Środa, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 2714
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Cudowne lekarstwo na szkolną szarzyznę

Czwartek, 23 października 2008, 20:30
Aktualizacja: 20:30
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Cudowne lekarstwo na szkolną szarzyznę
Fot. TEJO
Koncertem grupy „Pentatonika” rozpoczęła się dziś II Konferencja z Zakresu Twórczych Technik Edukacyjnych. Jej organizatorzy chcą, aby nauczanie nie było szare i smutne. Pragną zachęcić nauczycieli do skorzystania z metod, które zagwarantują, że młodzież z zajęć nie będzie wychodziła sfrustrowana, ale szczęśliwa.

Koryna Opala-Wnuk, inicjatorka i główna organizatorka spotkania, które odbywa się w gmachu Jeleniogórskiego Centrum Kultury, przeczytała na początek poruszający sumienia wiersz czternastolatka napisany zanim jego autor popełnił samobójstwo. Wyznanie szczere, wskazujące, że głównym powodem życiowych frustracji mogą być traumatyczne przeżycia w szkole, na lekcji. – Niech te ławki nie będą szare, dajmy im więcej kolorów i kształtów – apelowała Koryna Opala-Wnuk.

Organizatorka przedstawiła gości oraz tematykę, o której będą mówić w trakcie seminariów i wykładów. W szczególny sposób przywitała prof. Detleva Cramera z Berlina, który w terapii wykorzystuje muzykę i instrumenty Orffa. Opowiedział też o metodzie kolorowych punktów. Obecny był prof. Wiesław Karolak, który wygłosił wykład inauguracyjny „Od przedmiotu do podmiotu”, a także Katarzyna Klimowicz z Warszawy.

Organizatorzy wyróżnili profesorów Detleva i Karolaka okolicznościowymi srebrnymi jeleniami płaniczymi, dyplomami oraz płaskorzeźbami aniołów. A na zakończenie zagrał zespół instrumentalistów „Pentatonika”. To grupa integrująca ludzi o różnym stopniu niepełnosprawności, która od kilku lat działa przy Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli. Dyrygował nią, między innymi, sam Detlev Kramer.

Jutro odbędzie się wykład Olgi Handford o użyciu mandali w edukacji twórczej. Uczestnicy wezmą też udział w zajęciach warsztatowych. Konferencja zakończy się w sobotę wykładem prof. Swietłany Masgutowej, która zajmie się integracją schematów odruchów jako metodą wsparcia rozwoju i uczenia się dzieci. W całej imprezie bierze udział ponad 100 nauczycieli i pedagogów z Jeleniej Góry i innych miejscowości.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group