Wtorek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 13339
Zalogowanych: 95
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Coraz bliżej do pięknych widoków z radomierskiej wieży

Piątek, 8 lipca 2011, 7:55
Aktualizacja: Sobota, 9 lipca 2011, 7:50
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Coraz bliżej do pięknych widoków z radomierskiej wieży
Fot. Agrafka
Wczoraj pokościelną wieżę w Radomierzu, która niebawem będzie punktem widokowym, zwieńczono hełmem. Obiekt jest pozostałością kościoła z XIV wieku, gdzie wiernym wskazywano drogę duchową. Za kilka miesięcy w tym miejscu droga, w dosłownym znaczeniu, wskazywana będzie turystom.

Cała operacja wykonana z użyciem specjalistycznego sprzętu zaplanowana została na pół godziny, w trakcie której charakterystyczny hełm trafił na szczyt wieży pozbawionej przez dziesięciolecia zwieńczenia.

Przedsięwzięcie w Radomierzu realizowane jest w ramach szerszego projektu „Zobaczyć Krajobraz – Dotknąć Przeszłość – wykorzystanie potencjału kultury i dziedzictwa przeszłości na terenie Subregionu Karkonosze i góry Izerskie”. Partnerami projektu są Świeradów Zdrój, Mirsk, Kowary, Jelenia Góra i Janowice Wielkie.

- Celem projektu jest renowacja dawnych wież, z przeznaczeniem na wieże widokowe. W Radomierzu powstanie pierwszy punkt informacji turystycznej na Ziemi Jeleniogórskiej, na drodze biegnącej od Wrocławia. Dla budowlańców położenie dachu jest symbolicznym znakiem kończenia budowy, więc i my zbliżamy się do końca projektu. Prace wykończeniowe potrwają do końca września i po wyposażeniu obiektu planowane jest otwarcie na początek przyszłego roku - powiedział Miłosz Kamiński, sekretarz Gminy Janowice
Wielkie.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską i obejmuje remont zabytkowej dzwonnicy, dobudowę sali na 60 osób wraz z punktem informacji turystycznej, wyposażenie za ok. 38 tys. zł. Nie obejmuje natomiast przeniesienia części muru, uporządkowania byłego cmentarza i dobudowy parkingu dla autokarów, jednak zadania te zostaną zrealizowane w odrębnych projektach.

- Pierwsze historyczne wzmianki związane z Radomierzem pochodzą z roku 1305. Natomiast z 1312 r. pochodzą pierwsze zapiski mówiące o istniejącym w Radomierzu kościele, niestety nie wiadomo czy był to kościół drewniany, czy też murowany. Na przełomie XV/XVI w. we wsi wzniesiono murowany kościół, który w 1849 r. został rozebrany, zachowała się po nim jedynie barokowa wieża, na której znajdują się trzy dzwony ufundowane być może przez Bernarda von Schaffgotscha. Największy z nich pochodzi z 1612 r. i widnieje na nim napis „Bernard von Schaffgotsch”. Dzwon środkowy datuje się na rok 1576, a mały 1595 r. Po wojnie 30-letniej kościół był używany zarówno przez katolików, jak i przez ewangelików. Na temat samego kościoła wiemy niewiele. Wiadomo, że był on murowany i zorientowany, oraz że zdobiły go nagrobki członków rodu von Schaffgotsch – powiedział archeolog Ryszard Kołomański.

17.12.1615 r. doszło do tragicznego wypadku. Na zamku w Starej Kamienicy zginął właściciel Radomierza Bernhard von Schaffgotsch. W niewyjaśnionych okolicznościach zabił go rapierem jego własny służący, niejaki Wolf Friedrich Röttig, który został w okrutny sposób stracony. Nagrobek Bernharda von Schaffgotscha, pierwotnie umieszczony w kościele w rodzinnym Radomierzu, został po jego rozebraniu w 1849 r. przeniesiony do Cieplic i wmontowany w murze przy kościele. Podczas prac ziemnych natrafiliśmy na zamkniętą kryptę i sądząc po jej konstrukcji i materiału z jakiego została wykonana, czyli renesansowych cegieł, można przypuszczać, że jest to miejsce pochówku jednego z protoplastów rodu Schaffgotschów Niestety otwarcie krypty kolidowało z zakresem wykonywanych prac ziemnych, możliwe, że w przyszłości znajdą się środki na przeprowadzenie badań archeologiczno – antropologicznych – dodał.

W trakcie prac archeologicznych zostało również zlokalizowanych 17 pochówków, z czego dziesięć to groby z czasów istnienia kościoła i siedem z czasów kiedy kościół został rozebrany, w tym jeden duży grób zbiorowy - możliwe, że kryje szczątki kilkudziesięciu osób. Odsłonięte podczas prac ziemnych płyty nagrobne zostaną wyeksponowane przy murze okalającym kościół.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy masz karmnik dla ptaków na balkonie?

Oddanych
głosów
54
Tak
35%
Nie
43%
Nie mam balkonu
11%
Dokarmiam ptaki w inny sposób
11%
 
Głos ulicy
Jestem za, a nawet przeciw
 
Warto wiedzieć
Jak Niemcy zbudowały imperium? (i dlaczego płonie)
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Nowe rondo już gotowe
 
Aktualności
Przebudowa hotelu Orlinek w Karpaczu
 
Ciekawe miejsca
Książę też dostał nagrodę
 
Aktualności
Festiwal Światła w Cieplicach – program

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group