Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 6018
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Czerwone światło nie dla pieszych

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 11 czerwca 2008, 9:14
Aktualizacja: Czwartek, 12 czerwca 2008, 7:36
Autor: TEJO
Taki obrazek to na placu Niepodległości codzienność.
Fot. TEJO
To plaga – mówią kierowcy o ludziach, którzy łamią przepisy na przejściach. Policjanci zdecydowanie rzadziej napominają przechodniów przechodzących na czerwonym świetle niż kierowców jadących z nadmierną prędkością.

A to właśnie piesi, często na własne życzenie, pchają się pod koła. Niecierpliwość, nieuwaga, pośpiech – to najczęstsze przyczyny wtargnięcia na jezdnię wbrew przepisom. I to tam, gdzie jest sygnalizacja świetlna. Często dzieje się tak, na przykład, na placu Niepodległości.

Funkcjonują tam tzw. inteligente światła. Aby doczekać się na zielone, trzeba wcisnąć przycisk. Choć sygnalizacja działa tam od jesieni, jeszcze nie wszyscy piesi się do tego przyzwyczaili. Ale nawet jeśli wcisną guzik, nie mają cierpliwości, aby poczekać na zielone. Choć faktem jest, że nierzadko trzeba na ten sygnał długo poczekać. Widząc, że nic nie jedzie, przechodzą na czerwonym.

Piesi różnie tłumaczą takie zachowanie. Najczęściej biorą przykład z krajów zachodnich. Tam przyjęło się, że – jeśli żaden pojazd nie nadjeżdża – jest ciche przyzwolenie na przechodzenie przez jezdnię, kiedy pali się czerwone światło. Taka postawa może okazać się zgubna. W centrum Jeleniej Góry często słychać klaksony wciskane przez zdenerwowanych kierowców, którym raptem przed maską wyskakuje pieszy.

Popełnia on poważne wykroczenie, za które policjant może nałożyć mandat, w zależności od stopnia zagrożenia nawet do 500 złotych, choć z reguły kończy się na „stówie”. Nie zdarza się to jednak tak często, jak w przypadku kierowców, którzy jadą za szybko.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz

