Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 2719
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Co z barszczem w Miłkowie?

Wiadomości: Miłków
Środa, 12 lipca 2017, 7:54
Aktualizacja: Czwartek, 13 lipca 2017, 10:16
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Niebezpieczna roślina, jaką jest Barszcz Sosnowskiego, od lat zajmuje spore obszary na terenie gminy Podgórzyn, a z uwagi na to, że występuje na prywatnym terenie, władze gminy mają problem ze skutecznym zwalczaniem rośliny inwazyjnej. Wójt Mirosław Kalata ma jednak pomysł, który ma temu zaradzić.

- Obecnie ten teren wykasza osoba prywatna - poinformował nas wójt gminy Podgórzyn Mirosław Kalata. - Niestety właścicielka tego gruntu uważa, że Barszcz Sosnowskiego na tym terenie to nie jest jej problem, tylko problem gminy - tłumaczy wójt, wspominając, że dwa lata temu Rada Gminy Podgórzyn podjęła uchwałę, która miała zaradzić powtarzającemu się co rok problemowi, ale wówczas wojewoda uchylił uchwałę, powołując się na to, że radni nie mogą zakazać uprawy tej rośliny. Zgodnie z przepisami, gmina może wydawać środki finansowe na cele publiczne, a teren, an którym jest niebezpieczna roślina, to teren prywatny, więc poszukuje się innych rozwiązań.

- Obecnie przymierzamy się do sporządzenia regulaminu, który na wzór hodowli agresywnych psów ma regulować szereg środków zabezpieczających, które zapobiegną zagrożeniu dla osób postronnych - zapowiada Mirosław Kalata, który uzasadnia kolejną próbę troską o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców. Jeśli uda się "przepchnąć" uchwałę bez negatywnej decyzji organu nadzoru (wojewody), to teren będzie miał być ogrodzony, aby nasiona się nie rozprzestrzeniały, a jeśli właścicielka nie będzie chciał tego wykonać, to ma być decyzja Gminy o wykonaniu zastępczym i obciążenie właścicielki kosztami. Projekt uchwały ma być gotowy we wrześniu lub październiku br., aby na przyszły sezon problem już się nie powtórzył.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30) Dodaj komentarz

