Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 2845
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polana Jakuszycka: Czeska niedziela na 39. Biegu Piastów

Niedziela, 1 marca 2015, 17:43
Aktualizacja: 19:29
Autor: Przemek Kaczałko/ inf.prasowa
Polana Jakuszycka: Czeska niedziela na 39. Biegu Piastów
Fot. Tomasz Raczyński
Czesi wzięli wszystko. 39. Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego zakończył się w niedzielę zwycięstwami naszych południowych sąsiadów na obu dystansach, czyli na 25 kilometrów stylem klasycznym oraz 30 km stylem dowolnym. W niedzielę wystartowało ponad 1500 osób.

Jako pierwsi w niedzielę wystartowali specjaliści od stylu dowolnego. O 9.50 na trasie pojawiła się dwójka niepełnosprawnych biegaczy, a o 10.00 stawka ponad 300 zawodniczek i zawodników.
Dość szybko na czele znalazła się dwójka: Jiri Rocarek (Czechy) oraz Toni Escher (Niemcy). Ten drugi bardzo mocno chciał wygrać, poprawiając sobie humor po tym, jak nie ukończył biegu na 50 kilometrów w sobotę. Na 18 kilometrze obaj biegli jeszcze razem, ale Rocarek postanowił wtedy zaatakować. Do mety dobiegł sam, z blisko minutową przewagą nad Escherem.
Dla Czecha było to drugie zwycięstwo w 39. Biegu Piastów – w piątek był najlepszy na 15 kilometrów stylem klasycznym. – Jestem szczęśliwy, że udało mi się wygrać dwukrotnie w Jakuszycach. Bardzo fajne trasy, ciekawa rywalizacja. To był dla mnie udany bieg – mówił na mecie zwycięzca.

Wśród kobiet najlepsza była Klara Moravcova, która w sobotnim biegu na 50 kilometrów była druga. W ciągu dwóch dni przebiegła blisko 80 km i dwukrotnie znalazła się na podium.
Najlepszy z Polaków w stylu dowolnym był Bogusław Gracz, który uplasował się na czwartej pozycji. Wśród Polek najlepsza była Katarzyna Witek z Warszawy, trzecia w klasyfikacji kobiet.
W wyścigu stylem dowolnym wystartowały 394 osoby.

Na 25 km klasykiem od początku na czele znajdowała się grupa sześciu zawodników. Na pierwszy kilometrach stawkę prowadził Mariusz Dziadkowiec-Michoń, reprezentujący Stowarzyszenie Bieg Piastów.
Po kilku kilometrach okazało się jednak, kto miał najlepiej nasmarowane narty. Czesi, podobnie, jak w poprzednich dniach zaczęli odjeżdżać rywalom na szybkiej trasie (pierwsza połowa dystansu prowadziła głównie w dół). Na półmetku Dan Slechta i Tomas Jakoubek mieli już półtorej minuty przewagi nad rywalami. Przez chwilę obaj biegli razem, ale potem Slechta, regularnie startujący na jakuszyckich trasach, uciekła swojemu koledze. Do mety dobiegł z przewagą ponad minuty nad Jakoubkiem i ponad 3 minut nad trzecim Martinem Furrerem ze Szwajcarii.
- Świetnie mi się dziś biegło, a o wygranej oprócz dobrej formy, zdecydowały także świetnie zrobione narty – mówił na mecie Dan Slechta.
Dodajmy tylko, że Czech wygrał tegoroczny cykl Enervit Classic 5-10-15, organizowany na jakuszyckich trasach przez Stowarzyszenie Bieg Piastów.

Najlepszy z Polaków był Łukasz Bronowicki z Jeleniej Góry, który był czwarty. Bronowicki przegrywał już w tym roku ze Slechtą, właśnie na biegach z cyklu 5-10-15.
Wśród pań bezapelacyjnie najlepsza była Czeszka Adela Boudikova. To dla niej druga wygrana w 39. Biegu Piastów. W piątek była najlepsza na 15 kilometrów klasykiem. W niedzielę Boudikova przegrała tylko z pięcioma mężczyznami. A drugą na mecie kobietę – Natalię Grzebisz wyprzedziła aż o 11 minut.
Po starcie ostatniego zawodnika wyruszyła Polarna Wyprawa Zuchów, na starcie której mieliśmy kilkudziesięciu młodych biegaczy. W tej rywalizacji każdy był zwycięzcą i każdy otrzymał pamiątkowy medal.
Wyniki biegów na 25 km klasykiem i 30 km stylem dowolnym tutaj: http://online.datasport.pl/results1398/

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1198
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group