Wtorek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 3807
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Czy zwykłe, plastykowe pudełko może komuś uratować życie?

Poniedziałek, 9 czerwca 2014, 8:33
Aktualizacja: 8:34
Autor: UM Jelenia Góra
– Zdecydowanie tak – powiedział prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. – Wszystko jednak zależy od tego, jak zostanie użyte. A zespół pracowników Urzędu Miejskiego, m.in. z Lucyną Kornobys, współpracującą z życzliwą nam firmą Jelenia Plast, przygotował taki projekt, który może tej tezy dowieść bez żadnych trudności.

- „ Pudełko życia” – poinformowała L. Kornobys – to (poza samym pudełkiem) akcja mająca na celu ułatwienie w niesieniu pomocy w stanach zagrożenia, głównie w sytuacji, kiedy ratownicy medyczni, lekarze, strażacy, czy pracownicy MOPS muszą szybko reagować, a brak kontaktu ze starszym człowiekiem, będącym choćby po udarze i mającym kłopoty z mówieniem może dramatycznie opóźnić akcję. Są ludzie niepełnosprawni, mieszkający samotnie i starzy, którzy potrzebują szybkiej pomocy, a nie zawsze wiemy, jaki jest ich stan zdrowia. Sprawa jest w niektórych krajach znana i nieskomplikowana, ale skuteczna. Chcemy ją przenieść na jeleniogórski grunt.

Lokator otrzymuje od nas (wykonane i podarowane przez firmę Jelenia Plast) pudełko i dwie nalepki. Do pudełka wkłada swoje dokumenty medyczne, choćby wypisy ze szpitala, wyniki badań, zaświadczenia o uczuleniach na leki, itp. Powinna też być tam złożona informacja o danych osobowych, żeby nikt z ratowników nie popełnił omyłki przy dozowaniu leków, gdyby w mieszkaniu znajdowała się niejedna osoba. Pudełko można włożyć choćby do lodówki, która jest w każdym niemal mieszkaniu, do szafki nocnej, a na drzwiczki nakleja się jedną nalepkę. Drugą – na wewnętrzną stronę drzwi wejściowych do swojego mieszkania, żeby ratownicy wiedzieli, że w tym właśnie lokum jest „pudełko życia”. Przed udzieleniem pomocy, nawet bez większego kontaktu z chorym dowiedzą się, jakie ma dolegliwości i jak mu pomagać, by nie zaszkodzić. Pudełko znajdą szybko jeśli drzwiczki do szafki czy lodówki będą dobrze oznaczone.

- Otrzymaliśmy tysiąc takich pudełek – powiedział M. Zawiła – i teraz dwoje pracowników będzie, przy współpracy z MOPS, PKPS, pogotowiem ratunkowym, Strażą Pożarną i policją docierać do ludzi, których trzeba będzie przekonać i zachęcić, by asekurowali się także w taki sposób.

- Pierwsze rozdysponowanie takich pudełek – powiedziała Lucyna Kornobys - nastąpi 9 czerwca w Książnicy Karkonoskiej, drugie – 5 lipca, podczas festynu na Placu Ratuszowym, o czym poinformujemy i na stronie internetowej Miasta, i korzystając z życzliwości mediów. Ponad sto pudełek otrzyma PKPS dla swoich podopiecznych, w dysponowaniu wezmą też udział opiekunowie ludzi starszych, czy samotnych z MOPS i innych służb opieki. Będziemy chcieli po kilku miesiącach zebrać informacje, czy ten system działa zgodnie z założeniami, czy nie trzeba kilku korekt i – przede wszystkim – czy będziemy już mieli pierwsze jego dobre skutki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group