Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Brygidy
Czytających: 11764
Zalogowanych: 49
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Podgórzyn: Co z wieżą ruin kościoła?

Poniedziałek, 21 grudnia 2020, 6:02
Autor: WAC
Podgórzyn: Co z wieżą ruin kościoła?
Fot. UG Podgórzyn
Kilka dni temu odbyła się wizja lokalna w ruinach dawnego kościoła ewangelickiego w Miłkowie. W oględzinach obiektu uczestniczyli lokalni samorządowcy oraz przedstawiciele służb konserwatorskich.

Przypomnijmy. Władze gminy Podgórzyn chciałyby wyremontować znajdujący się w ruinie obiekt. W jego wnętrzach miałoby znaleźć siedzibę lokalne muzeum. Na wieży miałby powstać punkt widokowy. W części budowli zaplanowano kaplicę.

W pierwszej kolejności miałaby być odremontowana wieża kościoła. Ta część obiektu znajduje się w szczególnie fatalnym stanie. Jakiś czas temu po jednej z wichur doszło nawet do oderwania się elementów konstrukcji budowli. W związku z zagrożeniem wprowadzono wtedy zakaz wstępu na otaczający ruiny kościoła cmentarz. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei wyłączyła też z ruchu fragment biegnącej w tym miejscu drogi wojewódzkiej nr 366.

Po ostatniej wizji lokalnej czekamy na decyzję konserwatora zabytków dotyczącą zakresu prac jakie będzie wymagało wyremontowanie wieży i udostępnienie jej turystom - mówi zastępca wójta gminy Podgórzyn Tomasz Szewczyk. - Najważniejsza kwestia dotyczy jej hełmu. Konserwator odpowie na pytanie - czy należy tą część wieży odbudować, czy też można ją rozebrać. W przypadku przyjęcia tego drugiego rozwiązania przyszły punkt widokowy przypominałby nieco ten z zamku Chojnik.

Kościół w Miłkowie został wzniesiony w 1754 roku w miejscu drewnianej szopy – zboru, który służył za dom modlitwy ewangelikom zarówno miejscowym, jak z okolicznych miejscowości. Był to okazały obiekt z salową nawą, otoczoną dwukondygnacyjnymi, drewnianymi emporami. W 1863 roku do barokowej bryły okazałego gmachu świątyni dobudowano neogotycką wieżę. Kościół był nakryty czterospadowym dachem łamanym. Po II wojnie światowej poniemiecki zabytek, pozbawiony właściwego nadzoru i gospodarza popadł w ruinę. Była świątynia przez lata była rozkradana i dewastowana, a dzieła jej zniszczenia dopełniło rozebranie dachu.

Twoja reakcja na artykuł?

24
44%
Cieszy
6
11%
Hahaha
1
2%
Nudzi
13
24%
Smuci
0
0%
Złości
10
19%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
424
Tak, często
14%
Czasami
46%
Nigdy
8%
Nie, wolę autobus
3%
Nie, bo mam samochód
28%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Aktualności
Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
 
Aktualności
Z Jeleniej Góry w Himalaje
 
Turystyka
Z taśmy do kolejki
 
Aktualności
Pograli, posprzątali i pojechali
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group