• Środa, 29 stycznia 2020
  • Godz. 12:39
  • Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
  • Czytających: 6619
  • Zalogowanych: 18
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Czas na nowy Statut

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 6 marca 2019, 7:35
Aktualizacja: Czwartek, 7 marca 2019, 20:44
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Statut Jeleniej Góry, czyli najważniejszy dokument regulujący ustrój wewnętrzny i organizację gminy, wymaga wielu zmian. Aby dostosować go do znowelizowanej ustawy o samorządzie gminnym, już w poprzedniej kadencji rozpoczęły się prace nad projektem nowego Statutu. Wczoraj (5.03) pochyliła się nad nim Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej.

Jak czytamy w uzasadnieniu: "projekt został przygotowany przez zespół powołany zarządzeniem Prezydenta Miasta z dnia 6 lipca 2018 r., w skład którego weszło 6 radnych i 11 pracowników Urzędu Miasta. Zespół, na 8 spotkaniach, które odbywały się od miesiąca lipca do października 2018 roku wypracował tekst, który następnie był poddany analizie prawnej, analizie nadzoru wojewody dolnośląskiego oraz sprawdzony pod względem polonistycznym. Statut został zredagowany zgodnie z zasadami techniki legislacyjnej. Statut stał się treścią uchwały, a nie załącznikiem, wprowadzono rozdziały wraz z tytułami, określono barwy w herbie i fladze miasta".

Co ciekawe, mimo zapewnień ze strony autorów projektu, na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej poddano w wątpliwość kilka zapisów, znalazły się też błędy redakcyjne, co poddaje w wątpliwość staranność przy tworzeniu nowego Statutu. Mowa m.in. o planie pracy i planie kontroli, które znalazły się w zapisach projektu, jednak w ustawie nie ma mowy o zatwierdzaniu przez Radę Miejską planu kontroli. Po naniesieniu kilku poprawek (w porozumieniu z radcą prawnym) radni w części dotyczącej Komisji Rewizyjnej jednogłośnie zagłosowali za pozytywną opinią dla nowego Statutu, który znalazł się w porządku obrad na poprzedniej sesji Rady Miejskiej, ale wrócił do prac komisji. Czy uda się przyjąć nowy Statut na dzisiejszej (6.03) sesji? To się okaże...

Projekt statutu został pozytywnie zaopiniowany przez komisję Statutowo-Organizacyjną i Spraw Społecznych w dniu 17 stycznia 2019 r. Najważniejsze zmiany ujęte w projekcie, a wprowadzone ustawą to:
1) ustawowe umocowanie głosowania imiennego,
2) konieczność utworzenia stałej komisji skarg, wniosków i petycji,
3) wymóg transmisji i utrwalania obrad rady gminy za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk oraz ich publikacja w BIP i na stronie internetowej gminy,
4) wymóg utworzenia klubu radnych przez co najmniej 3 radnych i określenia zasad jego działania;
5) ustawowe umocowanie interpelacji i zapytań radnych, na które Prezydent ma obowiązek udzielić odpowiedzi w terminie 14 dni i konieczność ich publikacji w BIP,
6) obowiązek przedłożenia przez Prezydenta do 31 maja każdego roku raportu o stanie gminy, nad którym prowadzona jest debata na sesji i głosowanie nad udzieleniem Prezydentowi votum zaufania,
7) konieczność wprowadzenia pod obrady rady projektu uchwały wniesionego przez klub radnych,
8) obowiązek podjęcia uchwały przez radę gminy dotyczącej obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej,
9) obowiązek podjęcia przez radę gminy uchwały dotyczącej wymagań jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

7
47%
Cieszy
0
0%
Dziwi
1
7%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
7
47%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Uczen 6-03-2019 15:53
A jacy to wybitni polonisci likwidowali bledy skladniowe stylistyczne frazeologiczne slownikowe i interpunkcyjne skoro nadal sie od nich roi?
~ 7-03-2019 8:02
do: ~Uczen (15:53)
Obawiam się, że ci sami, którzy próbowali uczyć ciebie...
~Prof. Pawłowicz 6-03-2019 16:04
27 marca radni PiS przedstawią nowy Statut. Czasu mają dużo, głowy tęgie, zapewne bez problemu sobie z tym poradzą.
~ 6-03-2019 17:32
do: ~Prof. Pawłowicz (16:04)
Tak, szczególnie ten blondyn (radny Pawłowski czy jak mu tam). Ten to ma łeb... Ech, kto to dziwo wybrał, przecież on nawet nie potrafi poprawnie przeczytać tekstu, który ktoś mu napisał. Dzieciaki w 3 klasie podstawówki tak nie dukają.
~Sięgnęliśmy dna? 7-03-2019 17:35
Podobno Urząd Miasta obecnie reformują prezesi spółek miejskich!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group