Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 8797
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Czystka z Kubusiem Puchatkiem

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ KRAJ
Piątek, 11 kwietnia 2008, 8:15
Aktualizacja: 8:16
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Kolejna rewolucja w sprawie lektur szkolnych. Z kanonu ma zniknąć klasyka literatury. Urzędnicy oświatowi zaproponują jedynie lekturę fragmentów dzieł, ponieważ twierdzą, że uczniowie i tak niewiele czytają.

"Kubuś Puchatek", "Potop", "Quo Vadis", "Romeo i Julia" - te tytuły znikną z listy lektur szkolnych. Nauczyciel będzie miał dużą dowolność przy wyborze omawianych na lekcjach powieści. - W tej chwili wielu uczniów udaje, że czyta, a wielu nauczycieli akceptuje ten stan. Widoczna jest gołym okiem hipokryzja. Wolimy, by uczeń przeczytał fragmenty, niż utrzymywać fikcję dydaktyczną" – wyjaśnia na łamach Dziennika prof. Sławomir Jacek Żurek, autor nowej koncepcji.

Pomysł irytuje nie tylko ekspertów. Ich zdaniem urzędnicy w MEN nie potrafią zachować zdrowego rozsądku. Albo przeładowują programy nauczania, albo tną je w taki sposób, że zagraża to kondycji umysłowej uczniów, którzy nie będą w stanie zrozumieć czytanych książek.

A jaka jest rzeczywistość? Mało który uczeń czyta lekturę od pierwszej do ostatniej strony. Sprawę załatwiają za nich streszczenia i opracowania z internetowej „Ściągi”. Co prawda nauczyciele doskonale wiedzą, kiedy ich podopieczny zżyna gotowce, a kiedy sam pracuje nad zaleconym tematem. Ale niewiele mogą zrobić. Co najwyżej obniżają oceny, na których wielu młodym ludziom nie zależy.

Ministerstwo Edukacji Narodowej bezskutecznie próbuje ten problem rozwiązać kolejnymi koncepcjami i propozycjami, które najczęściej wywołują oświatową burzę. A potem i tak wszystko wraca do normy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

ebee 11-04-2008 10:27
Nauczyciele nic nie robią. Mam syna w drugiej klasie jednego z jeleniogórskich gimnazjów. W tym roku szkolnym dzieci przeczytały tylko jedną lekturę. Bez komentarza !
~Aaron Pałkin 11-04-2008 12:50
Niech na matematyce ucza się tylko dodawać i odejmować, na biologii tylko o zwierzętach, na historii tylko od XVII wieku, fizyce tylko I prawo Newtona, na chemii tylko organiczna, a angielskiego niech się uczą się z vivy i mtv i wszytkim będzie żyło się lepiej.
piipi 11-04-2008 14:18
...stare niedzwiedzie...juz nie ..~BAWIA !!.
~uscisk 11-04-2008 18:02
jak nauczyciel zadaje lekture na drugi dzien np :dzuma" to sie i co ok 3-4 dni jest inna lektura to nie ma sie co dziwic ze sie czyta streszczenie
~ewka 11-04-2008 18:36
popie... ich całkiem
~s. 11-04-2008 19:08
Od kiedy urzędnik MEN wie cokolwiek o uczeniu w szkole ? Co do "Potopu" i Quo Vadis" zgoda, prawdy historycznej tam jest tyle co kot napłakał. Więcej szkody niż pożytku. Woda z mózgu. Stumilowy Las jest jednak prawdziwy. Wara od Kubusia, Tygryska, Kłapouchego, Prosiaczka, Królika, Maleństwa i miodu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group