Wtorek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 3171
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Podgórzyn: Co z wieżą ruin kościoła?

Poniedziałek, 21 grudnia 2020, 6:02
Autor: WAC
Podgórzyn: Co z wieżą ruin kościoła?
Fot. UG Podgórzyn
Kilka dni temu odbyła się wizja lokalna w ruinach dawnego kościoła ewangelickiego w Miłkowie. W oględzinach obiektu uczestniczyli lokalni samorządowcy oraz przedstawiciele służb konserwatorskich.

Przypomnijmy. Władze gminy Podgórzyn chciałyby wyremontować znajdujący się w ruinie obiekt. W jego wnętrzach miałoby znaleźć siedzibę lokalne muzeum. Na wieży miałby powstać punkt widokowy. W części budowli zaplanowano kaplicę.

W pierwszej kolejności miałaby być odremontowana wieża kościoła. Ta część obiektu znajduje się w szczególnie fatalnym stanie. Jakiś czas temu po jednej z wichur doszło nawet do oderwania się elementów konstrukcji budowli. W związku z zagrożeniem wprowadzono wtedy zakaz wstępu na otaczający ruiny kościoła cmentarz. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei wyłączyła też z ruchu fragment biegnącej w tym miejscu drogi wojewódzkiej nr 366.

Po ostatniej wizji lokalnej czekamy na decyzję konserwatora zabytków dotyczącą zakresu prac jakie będzie wymagało wyremontowanie wieży i udostępnienie jej turystom - mówi zastępca wójta gminy Podgórzyn Tomasz Szewczyk. - Najważniejsza kwestia dotyczy jej hełmu. Konserwator odpowie na pytanie - czy należy tą część wieży odbudować, czy też można ją rozebrać. W przypadku przyjęcia tego drugiego rozwiązania przyszły punkt widokowy przypominałby nieco ten z zamku Chojnik.

Kościół w Miłkowie został wzniesiony w 1754 roku w miejscu drewnianej szopy – zboru, który służył za dom modlitwy ewangelikom zarówno miejscowym, jak z okolicznych miejscowości. Był to okazały obiekt z salową nawą, otoczoną dwukondygnacyjnymi, drewnianymi emporami. W 1863 roku do barokowej bryły okazałego gmachu świątyni dobudowano neogotycką wieżę. Kościół był nakryty czterospadowym dachem łamanym. Po II wojnie światowej poniemiecki zabytek, pozbawiony właściwego nadzoru i gospodarza popadł w ruinę. Była świątynia przez lata była rozkradana i dewastowana, a dzieła jej zniszczenia dopełniło rozebranie dachu.

Twoja reakcja na artykuł?

24
44%
Cieszy
6
11%
Hahaha
1
2%
Nudzi
13
24%
Smuci
0
0%
Złości
10
19%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
213
Tak
32%
Nie
61%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group