Sobota, 13 kwietnia
Imieniny: Marcina, Przemysława
Czytających: 8954
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Czujnik czadu uratował im życie

Wtorek, 12 grudnia 2017, 15:12
Aktualizacja: Środa, 13 grudnia 2017, 6:59
Autor: Kamila Krawiecka–Bryl
Jelenia Góra: Czujnik czadu uratował im życie
Fot. Użyczone/Kamila Krawiecka–Bryl
Dzisiaj (12.12) jedna z jeleniogórskich rodzin mieszkająca przy ulicy Alei Wojska Polskiego dzięki czujnikowi pomiaru tlenku węgla uniknęła tragedii. – Czujki tlenku węgla i dymu mogą uratować życie – przypomina aspirant sztabowy Tadeusz Rybka z Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.

Dziś jego jednostka interweniowała w jednym z mieszkań na Al. Wojska Polskiego, gdzie przebywała kilkuosobowa rodzina. - Miało tutaj miejsce zatrucie tlenkiem węgla. W mieszkaniu budynku wielorodzinnego znajdował się piec gazowy dwufunkcyjny z otwartą komorą spalania – mówi asp. sztab. Tadeusz Rybka dowódca zmiany jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 2 PSP w Jeleniej Górze

W minionym roku, strażacy byli wzywani na interwencję w związku z alarmem tych urządzeń niejednokrotnie dzięki czujnikowi tlenku węgla i tym razem udało się uniknąć tragedii. Czujniki czadu i dymu są istotnym dodatkiem podnoszącym bezpieczeństwo domowników. Zasada działania czujnika jest bardzo prosta, i opiera się na ciągłym kontrolowaniu stężenia gazu w pomieszczeniu którym jest on zamontowany. Ilekroć stężenie tlenku węgla przekroczy minimalne stężenie, czujnik czadu uruchamia alarm dźwiękowy oraz świetlny (np. mrugająca dioda) informując o zaistniałym zagrożeniu.

- Mieszkańcy zauważyli że coś jest nie tak, ponieważ taki czujnik posiadali – dodał asp. sztab. Tadeusz Rybka. - Takie urządzenie kosztuje kilkadziesiąt złotych i warto zastanowić się nad takim zakupem, szczególnie kiedy mamy wątpliwości czy nasze urządzenia grzewcze są w stu procentach sprawne – mówi Jerzy Lenard, dyrektor ZGKiM. - Należy pilnować terminów przeglądów, bardzo ważna jest również sprawna wentylacja mieszkania – dodaje asp. sztab. Tadeusz Rybka

Tlenek węgla, czyli czad jest bezwonny, dlatego oprócz montażu tego urządzenia warto pamiętać również o regularnych przeglądach pieców...a jeśli chodzi o czujniki czadu montuje się je w pomieszczeniu, gdzie mamy do czynienia w wszelkimi urządzeniami grzewczymi, także tam, gdzie znajdują się piecyki naftowe, piece kaflowe oraz kotłownie z piecami węglowymi. Tlenek węgla utrzymuje się na niewielkiej wysokości, stąd zalecany montaż czujnika czadu wynosi ok. 140-150 cm nad podłogą. Czujnik montowany jest zazwyczaj w pobliżu potencjalnego źródła emisji tlenku węgla, ale nie dalej niż 6 m od niego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
269
Tak
61%
Nie
39%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Prace idą żwawo
 
Polityka
Dudek vs. Konieczyńska: II tura w Jeżowie
 
Aktualności
Zumba dla wszystkich
 
Aktualności
Pobiegli dla Filipka
 
112
Zderzenie na Sudeckiej
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group