zloty666 11-06-2008 10:26
Trzeba zauważyć, że światła na Pl. Niepodległości nie pozwalają na przejście przez całe przejście, a tylko na wysepkę. Mimo tego ludziska idą dalej pakując się prosto pod koła, ale winny jest zawsze kierowca a nie święta krowa przechodnia ! ! ! Niech Policja zacznie sprawiedliwie karać zarówno kierowców, jak i pieszych, rowerzystów, motorowerzystów i motocyklistów; bo na razie to są równi i równiejsi wobec prawa . . .
Patol 11-06-2008 10:39
To po co ludzie przechodzą po pasach?? Niech przechodzą obok albo w ogóle niech nie przechodzą tylko tak sobie drogę zaplanują aby nie przechodzić! Najlepiej to się z domu nie ruszać i wszystko sobie załatwiać przez neta.
~z jeleniej 11-06-2008 10:43
To skutek tej jesiennej "inteligentnej" organizacji ruchu! Na zielone czeka sie b. dlugo [wcisnij przycisk! - dobre sobie, chyba dla zabicia czasu], pala sie krotko -starsi nie zdaza nawet przejsc! Stoi sie, stoi, ktos straci cierpliwosc....
HankaOdRumcajsa 11-06-2008 11:11
Patolku! Lewą nogą wstałes dzisiaj? Jakieś nerwowe te Twoje posty... A jeszcze dodam że te światła rzekomo inteligentne to do końca inteligentnymi nie są. Odkąd je zamontowano na Wojska Polskiego są większe korki niż były wcześniej. Wiem bo jeżdże tamtędy codzienie. A piesi przy Florze to zawsze przechodzili na czerwonym ... czy to były stare czy nowe światła...
ebee 11-06-2008 12:24
Jestem po stronie pieszych, choć po Jeleniej Górze zdecydowanie częściej jeżdzę , niż chodzę. Światła dla pieszych funkcjonują skandalicznie. Pieszy po naciśnięciu guzika właśnie na tym Placu Niepodległości musi przeczekać czasami trzy !!!! załączenia zielonych świateł dla pojazdów. Pytam więc do czego są potrzebne te przyciski. Chyba tylko po to , aby zaspokoić snobistyczne wizje jakiegoś projektanta.Kierowca jeszcze ma trochę wiedzy na temat poruszania się po mieście- prawo jazdy. Trudno takiej wiedzy wymagać od wszyskich pieszych- często ludzi starszych. Dla nich "inteligentne światła" i obsługa przycisków, to przeszkoda nie do przebycia. Szkoda, że nie wzięto tego pod uwagę ! Nie do końca też prawdziwe jest stwierdzenie, że policja karze głównie kierowców , a nie pieszych. Tak naprawdę to policja w ogóle nie interesuje się tym , co się dzieje w mieście w godzinach szczytu. Jeśli nie mam racji, to może ktoś konkretnie wskaze mi, na których skrzyżowaniach w szczycie policja pomaga i kierowcom i pieszym. Owszem bywają , ale tam gdzie bezpiecznie i można złapać "jelenia" na radar. Miejsca wszyscy znamy. I to jest problem- nas wszystkich zresztą.
~jg 11-06-2008 12:33
przejścia przejściami ale ile jest takich czarnych punktów na mapie Jelonki w których do przejścia jest zaledwie kilka metrów a piesi zasuwają przez drogę. Między ryneczkiem a Rondem na zabobrzu, Wojska Polskiego, Wolności.... Trzeba zauważyć, że najczęsciej są to starsze osoby które nie mają już tego sprytu co kiedyś.
~exxon 11-06-2008 12:52
no nie ładnie piesi nie ładnie ,ile razy mi weszliście przed maske auta to już nie sposób zliczyć,ale wkoncu sie stanie i przejade.
macnow30 11-06-2008 13:15
niech zrobią te światła tak, żeby można było i przechodniom wygodnie, to na pewno się zastosują do świateł. zloty666 zauważył, że światła na pl. Niepodległości pozwalają na przejście jedynie do wysepki - później znów trzeba odstać swoje dwie minuty. to jest głupota, która niestety jest regułą w wielu miejscach JG
~ania i Dominia 11-06-2008 13:24
witamy
~clown 11-06-2008 14:18
zanim były tam inteligentne światła było dokładnie to samo, od zawsze ludzie przechodzą tam jak chca, i niestety często też starsi, a jak to się może skończyć- przypomnijcie sobie niedawną tragedie na w.polskiego...
~Mona 11-06-2008 14:20
Co do tych "inteligentnych" świateł to bez przesady bo ubliżamy sami sobie A kamery są skierowane w stronę nadjeżdżających samochodów - więc są one nie dla pieszych. Na każdych pasach przejście na druga stronę jezdni jest niewykonalne bez bieganiny. Starsze osoby i matki z małymi dziećmi nie zdarzą przejść na zielonym świetle. Czy nie można z tym coś zrobić?
~do Mony 11-06-2008 15:59
Nie można, bo inteligentne są w tym mieście tylko światła, osoby je programujące już nie.
~ 11-06-2008 16:12
ile kosztowała ta lewa umowa niby interligentna on wie ja wiem
~misio 11-06-2008 17:28
A ja czekam aż uda mi się upolować pieszego idącego na czerwonym i wysłać do na wózek! Jednak ciągle jakoś noga sama naciska na hamulec zamiast na gaz!!! Ludzie myślcie! Jedna chwila i po Was. Nam w samochodach nic się nie stanie - to będzie dla nas jak kichnięcie!
Rosomak 11-06-2008 18:50
