Piątek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Brygidy
Czytających: 5992
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Cztery pory Gierka – dokument fotograficzny w Galerii SKENE

Czwartek, 9 czerwca 2011, 8:49
Aktualizacja: 8:51
Autor: Petr
JELENIA GÓRA: Cztery pory Gierka – dokument fotograficzny w Galerii SKENE
Fot. dtp
Polska lat 70 XX wieku. – sceny z życia codziennego oraz wydarzeń społeczno–politycznych w obiektywach wybitnych fotoreporterów złożą się na wystawę, która zostanie otwarta jutro (10 czerwca o godz. 17) w Galerii SKENE w foyer Teatru im. Norwida.

Zdjęcia dokumentują życie ludzi w kraju za "żelazną kurtyną", proces kostnienia systemu i triumf komunizmu, są zapisem dalekim od propagandowego obrazu znanego z „Trybuny Ludu”, czy Dziennika Telewizyjnego. Wystawa prezentuje „dekadę Gierka” – okres spektakularnych sukcesów i następujących wkrótce kłopotów gospodarczych. Jest niezwykłym dokumentalnym zapisem najnowszej historii Polski, ważnym dla społecznej świadomości, szczególnie młodszych pokoleń – zauważają organizatorzy.

Warto przy okazji wiedzieć, że nie każdy fotoreporter mógł publikować zdjęcia przedstawiające osobę I sekretarza KC PZPR, tytułowej postaci wystawy. Były one starannie selekcjonowane spośród kadrów wykonanych przez fotoreporterów Centralnej Agencji Fotograficznej, która miała „wyłączność” na tego typu fotografie. Dodajmy, że sam Edward Gierek był w Jeleniej Górze z tzw. gospodarską wizytą w 1979 roku. W Pracowni Dokumentacji Filmowej i Audiowizualnej JCK zachowały się filmowe obrazy z tamtego wydarzenia.

Uroczysty wernisaż 10 czerwca (piątek) 2011, g.17.00 galeria Skene w budynku Teatru Norwida w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group