Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 7265
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Czytali miasto w BWA. Bo miasto to tekst

Piątek, 23 września 2011, 8:19
Aktualizacja: 8:21
Autor: Petr
JELENIA  GÓRA: Czytali miasto w BWA. Bo miasto to tekst
Fot. Petr
Wczoraj, 22 września w Biurze Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze odbyło się Czytanie Miasta, podczas którego „czytającymi” byli Roman Kurkiewicz – dziennikarz i publicysta, i Paweł Krzaczkowski – eseista, autor tekstów poetyckich, prezes stowarzyszenia JAK, czyli Jeleniogórskiej Alternatywy Kulturalnej.

Na wczorajszym spotkaniu w jeleniogórskim BWA obaj panowie traktowali miasto jako tekst. Tekst, który jest poddawany nieustannym stylizacjom i procedurom interpretacyjnym, które czynią z niego organizm żywy i zdolny do ciągłych metamorfoz. Tekst, w którym litery i słowa zastępują modyfikacje architektoniczne, skutki urbanistyczne czy uwarunkowania społeczne. I zmiany zachodzące w mieście, dziś – niekoniecznie na lepsze.

– Czytamy miasto i do jakich konkluzji dochodzimy? Że ci, którzy powinni decydować o miasta (tekstu) kształcie dzisiaj nie mają prawa głosu. Chodzi, rzecz jasna o jego mieszkańców. Teraz miasto zmienia się w oparciu zasady rynkowe; jest kwestią polityczną nie domeną wspólnoty miasto zamieszkującej – mówili Roman Kurkiewicz i Paweł Krzaczkowski.

Spotkanie z Romanem Kurkiewiczem oraz Pawłem Krzaczkowskim, które odbyło się wczoraj w BWA w Jeleniej Górze to projekt zorganizowany w ramach cyklu: Miasto, nie-miasto, na który składają się warsztaty, performance, a także panele dyskusyjne. Cykl jest realizowany z pomocą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Jelenia Góra.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group