Wtorek, 28 czerwca
Imieniny: Ireneusza, Leona
Czytających: 3534
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Czeski film w teatrze Norwida

Sobota, 3 stycznia 2009, 8:39
Aktualizacja: Niedziela, 4 stycznia 2009, 9:10
Autor: Mar
JELENIA GÓRA: Czeski film w teatrze Norwida
"Intriga i miłość" Schillera – wbrew przewidywaniom – nie stała się jesiennym hitem jeleniogórskiej sceny.
Fot. TEJO
„Nikt nic nie wie” ten przysłowiowy tytuł czeskiej komedii sprzed 50 lat pasuje jak ulał do dzisiejszej sytuacji Teatru Dramatycznego imienia Cypriana Kamila Norwida. Nie wiadomo, czy urząd marszałkowski chce i na jakich warunkach współfinansować i prowadzić tę placówkę.

Radny Cezariusz Wiklik, przewodniczący komisji kultury rady miejskiej, od wielu miesięcy o tę kwestię i inne pyta prezydentów.
– Pytałem również podczas ostatniej sesji w starym roku i usłyszałem, że wkrótce się wyjaśni sprawa współfinansowania – mówił radny Wiklik – wyjaśnia się od pół roku i nic nie wiemy.

– Na przykład, czy obiecane pół miliona złotych na premiery będzie zależeć od tego, czy miasto wyłoży pieniądze na współprowadzenie Filharmonii Dolnośląskiej, należącej do marszałka? Nic nie wiemy. Dlaczego nie rozpisano konkursu na stanowiska nowych dyrektorów w obydwu, od 1 stycznia rozłączonych teatrach?

W Dramatycznym funkcję pełniącego obowiązki objął dotychczasowy dyrektor administracyjny, Ryszard Pałac, natomiast dyrektor artystyczny, Wojtek Klemm nie ma szans na objęcie tego stanowiska z przyczyn formalnych. Powód? brak trzyletniego stażu pracy na stanowisku dyrektorskim.

Po cichu mówi się, że władza w ratuszu dlatego zwleka z ogłoszeniem konkursu, żeby utrzymać stanowisko dla Wojtka Klemma tak długo, ile się da. Radni raczej nie zgodzą się na utrzymanie podziału na dyrektora naczelnego i artystycznego. Te dwie funkcje miałby pełnić wybrany w konkursie dyrektor. O ile konkurs zostanie ogłoszony. A na razie rządzi administracyjny który jako naczelny nadzoruje samego siebie. I artystyczny, który naczelnym nie zostanie.

Do tego dochodzi najnowsza produkcja, którą zaczęła Scena Dramatyczna Teatru Jeleniogórskiego im. Norwida, a kończy istniejący od 1 stycznia Teatr Dramatyczny im. Cypriana Norwida. „Sztuka dla dziecka od lat 18”, dzieło Pawła Demirskiego (tekst) i Moniki Strzępki (reżyseria) ma kosztować aż 130 tysięcy złotych! Premierę sztuki, która – jak mówił nam kierownik artystyczny Klemm – ma być hitem sezonu – zaplanowano na 23 stycznia. Pożyjemy, zobaczymy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group