Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 10 lipca
Imieniny: Amelii, Antoniego, Filipa
Czytających: 9780
Zalogowanych: 102
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Co po nas zostanie?

Sobota, 12 czerwca 2010, 7:58
Aktualizacja: Niedziela, 13 czerwca 2010, 7:42
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Co po nas zostanie?
Świątynia Łaski pod Krzyżem Chrystusa już od prawie 300 lat stanowi dumę Jeleniej Góry i jest zarazem pamiątką po ludziach, którzy przyczynili się do rozwoju miasta w XVII wieku
Fot. TEJO
Wciąż zachwycamy się czymś, co odziedziczyliśmy po poprzednich mieszkańcach tych ziem. Sami zrobiliśmy niewiele. Czy stać nas na pozostawienie po sobie trwałego i cennego śladu, który w przyszłości stanowiłby trwałą pamiątkę po ludziach zamieszkujących Jelenią Górę tu i teraz?

Takie pytanie stawia ksiądz płk Andrzej Bokiej, proboszcz parafii garnizonowej, kustosz Sanktuarium Krzyża Świętego i gospodarz Świątyni Łaski pod Krzyżem Chrystusa. Ten zabytek już od prawie 300 lat stanowi dumę Jeleniej Góry i jest zarazem pamiątką po ludziach, którzy przyczynili się do rozwoju miasta w XVII wieku. Mówi się o nich coraz częściej, coraz częściej odkrywa ślady pamięci po tamtych jeleniogórzanach, po których wspomnieniem tylko są kaplice nagrobne przy Świątyni Łaski.

Polacy są w Jeleniej Górze od 65 lat. Póki co nie pozostawili po sobie nic na miarę choćby Świątyni Łaski, gmachu teatru, czy też innych – mniej znaczących – symboli poprzedników. 65 lat to sporo, ale z drugiej strony – patrząc na wieki trwania naszego miasta, jedynie ułamek czasu. Zdaniem księdza Bokieja warto jednak już teraz pomyśleć nad wzniesieniem i pozostawieniem czegoś, co w przyszłości – może za lat 300? – będzie dla pokoleń, które po nas nastąpią, śladem naszej obecności. Trudno przypuszczać, że powstający obecnie budynek Galerii Grodzkiej będzie za taką pamiątkę uważany. To jedynie „proteza” miejskiej substancji, którą wyburzono w latach 70. z kwartałów starego miasta.

Duchowny nie wie, co to może być i zwraca się z apelem do wyobraźni jeleniogórzan i twórców o pomysły. Z okazji legendarnego 900-lecia miasta powstała idea budowy pomnika Bolesława Krzywoustego wg projektu Zbigniewa Frąckiewicza. Zamysł póki co pozostał w fazie modelu. Czy jednak chodzi tylko o budowę symbolu nieużytkowego? A może nie warto w ogóle takich symboli wznosić? Faktem jest jednak, że polskie pokolenia jeleniogórzan nie mogą się pochwalić niczym specjalnym. No, chyba że osiedlem Zabobrze. Czekamy na Państwa opinie.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
842
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Bilety marzeń w niezwykłym busie
 
Aktualności
Kowarskie Stragany pełne tradycji i smaku
 
Pogodowo
Idą duże deszcze, a zbiorniki w remoncie
 
Aktualności
Czyszczą Radomierkę
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group