Piątek, 17 września
Imieniny: Justyny, Franciszka, Roberta
Czytających: 3386
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Darmowe autobusy dla jeleniogórskich krwiodawców

Wtorek, 19 kwietnia 2016, 8:03
Aktualizacja: 8:05
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Darmowe autobusy dla jeleniogórskich krwiodawców
Fot. Użyczone
Wraz z wejściem nowej taryfy MZK, czyli od 7 kwietnia br. , jeleniogórscy krwiodawcy posiadający Legitymację Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi mogą jeździć komunikacją miejską za darmo. O ten przywilej wnioskowali zarówno przedstawiciele Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Za tym rozwiązaniem rada miejska zagłosowała jednogłośnie.

O potrzebie wprowadzenia ulg dla krwiodawców pisaliśmy w styczniu minionego roku w artykule „W kwestii krwiodawstwa mamy wiele do zrobienia”. Wówczas Natalia Kozdrowiecka, specjalista ds. promocji krwiodawstwa z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu zapowiedziała zwrócenie się z wnioskiem do władz Jeleniej Góry o zmianę uchwały w tej sprawie. Poprzedni regulamin MZK mówił bowiem o zwolnieniu z opłat za komunikację miejską krwiodawców po oddaniu aż 25 litrów krwi ( w innych miastach jest to 15 litrów krwi). Od tego czasu radni dyskutowali, o ile obniżyć te wymogi, aż ostatecznie podjęli decyzję, by zlikwidować limity.

- Problem był poruszany przez wielu radnych, a obecne rozwiązanie poprzedziły długie dyskusje - relacjonuje Leszek Wrotniewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Jeleniej Górze. – Ostatecznie jednak cała rada była zgodna, że wszyscy krwiodawcy powinni jeździć autobusami MZK za darmo. Przy obecnym poziomie dopłat do MZK sięgających rocznie 14 mln zł, zwolnienie z opłat krwiodawców jest symbolicznym gestem, który nie ma większego znaczenia dla budżetu miasta – dodaje Leszek Wrotniewski.

Aby skorzystać z bezpłatnego przejazdu autobusami MZK należy mieć przy sobie Legitymację Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi oraz dokument tożsamości (lub legitymację wydaną w formie biletu elektronicznego przez MZK w Jeleniej Górze).

Wszyscy Honorowi Dawcy w dniu oddania krwi nadal mogą korzystać z bezpłatnego przejazdu na liniach normalnych najkrótszą trasą na odcinku od punktu poboru krwi do przystanku najbliższego miejsca zamieszkania - na podstawie zaświadczenia o oddaniu krwi oraz dokumentu tożsamości.

- Dziękujemy Prezydentowi i Radzie Miasta Jeleniej Góry za ten znaczący i potrzebny przywilej – mówi Natalia Kozdrowiecka. - Zapraszamy zdrowe osoby, które chcą i mogą oddać krew do Punktu Krwiodawstwa w Jeleniej Górze (NZOZ ul. Ogińskiego 6), który działa od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 - 12.00 – dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group