Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 4545
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Co z miejskimi ruderami?

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 9 maja 2012, 10:13
Aktualizacja: Czwartek, 10 maja 2012, 8:22
Autor: Angela/Petr
Fot. Petr/Straż Miejskal
Przeznaczony do rozbiórki budynek przy ul. Pijarskiej 2 przyprawia o ból głowy mieszkańców sąsiednich kamienic. Nocami przesiadują tam narkomani, grasują szabrownicy, a w dzień – pośród piętrzących się puszek, butelek i innych śmieci – biegają bezpańskie psy. – Wszyscy mamy już tego dość – mówi pan Ryszard z Pijarskiej. Takich ruin w mieście jest więcej.

Wejść do budynku przy Pijarskiej jest wiele, począwszy od niezabezpieczonych drzwi i okien, na dziurach wybitych w elewacji. Na szczęście dotąd nie doszło tam do żadnego poważnego wypadku, jednak zdaniem okolicznych mieszkańców to tylko kwestia czasu. Takie sąsiedztwo jest też bardzo uciążliwe. – Bród i smród. A w nocy No i te bezpańskie psy, rozciągające po okolicy, grasujące wśród puszek i butelek. Po prostu Sodoma i Gomora - mówią państwo Janina i Ryszard, mieszkańcy sąsiednich kamienic (nazwiska do wiadomości redakcji). A jeszcze, jak zrobiło się cieplej, zaczęły bawić się tam dzieci. - Czy miasto zamierza jakoś rozwiązać ten problem? - pytają ludzie z Pijarskiej.

– Pustostan przy ul. Pijarskiej znajduje się w pasie drogi zaplanowanej do przebudowy. Ze względu na fakt, że część prac przy budowie tzw. układu komunikacyjnego została – na mocy umowy – przejęta przez inwestora, który miał zabudować teren dawnego targowiska przy ul. Kilińskiego, jego rozbiórka leży w kwestii inwestora. Ponieważ nie wywiązuje się on ze swoich zobowiązań, na dzień dzisiejszy toczą się ustalenia dotyczące definitywnego rozwiązania problemu zarówno z zabudową byłego targowiska, jak i prac przy układzie komunikacyjnym – mówi Cezary Wiklik, rzecznik Urzędu Miasta Jelenia Góra. I dodaje: – Decyzja zostanie podjęta już wkrótce. Miasto nie może realizować prac objętych zapisami konkretnych umów. Tym niemniej, podejmiemy bieżące działania zabezpieczające obiekt przed wtargnięciem osób trzecich.

Co najmniej kilkanaście ruder w Jeleniej Górze grozi zawaleniem. Jedne należą do miasta, inne do prywatnych właścicieli, których trudno ustalić lub zastać. W połowie kwietnia strażż miejska zrobiła kontrolę, zgłosiła niebezpieczne miejsca odpowiednim służbom i na tym sprawa sięę skończyła. O tym, jak niebezpieczne sąą takie obiekty okazało sięę kilka dni przed ŚŚwiętami Wielkanocnymi przy ul. Ludowej 19 w Jeleniej Górze. Strażż miejska wielokrotnie informowała o tragicznym stanie tego budynku zarówno urząd miasta, jak i nadzór budowlany. Na miejsce jednak nikt nie dotarł, a budynek, w którym często koczowali bezdomni, uległłzawaleniu. Na szczęście w tym czasie wewnątrz nikogo nie było. Obecnie obok ścian budynku leży hałda grożnego dla zdrowia eternitu, którym pokryty byłł dach domu.

- Zawaleniu uległo około 70 procent dachu, pozostała część została i w dalszym ciągu wisi w powietrzu. Kilka dni wcześniej strażacy zrzucili przechylający sięękomin, pozostała część rudery stoi i straszy. Jest to budynek, w którym do niedawna mieszkało starsze małżeństwo. Ludzie zmarli około trzy lata temu. Nie zostały tam uregulowane sprawy spadkowe i podobno ma go przejąć miasto - mówi Artur Wilimek, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Jeleniej Górze.