~dinki 12-07-2017 8:54
"Jeśli uda się "przepchnąć" uchwałę bez negatywnej decyzji organu nadzoru (wojewody), to teren będzie miał być ogrodzony, aby nasiona się nie rozprzestrzeniały" no faktycznie, ogrodzenie z pewnością wyeliminuje rozprzestrzenianie nasion...
~e 12-07-2017 8:57
Ogrodzenie terenu wystarczy, żeby roślina się nie rozsiewała? To jakie będzie to ogrodzenie? Ponadto, skoro właścicielka nie chce ponieść kosztów, żeby skosić i spryskać to trzeba to zrobić a ją obciążyć kosztami i tyle.
~Olo 12-07-2017 10:40
Ogrodzenie dla barszczu, budowa szkoły w Podgórzynie na terenie zalewowym. Jeszcze jakieś "pomysły" p. wójcie ?????????
~fizjomed13 12-07-2017 10:43
"który na wzór hodowli agresywnych psów ma regulować szereg środków zabezpieczających, które zapobiegną zagrożeniu dla osób postronnych..." drogi Panie Wójcie: czy to dotyczy regulacji urodzeń? cz może Pan jest osobą postronną przypomnę tylko,iż JESZCZE pomimo dobrej zmiany nie posiada Pan z urzędu władzy ustawodawczej-chyba,że przespałem jakieś nocne głosowanie:-)
~Alaaaaa 12-07-2017 11:11
Co to za bzdury opowiada ten wójt? Impreza w gminie była wczoraj? A tak na poważnie to ten barszcz Sosnowskiego rośnie od strony Sosnówki przy przystanku autobusowym, rośnie on też od strony Głębocka, ba! rośnie też już od strony Mysłakowic tak już się rozrósł po całej okolicy a gmina na bieżąco przed kwitnieniem tego barszczu jak co rok nie usuwa zbywając mieszkańców takim argumentem że rośnie on na terenie prywatnym co jest częściowo kłamstwem bo jak wspomniałem rośnie on już wszędzie. Więc się pytam co on będzie chciał całą gminę, wioskę Miłków płotem ogradzać? Problem w tym roku jak i w przyszłym roku nie zniknie bo będzie ta sama szopka że on rośnie na terenie prywatnym, szkoda w tym wszystkim mieszkańców tejże wioski
~zzz 12-07-2017 11:22
Na twoim podwórku zbudujemy wieżę widokową na wzór krzywej wieży w Pizie, a potem obciążymy cie kosztami budowy -PASUJE??? A spróbuj się domagać swoich praw na swoim terenie, to napuścimy na ciebie machinę urzędniczą. (Słuchasz czasami siebie?)
~Panie wojcie ! 12-07-2017 11:52
Przepchać uchwałę ? Alez to niezwykle ciężko. Lepiej ją przetoczyć! Albo jeszcze lepiej wziąć na taczki i ... na plecy. Tylko proszę uważać,zeby kólko pleckow nie uciskało, bo krew zostanie zatrzymana i do główki nie dotrze !
~ 12-07-2017 12:55
Myślę, ze ogrodzenie terenu nic nie da. Przecież ta roślina wysiewa się sama po zakwitnięciu. Więc jak ogrodzić? Dziwny to pomysł. A ponadto czy jest to tylko wina właścicielki terenu. Przecież ten teren należał dawniej do pałacu, kiedy pałac przejęły państwowe gospodarstwa rolne to jak to było w zwyczaju sprowadzono tą roślinę jako paszę dla krów. Właścicielka obecna raczej jej nie zasiała to może gmina teraz pomoże w jej zwalczaniu mimo, że jest to teren prywatny. A jak wiadomo tej rośliny jest się bardzo ciężko pozbyć. Byloby to dla dobra wszystkich mieszkańców.
~zinnejbajki 12-07-2017 13:28
Jak co roku : dyskusja kwitnie i się rozsiewa równolegle z tą rośliną. Jak Barszcz w ciszy wypuszcza młode liście w trawie i rośnie sobie spokojnie do 40 i dalej 60 centymetrów równa cisza i spokój w gminie i mediach. Tylko nasiona Barszczu są skuteczne a te dyskusje nie "sieją" żadnych efektów.
adam57sochrau 12-07-2017 13:36
Tej rosliny,tzw,"zemsta Stalina"nie da sie wytepic.Naprawde!Starsi ludzie wiedza oczym pisze.
~Baju baju będziem w raju 12-07-2017 14:32
Zastanawiam się, jak to jest. Niby jest obowiązek usuwania barszczu Sosnowskiego, ale w naszej gminie to jakoś nie działa. Teraz jest już ogromny, kwitnie i tylko czekać, aż komuś stanie się krzywda. Często jeżdżę tędy rowerem, a to ohydztwo wyrosło tuż przy drodze. Przecież on może poparzyć. Czy naprawdę nic nie można z tym zrobić? Owszem można i pozyskać na to środki z różnych funduszy i nawet ścinać tą roślinę na terenie prywatnym a właścicielowi dać odpowiednią karę bo to jest obowiązek ustawowy. Niestety jak w gminie pracuje ekipa lewaków to czego od nich ludzie chcecie oczekiwać?
~masakra 12-07-2017 14:45
To przez PO, przez 8 lat zapuściło, a najpewniej ten rudy z Brukseli podle zabarszczył
