Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 13618
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Czarodziejski wieczór z Marią Suchecką

Czwartek, 16 grudnia 2021, 7:05
Autor: Jarosław Czarnoleski
Jelenia Góra: Czarodziejski wieczór z Marią Suchecką
Fot. Jarosław Czarnoleski
W poniedziałkowy (13.12) wieczór na jeleniogórskim Zabobrzu w kawiarni Muza, na ostatnim już spotkaniu w tym rokuz cyklu „ars poetica”, organizatorzy Stowarzyszenie Literackie w Cieniu Lipy Czarnoleskiej oraz Osiedlowy Dom Kultury gościli Marię Suchecką – autorkę tomiku prozy „Wyszperane z pamięci”.

Spotkanie otworzyła Dominika Krop, która przeczytała list prezes stowarzyszenia Danuty Mysłek, będącej w tym samym czasie w Lubaniu na podsumowaniu literackiego projektu, poświęconego pamięci zmarłego przed rokiem jeleniogórskiego i lubańskiego poety Huberta Horbowskiego. Następnie chwilą ciszy uczczono pamięć ofiar w czterdziestą rocznicę uchwalenia stanu wojennego.

Maria Suchecka pracy dziennikarskiej poświęciła ponad trzydzieści lat, jej teksty były drukowane na łamach ogólnopolskich gazet; jest również współorganizatorką wielu konferencji z udziałem niepełnosprawnych. Jej działalność miała zawsze swój znak rozpoznawczy w postaci Stowarzyszenia Literackiego w Cieniu Lipy Czarnoleskiej, którego jest współzałożycielką i w tym stowarzyszeniu redagowała wiele almanachów. Wydała pięć tomików poezji: „Od świtu do zmierzchu” (2005), „Nimfy błotne” (2007), „Boża reżyseria” (2009), „Alfabet Subtelnych” (2012), „Piranie albo grymas Darwina” (2014). Opowiadania do tomiku „Wyszperane z pamięci” powstawały wiele lat, jedno z nich „Czas w strzępach” na wieczorku przeczytał Jerzy Łukosz, prozaik, dramatopisarz i tłumacz literatury niemieckiej, drugie - „Krowa w areszcie” Alfreda Dziedzic.

Jan Wawrzyniak podziękował za wieloletnią przyjaźń i podarował na ręce Marii Sucheckiej obraz olejny z cyklu „Droga”, który znalazł się na okładce (prace zostały zainspirowane tomikiem, który był prezentowany na wieczorze). Drugi obraz z motywem kresowym artysty ukraińskiego został podarowany przez Kazimierza Łątkę.

Prof. Józef Zaprucki przekazał autorce opowiadań świeżo, pięknie wydane dzieło Fedora Sommera „Między murami i wieżami”, liczące 450 stron. Ten wybitny regionalista ostatnie lata życia spędził w Jeleniej Górze i temu miastu poświęcił swoją ostatnią powieść, w której jeleniogórzanie odnajdą bliskie sobie miejsca i obiekty. Józef Zaprucki na jej przetłumaczenie poświęcił wiele miesięcy.
Urszula Jonkisz zadedykowała autorce wiersz noblistki Wiesławy Szymborskiej a muzyczną oprawę zapewnił pianista Piotr Michalak. Niespodzianką wieczoru było wręczenie przybyłym gościom tomiku opowiadań „Wyszperane z pamięci”, którzy na zakończenie skorzystali z możliwości otrzymania autografu.

Sprawny przebieg spotkania logistycznie zapewniła Grażyna Stadnik członkini zarządu Stowarzyszenia Literackiego w Cieniu Lipy Czarnoleskiej.

Twoja reakcja na artykuł?

17
81%
Cieszy
1
5%
Hahaha
2
10%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
5%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group