Także przy ul. Ludowej stoi inna rudera należąca do miasta. Budynek jest w nieco lepszym stanie, ale bezdomni urządzili sobie w nim koczowisko. Obok obiektu powstało też dzikie wysypisko samochodowych części, których z miesiąca na miesiąc przybywa. - Budynek jest niezabezpieczony, a w środku powstało drugie wysypisko śmieci – dodaje rzecznik straży miejskiej.
Kolejny budynek stoi przy ul. Łąkowej, w którym miasto zamurowano drzwi i okna, ale i tu bezdomni znaleźli wejście do wewnątrz, gdzie mieszkają i palą ogniska. Tragiczna jest również sytuacja przy budynku przy ul. Francuskiej, gdzie zameldowanych jest pięć osób. Budynek daje wiele do życzenia, ale to, co dzieje się obok niego, po prostu przeraża.

- Jest to składowisko wszelkich materiałów niebezpiecznych: eternitu, opon, śmieci, plastików itp. Kilka razy sporządzaliśmy wnioski do sądu w tej sprawie i na tym się skończyło. Nie mamy żadnych innych możliwości prawnych – mówi Artur Wilimek ze Straży Miejskiej.
Rzecznik Jeleniogórskiego urzędu miasta wyjaśnia, że w przypadku obiektów o różnym charakterze (mieszkalnych, produkcyjnych, i in.), zaniedbanych lub w znacznej części zdewastowanych, a będących własnością prywatną Miasto z reguły ma ograniczoną możliwość interwencji – odpowiedzialny za stan obiektu jest w świetle prawa jego właściciel.

- On też ponosi konsekwencje prawne i majątkowe w przypadku, kiedy skutkiem tych zaniedbań ktoś poniósł szkodę. Niekiedy ogólne względy bezpieczeństwa poszerzają nieco możliwości działań przedstawicieli służb miejskich, ale ograniczają się one z reguły do złożenia wniosku o dokonanie kontroli do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Uprawnienia do składania takich wniosków ma zresztą nie tylko Straż Miejska, czy Policja, ale też każdy mieszkaniec, który uznaje, iż na skutek złego stanu technicznego jakaś budowla stanowi zagrożenie dla zdrowia, życia czy mienia. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego to administracja, niezależna od samorządu, ma ustawowe umocowanie w sprawie nakładania sankcji i przymuszania do określonych działań – pisze w odpowiedzi Cezary Wiklik.

Czy miasto ma pomysł na pozbycie się niebezpiecznych ruder?
- Każdy obiekt należy postrzegać w osobnym trybie - niektóre z nich nie są i nie będą poddane remontom choćby z tego powodu, że są przeznaczone do planowego wyburzania z różnych przyczyn. Powodem mogą być m.in. zły stan techniczny i zużycie konstrukcji, ale też wyburzenie nastąpi ze względu na rozbudowę elementów infrastruktury miejskiej (choćby ciągi komunikacyjne, parkingi, itp.) – dodaje Cezary Wiklik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (36) Dodaj komentarz