Konia z rzedem temu,ktory zobaczy w naszym miescie patrol policji drogowej,egzekwujacej przepisy prawa o ruchu drogowym,zarowno od pieszych,jak i kierowcow.Pojawiaja sie przewaznie wtedy,gdy ma miejsce kolizja,lub wypadek.
~jaa 11-06-2008 18:54
Nie chcę się czepiać, ale spróbujcie przejść na Podwalu... Jadąc spokojnie na rowerze (~10 km/h) nie dojeżdżam do końca przejścia dla pieszych na zielonym. A pieszy idąc normalnym tempem drepta 3km/h. Kto te cykle ustawiał? Szybki Lopez?
KochaSJG1983 11-06-2008 20:54
Według mnie "inteligentna" sygnalizacja świetlna na Podwalu, a także innych miejscach, gdzie ją postawiono jest całkowicie do bani, ponieważ nie przejdzie się całego przejścia, a już jest czerwone światło dla pieszych. Ja się dziwię, że takie badziewie dopuszczono do użytku. Przecież starsze osoby o lasce, czy kulach nie przeją nawet ćwierć przejścia dla pieszych, a tutaj zielone. Powinni wydłużyć zielone światło, ale nie siedzą i nic nie robią...
~zuo 11-06-2008 22:22
Chciałbym przestrzec jadących autami późnym wieczorem estakadą z zabobrza w kierunku centrum. W ostatnim tygodniu "natknąłem" dwukrotnie się na jakąś starszą babcię (wygląda na bezdomną) z dużymi torbami, która idzie pod prąd jezdnią w kierunku przeciwnym niż my jedziemy. Nie wiem, czy babcia ma dość już życia, ale lepiej uważać i nie wziąć jej na maskę!
~Zbigniew 11-06-2008 22:38
Powinniśmy w tym cały zapędzie krytyki pamiętać - MIASTA SĄ DLA LUDZI, A NIE DLA SAMOCHODÓW. A komunikacja powinna tak być poprowadzona aby nie przeszkadzać w swobodnym przemieszczaniu się ludzi po mieście. Ten cały ruch samochodów właśnie w tym miejscu powinien być przeniesiony poza centrum miasta.
~Platix 11-06-2008 22:59
jestem młody, wysoki robie duże kroki, szybko chodzę... do czego zmierzam, na Wojska Polskiego jak jestem na środku ulicy, zielone światło już mruga o.O, Oczywiście czerwone pojawia sie nim przejdę na chodnik; A co ma powiedzieć starsza, zniedołężniała babcia, chodząca z laską!?
~bolass 11-06-2008 23:15
Wg norm jednego naszego w roku lub dwóch helmutów mozna spokojnie trafić na przejściu..:-)
~piipi. 12-06-2008 5:49
Piipi to ZAWSZE NA CZERWONYM światełku przefrówa... niczym MOTYLEK na wietrze... do KARMAZYNOWEGO kwiatuszka... A panowie POLICJANCI się patrzą i... główkami KIWAJĄ... w LEWO, PRAWO... LEWO, PRAWO... LEWO,PRAWO........... A wszystko po to żeby... szybciej być przy ukochanym ZBÓJNICZKU RUMCAJSIE... To MIŁOŚĆ sprawia ze piipi tak gna niczym... górski wicherek... CAŁUSKI dla NAJDROŻSZEGO Romcia.piipi
~... 12-06-2008 8:30
przede wszystkim, to że światło czerwoe zapala się sybciej niz przechodza ludzie strsi nie znaczy ze sa one zle zaprojektowane, jesli ktos wejdziena zielonym (nawet migajacym) to ma prwo przejsc a kierwoca musi poczekac az wszyscy przejda... Co do tego placu, to oczekiwanie na światło to porzkanajwieksza z mozliwych... 20s po zapaleniu czerwnego swiatla dlaojazdow i dlej brak zielonego ? To wg projektntow ile wynosi droga ewakucji dla samochodow ? No chyba nie aż tyle że trzeba czekać tyle czasu... 2 na niektórych światlach może być chyba szybciej działające zielone dla pieszych (tak jak na podwalu od strony pks) a nie że żaden samochód nie jedzie a Ty stój jak idiota minute aż laskawie włączy się zielone.... Nie lepiej także działa sygnaizacja dla ruchu samochodowego.... mialo byc inteigentnie a pasy mniej obciazone nadal maja dluzszy sygnal zielony...
~anitka 12-06-2008 9:13
Tez mam tę "przyjemność" stania na pl. Niepodległości aż łaskawie zapali sie światło zielone mimo wciskania przycisków ,faktycznie można stracić cierpliwość i przechodzić na czerwonym.Ta sygnalizacja powinna być na nowo ustawiona.
~oleczka 12-06-2008 18:54
no no. jak zawsze winni ludzie pieszy. A może by ktoś powiedział o tym jak to na skrzyżowaniu ul Wojska Polskiego i Sudeckiej gdy jest włączone zielone dla pieszych wpiep... wjeżdżają samochody na chama bo przecież mają zieloną strzałkę. ja nawet nie patrze jak mam zielone tylko przechodze i nie raz już by mnie baran walnął. nawet na zielonym piesi nie mają pierwszeństwa.!
~b 12-06-2008 19:58
Sygnalizacja na przejściach w Jeleniej jest naprawdę fatalna... czeka się zdecydowanie zbyt długo na zielone, swieci się ono zdecydowanie za krótko (najgorzej chyba jest na Podwalu, zdązyć pokonać całe pasy zanim zapali się czerwone jest naprawdę trudno). Jednak to nie zmienia faktu,że można wchodzić na czerwonym... przepisy obowiązują wszystkich! W takich sytuacjach nie trudno o wypadek... Wtedy przeważnie ,,winny" jest kierowca, ale niestety bywa tak, że dla pieszego nie ma już wtedy różnicy... ciało człowieka zawsze przegra z masą samochodu

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group