~gluś 12-07-2017 16:11
jeśli to jest roślina niebezpieczna, to jak ma je zlikwidować osoba fizyczna, nawet właściciel działki, która nie posiada właściwych środków ochrony i umiejętności
~max 12-07-2017 16:35
W Miłkowie mieszkają największe lenie w kotlinie. Lewusy wzięły by wiosną szpadle trochę randapu i by było po temacie. Ale nie bo się królewicze zmęczą.
~ghjk 12-07-2017 17:08
z..ebistą uchwałe szykuje wójcina. Niech jeszcze wypiszą uchwałę że wysiedlą wszystkich głupców z gminy a zaczną od siebie.
~{mikro} 12-07-2017 18:27
A niech ten SOSNOWSKI weźmie se ten barszcz!
~Ciekawe 12-07-2017 18:47
W tym dziwnym kraju musi dojść do tragedii, żeby ludzie odpowiedzialni wstali ze swych stołków i ruszyli du.pę. Gdzie jest napisane, że rośliny niebezpieczne można uprawiać? To, co za Stalina uznano za dobre, wcale nie jest. Wystarczy nieco zgłębić temat.
~Bil Naden 12-07-2017 19:20
Radni nie mogą zakazać uprawy tego dziadostwa ? A ja zawsze myślałem że w Polsce uprawa tego chwastu jest zabroniona.
~ 12-07-2017 20:08
do ~masakra, tak, masz rację, to wszystko wina PO. Także to zupełnie ci się w życiu nie układa i nikt cię nie lubi. Najpewniej głównym źródeł twoich klęsk życiowych musi być jakaś ruda osoba bo jak wiadomo przecież takie osoby są wredne. To oczywiście nie ma nic wspólnego z twoją wiedzą, talentem, pracowitością, nastawieniem do ludzi... ty zupełnie nie masz wpływu na swoje życie, to wredne PO ci wszystko narzuca, a barszcz Sosnowskiego to sadzili na pewno osobiście. W końcu to bolszewicka roślina, a jak wiadomo PO to post komuna przez którą musisz pracować, a nie jesteś milionerem który nic nie musi robić.
~xyz 12-07-2017 20:18
Jakiś komunista sprowadził do Polski tę roślinę "właścicielka tego gruntu uważa, że Barszcz Sosnowskiego na tym terenie to nie jest jej problem" I MA RACJĘ !!!
~edi 12-07-2017 20:48
o jakim usuwaniu barszczu mówimy ?! przecież gmina zarośnięta jak w Konopielce, pobocza nie ruszone ani razu a wy myślicie że ktoś się tam przejmuje jakimś barszczem w Miłkowie - naiwni. Budowa szkoły ruszyła w miejscu wymarzonym na taki cel, kilkanaście baniek gmina na to musi wybulić z własnej kasy (w dodatku pustej), więc jak to mówił kiedyś klasyk: nie bedzie rozbojów, nie bedzie złodziejstwa, nie bedzie nic :):):):):):)
~x 12-07-2017 20:53
Zdrowy na umyśle człowiek nie ma z tym problemu, bo nie wyciera się po barszczach ,tylko chodzi drogami.
~max 12-07-2017 21:21
Stanowiska barszczu można niszczyć ręcznie lub mechanicznie (poprzez wykopywanie roślin lub ścinanie kwitnących pędów) oraz chemicznie[8], przy czym optymalnym rozwiązaniem jest działanie konsekwentne i skoordynowane w dużej skali itd
~Do -x 20:53 12-07-2017 22:45
No sek w tym ze nie da sie nie ocierac o ten caly barszcz przy drugim budynku na wjezdzie do Milkowa od Sosnowki (praea srtrona)barszcz rosnie przy plocie,wlasciciel ma gdzies, chodnika brak a samochody jada jeden za drugim tylko patrzec jak ktos w to wpadnie mimo woli...Nie wspomne o tym ze strach z dzieckiem na spacer wyjsc bo co kawalek przy poboczu to paskudztwo.
~Pl.. 12-07-2017 22:47
Roundap -wiecie co to jest?
~Blądimać 12-07-2017 23:35
Do barszczu wystarczy wysikać się po tanim winie.
~ksawercia 13-07-2017 9:14
Tylko systematyczne zabiegi mechaniczne i chemiczne zniszczą ten chwast, ale nie można się lenić. Zabiegi po przekwitnieniu i wysianiu nasion to pieniądze wyrzucone w błoto.
~peterson 13-07-2017 10:11
Prawidłowo. Jak właściciel nie chce usuwać, to klatkę szklaną lub coś podobnego nakazać mu zrobić. Może muzeum przyrodnicze będzie chciał otworzyć "choj wi vw"
~kizior 13-07-2017 10:17
Widzę,że większość ludzi na tym forum to zwykłe parobki pis-u,zamiast narzekać weźcie kosę,sierp i idźcie się pozbyć tej rośliny,zróbcie z niej paszę dla swoich krów.A najlepiej skoczcie do księdza niech to załatwi z bogiem,bo przecież podobno wasz bóg wszystko stworzył,a jeżeli stworzył to i może zniszczyć,przecież jest wszechmogący.
~dziubeczek 16-07-2020 0:25
co to za bzdury niech wojcina odkupi dzialki od wlascicielki da do dzierzawy i spokoj kosic?za pare miesiecy to samo

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group