~ość portalu 9-05-2012 10:58
Rzecznik mówi : "na dzień dzisiejszy" ?!
~Rudebwoy_JG 9-05-2012 11:06
Narkomani?? Już dawno żadnego 'centa' nie widziałem w Jeleniej dzięki Bogu ;)
~J@ck 9-05-2012 11:49
Tak powoli skończy Jelenia Góra pod rządami PO.... cała Jelenia Góra
~... 9-05-2012 12:18
Nie lepiej jest w Sobieszowie, choćby na ulicy Karkonoskiej :((((
~wojtek567 9-05-2012 12:59
rudery, w okolicach Placu Piastowskiego (i nie tylko) jeden kibel na kilka rodzin - a kilkaset metrów dalej park \"trzeba było\" rewitalizować...
~ 9-05-2012 14:00
Mozna by tam urzadzic biura dla pelnomocnikow pana prezydenta:)
~/-/ 9-05-2012 14:34
Oj przydałoby się aby straż miejska przeszła się ul. Objazdową już przy nr 1 wysypisko z rozbieranych samochodów, następnie 4 ogrodzenie strasznez blach które mają lodówki z tyłu, krzaki które zasłaniają widoczność czy ktoś wyjeżdza z nowej drogi Karola Miarki, po drugiej stronie ogrodzenie z muru, a na nim 2 drewniane płoty.Wyjazd z Objazdowej kiedyś zakończy się wypadkiem śmiertelnym bo trzeba wyjechać do połowy auta i dopiero widzi się auto jadące Wojewódzką. Przynajmniej lustro trzeba zamontować. Dalej Objazdowa 6 na podwórku jeden wielki bałagan jest tam wszystko. Na tyłach ul. Wojewódzkiej 18, w rowie przy torach składowisko drzewa, niby komórka.To wszystko nakryte różnymi wykładzinami, jadąc do Szklarskiej pociągiem widok jednego wielkiego bałaganu.
~yoooGru 9-05-2012 15:02
tej weźcie popoprawiajcie te błędy bo aż w oczy kuje. Te w tym fragmencie o zgłoszeniu przez straż głównie.
~Dor 9-05-2012 15:10
W centrum np. na ul. 1-go Maja tynki sypią się przechodnią na głowę. Starówka odstrasza i to nie tylko turystów. Czy potrzebny jest jakiś dramat, wypadek by dostrzec niebezpieczeństwo.
Vikusia z Niemiec 9-05-2012 17:52
Straszne jest to miasto. Bardzo smutne i przykro na nie patrzec. Bylam tu ostatnio na te wasze swieta i stwierdzilam, ze widoki sa takie straszne, ze w oczy kluje i przez to musialam chodzic z zawiazanymi oczyma, bo mi sie nie chcialo trzymac ich ciagle zamknietych, a musialam, bo patrzyc sie nie dalo, tak bolalo. Wiecej tu nie przyjade. W Niemczech jest piekniej i przyjemniej. Straszna jest Polska a zwlaszcza Jelenia Gora i ludzie tu mieszkajacy.
~123 9-05-2012 18:02
miasto ma ponad 150 pustostanow mieszkań,ruiny domow a mozna by je dac potrzebujacym dachu nad głowa za przysłowiowa złotowke w zamian za remont ale po co niech niszczeja lub płacic firmom ochroniarskim za ich dogladanie lecz smieszne to jest!!!szkoda gadac jaki kraj taka polityka,ko ko,ko ko bedzie spoko hahahaha
~doVikusi 9-05-2012 18:04
a więc żegnaj, Vikusiu. wielka szkoda, że już się nie zobaczymy i nie wylejesz już na mnie piwa w Belfaście :((((((((
~~ 9-05-2012 18:06
"bród i smród"? radakcjo, nauczcie się poprawnie pisać...
~soclib 9-05-2012 18:10
W czym problem? Własność miasta? 2 wywrotki staliniec albo jakiś inszy buldożer i po ptokach.Wyburzyć te wszystkie srajniki na podwórkach .Viki nie dziw się tak jest w całej Polsce gdzie osiedlili się przybysze zza Buga.
~andree 9-05-2012 18:58
NAJLEPSZYM LEKARSTWEM NA OPIESZAŁOŚĆ WŁADZ MIAST BYŁOBY ŚCIĄGNIĘCIE TV JEST WIELE TAKICH PROGRAMÓW INTERWENCJA,UWAGA, MOŻE ONI COŚ POMOGĄ BO WŁADZE NASZEGO MIASTA NASTAWIONE SĄ WYŁĄCZNIE NA DOJENIE MIESZKAŃCOW
~kl.. 9-05-2012 19:50
Wychodzi na to,że miasto i straz miejska jest bezsilna w tej kwestji. Ale w oznakowaniu prawie wszystkich ulic tabliczkami z info. o fotaradarze to szybko się upo...li. A idea miała być taka , że fotoradar miał byś stawiany na niebezpiecznych odcinkach......Widać Jelenia w wiekszości ulic jest niebezpieczna.
