniach normalnych najkrótszą trasą na odcinku od punktu poboru krwi do przystanku najbliższego miejsca zamieszkania - na podstawie zaświadczenia o oddaniu krwi oraz dokumentu tożsamości.

- Dziękujemy Prezydentowi i Radzie Miasta Jeleniej Góry za ten znaczący i potrzebny przywilej – mówi Natalia Kozdrowiecka. - Zapraszamy zdrowe osoby, które chcą i mogą oddać krew do Punktu Krwiodawstwa w Jeleniej Górze (NZOZ ul. Ogińskiego 6), który działa od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 - 12.00 – dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~/-/ 19-04-2016 9:04
Mój mąż oddał 9,5 l krwi posiada legitymację honorowego krwiodawcy lecz było to kilka lat temu, obecnie nie oddaje ze względu na wiek. Czy może korzystać z przywileju bezpłatnych przejazdów?
~taaaaak 19-04-2016 9:09
wymogiem jest bycie zasluzonym honorowym dawca krwi, czyli po oddaniu 6l krwi i nie jest wazne kiedy to bylo, wazne zeby legitymacja byla
~ 19-04-2016 10:11
Mam nadzieję, że więcej osób zacznie oddawać krew. Osobiście oddaję ją od kilkunastu lat, ale dopiero otrzymanie Legitymacji Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi zmotywowało mnie do bardziej regularnych donacji. To jedna k zobowiązuje :)
~ 19-04-2016 11:19
Nie ma większego znaczenia dla budżetu miasta, a to ciekawe. Panie Prezydencie, i Radni Miasta gdzie byliście , jak zabierano zniżki rodzinom pracowników MZK. Czy wtedy obciążenie dla budżetu było aż tak duże?. Moim zdaniem, o wiele większe pieniądze każdego dnia są marnotrawione w tym mieście bezpowrotnie.
~Ryś z Klanu 19-04-2016 13:13
Do 11:19. Chyba żartujesz.niby dlaczego rodziny pracowników MZK mieliby mieć jakiekolwiek zniżki na przejazdy?Honorowi Dawcy Krwi to ludzie,którzy ratują życie i w tym wypadku jestem za takimi ulgami ale zdecydowanie przeciwny ulgom dla rodzin pracowników MZK.
~Gość 17-03-2018 6:00
Jestem ZK i będę w Jeleniej Górze przez kilka dni w celach turystycznych. Czy mogę skorzystać z ulgi na przejazdy MZK?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group