~tom 9-05-2012 20:41
oj ty biedny vikusiu z zamkniętymi oczami musiałeś się przechadzać a ciekawe jak ty w niemczech swoich ukochanych chodzisz bo ja akurat ćwoku w tych niemczech jestem bardzo często i taki syf tam mają że mi szczęka opada syf brud i dziwki rumuńskie na każdym rogu oto twoje niemcy
~ewa 9-05-2012 20:42
szczera prawda
~jajko 9-05-2012 20:54
jak to co zrobić ? podpalić !!!!
~ali 9-05-2012 21:06
te rudery urząd miasta trzyma aby dać jako mieszkania do remontu a te lepsze dla kolesi..........
~luska 9-05-2012 21:10
dajcie mi taki domek to bede wiedziala co z nim zrobic,
~kukunia 9-05-2012 21:55
Dla równowagi chciałabym oglądać rezydencje naszych włodarzy.Moje oko cieszy się jak pratrzy na dachówkę na Słowackiego 12, porządna, zamkowa...
~zaga 9-05-2012 22:05
Warszawska 60- od 6 lat budynek straszy po środku drogi i walczę z urzędnikami aby go rozburzyli, ale oni geniusze twierdzą że to ZALETA tj działki na której stoi dla potencjalnych inwestorów, chore, co?
Piipi Jelonkowa 9-05-2012 22:35
..do - [~Vikuśia z Niemiec ] ~OJEJ ! .. byłaś w Jelonce ! .. to fajnie świadczy o Twoim patriotyzmie do .. jeszcze Małej Ojczyzny ! ~Wiesz ? .. polecam *pewien art,a wtedy zrozumiesz róznicę między Polakami,a Niemcami ! .. róznicę nieludzką ! Można pomyślec o "Naszyjniku" Z.Nałkowskiej,ale *tam ofiarą był człowiek pochodzenia ż...owskiego,a ..a w tym art.jest Polak i .. brat Moskal ! ~czyt.art.- "Na kontrakt do piekła",str.26 / "Przekrój" nr.19 /07.maja.2012 /
~O tak!!! 9-05-2012 22:41
Dachówka piękna na Słowackiego, gdzie można taką kupić???
~Barbara1 9-05-2012 22:50
"Bród i smród"... A mnie mdli jak widzę takie byki!!!
~do j@ck 9-05-2012 22:58
Wierzysz że pod rządami innej partii miałbyś złote pałace??Naiwny bucu żal mi ciebie.
~67 9-05-2012 23:55
Takiej dachówki nie można było kupić. Można było tylko załatwić..
~nommmmmmmmmm 10-05-2012 0:16
Miasto chce zaoszczedzic rozbiorka jak sie sprzeda za nawet 50 000 tysiecy to sie szybko kupca znajdzie. I po 5 lat ma byc jak nowy.Proste. A kto niechcal by miec taki domek nawet jako rudera ale zawsze masz cos..
~oooo 10-05-2012 8:25
dziadek z wermahtu uczył czytać
~ 10-05-2012 8:49
A co z budynkiem za Kościołem Garnizonowym??? Ponoć należy do kościoła, więc właściciel jest znany, a już las na nim wyrasta
~jelgor 10-05-2012 10:20
Vikusio z Niemiec.Oby Twoja noga więcej nie zagościła na naszej ziemi, bo psami poszczuję.A tak na marginesie to spraw sobie białą laskę jeśli musisz chodzić z zawiązanymi oczyma bo zrobisz sobie kuku na tej prze- mądrzałej główce
~egocentryk 10-05-2012 10:50
a biedronki kiedy wyburzą?
Vikusia z Niemiec 10-05-2012 11:36
Och wy polacy, wy nawet swojego jezyka nie znacie!! Ja zajrzajam do slownika polskiego jezyka i mi sie wyswietlilo, ze brod to jest polskie prawidlowe slowo, a odmienia sie na: brodzie, brodowi, brodem, brodu, brodow, brodach, brodami, brodom, brody. Polskie wy tumany i nieuki, przeciez redaktor powaznej gazety, jaka jest jelonka, nie zrobilby bledu w tekscie. To ja chociaz cale zycie mieszkam w Niemczech znam znakomicie jezyk polski, a wy rodowici polacy nie. Wstyd dla polakow!! Ale tacy polacy to tylko w Jeleniej Gorze... Smutne miasto.
~bumcyk 10-05-2012 13:29
Vikusia, właśnie widać jak znasz polska języka
~wertyu 13-05-2012 11:40
vikusia jaja sobie robi, a wy tak na poważnie.... dajecie sami się zrobić w jajo...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group