Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 5182
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Co po nas zostanie?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 12 czerwca 2010, 7:58
Aktualizacja: Niedziela, 13 czerwca 2010, 7:42
Autor: TEJO
Świątynia Łaski pod Krzyżem Chrystusa już od prawie 300 lat stanowi dumę Jeleniej Góry i jest zarazem pamiątką po ludziach, którzy przyczynili się do rozwoju miasta w XVII wieku
Fot. TEJO
Wciąż zachwycamy się czymś, co odziedziczyliśmy po poprzednich mieszkańcach tych ziem. Sami zrobiliśmy niewiele. Czy stać nas na pozostawienie po sobie trwałego i cennego śladu, który w przyszłości stanowiłby trwałą pamiątkę po ludziach zamieszkujących Jelenią Górę tu i teraz?

Takie pytanie stawia ksiądz płk Andrzej Bokiej, proboszcz parafii garnizonowej, kustosz Sanktuarium Krzyża Świętego i gospodarz Świątyni Łaski pod Krzyżem Chrystusa. Ten zabytek już od prawie 300 lat stanowi dumę Jeleniej Góry i jest zarazem pamiątką po ludziach, którzy przyczynili się do rozwoju miasta w XVII wieku. Mówi się o nich coraz częściej, coraz częściej odkrywa ślady pamięci po tamtych jeleniogórzanach, po których wspomnieniem tylko są kaplice nagrobne przy Świątyni Łaski.

Polacy są w Jeleniej Górze od 65 lat. Póki co nie pozostawili po sobie nic na miarę choćby Świątyni Łaski, gmachu teatru, czy też innych – mniej znaczących – symboli poprzedników. 65 lat to sporo, ale z drugiej strony – patrząc na wieki trwania naszego miasta, jedynie ułamek czasu. Zdaniem księdza Bokieja warto jednak już teraz pomyśleć nad wzniesieniem i pozostawieniem czegoś, co w przyszłości – może za lat 300? – będzie dla pokoleń, które po nas nastąpią, śladem naszej obecności. Trudno przypuszczać, że powstający obecnie budynek Galerii Grodzkiej będzie za taką pamiątkę uważany. To jedynie „proteza” miejskiej substancji, którą wyburzono w latach 70. z kwartałów starego miasta.

Duchowny nie wie, co to może być i zwraca się z apelem do wyobraźni jeleniogórzan i twórców o pomysły. Z okazji legendarnego 900-lecia miasta powstała idea budowy pomnika Bolesława Krzywoustego wg projektu Zbigniewa Frąckiewicza. Zamysł póki co pozostał w fazie modelu. Czy jednak chodzi tylko o budowę symbolu nieużytkowego? A może nie warto w ogóle takich symboli wznosić? Faktem jest jednak, że polskie pokolenia jeleniogórzan nie mogą się pochwalić niczym specjalnym. No, chyba że osiedlem Zabobrze. Czekamy na Państwa opinie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (46) Dodaj komentarz

~ulyssenardin 12-06-2010 9:24
Szanowny Ks. Dr. Płk., był Ksiądz zawsze 3 kroki do przodu w promowaniu miasta (chociażby w porównaniu z panią Katarzyną M. z wydziału promocyj miasta). Śmiem twierdzić, że niektóre pomysły Księdza zostały bezpardonowo zerzn........ skopiowane przez urzędników ratusza. Chodzi mi konkretnie o ich pomnikach i kapsule czasu, te elementy pojawiały się w Świątyni Łaski pod Krzyżem Chrystusa lata przed tym, jak urzędnicy serwowali nam swoje surogaty, tylko podobne do oryginałów. Tylko patrzyć jak rychło na bruku przed ratuszem pojawi się 'drugi absolutny punkt 0 JG'. Nie śmie zaproponować niczego i zdaje się (kolejny raz) na fantazję, dalekowzroczność i doskonałą orientacje marketingową Ks. Płk. (nie umniejszając zasługi duchowe). p.s. Dziękuje za to co już i prosimy o jeszcze!
~mm 12-06-2010 9:31
Ksiądz nie wie co postawić? Krzyż oczywiście i to najlepiej jak najwyższy, ze 120 metrów, miasto zapłaci.
~noo... 12-06-2010 9:59
Nie ma to jak podjudzanie do mało znaczących przecież w internecie komentarzy (a więc i częstszego odwiedzania Jelonka.com) na podstawie "artykułu" zbudowanego z opinii autora:-) Już widzę te wypowiedzi odnośnie naszej władzy lokalnej, szeroko rozumianych hipermarketów, brudzie, Zabobrzu, widzianej raczej nie przez wszystkich stagnacji miasta i jeszcze wieeeeluuuu innych. Czadzik umieć przewidywać:-)
~Noo... 12-06-2010 10:01
Aha, zapomniałem o komentarzach krytykujących (oczywiście negatywnie) Kościół Katolicki. To też jest teraz "trendy" :-D
teessi 12-06-2010 10:11
Do Noo... - Chyba nie tylko "teraz" jest "trendy"... Myślę, że zawsze było. Ech, ta nasza "dolina"...
~Jeszcze niwyspowiadany 12-06-2010 10:33
Szanowny Ks. Dr. Płk., Ksiądz, jak twierdz,i wyspowiadał juuż i nawrócił wszystkich byłych członków PZPR. To ci dopiero trwały i cenny ślad. Pozostałem jeszcze ja i warto będzie przekazać to potomnym !
teessi 12-06-2010 10:34
Do mm - Bohaterowi artykułu chodziło chyba jednak o co innego. Z tekstu wynika, że miał na myśli dobro użytkowe. To może być wyższa uczelnia, obiekt sportowy, aquapark (ale taki z prawdziwego zdarzenia, a nie dwa baseny obok siebie), teatr, opera, galeria, ale nie taka na zakupy lecz na wystawy prac artystycznych (typu Zachęta), itp. -----> Właśnie, mogłaby być galeria, gdzie stale wystawialiby swoje prace młodzi jeleniogórscy artyści, także fotograficy [młodzi, nie to hermetyczne towarzystwo starszych panów (i ustosunkowanych pań) oni mają swoje JTF, gdzie nigdy nie ma wystaw młodych ludzi) - mogą państwo się obrażać za te słowa, ale one wyrażają prawdę], a mogłyby w niej również gościć wystawy czasowe znanych twórców. W BWA jest stanowczo za mało miejsca.
~heretyk 12-06-2010 10:46
Panie Tejo dlaczego nie pisze pan że kościół został wybudowany przez ewangelików-luteran,księdzu też ciężko wspomnieć,to się nazywa ekumenizm.
~do heretyk 12-06-2010 11:53
Jakby czytał pan artykuły na portalu regularnie, to wiedziałby doskonale, że "Pan Tejo" wielokrotnie pisał, że Kościół Łaski wybudowali ewangelicy. Pod tym linkiem znajdziesz pan jeden z artykułów Pana Tejo: http://www.jelonka.com/news,single,init,article,10584
~Stanisław Jawor 12-06-2010 12:45
Brawo Ksiądz Proboszcz Dr Bokiej! Wszystko co Ksiądz powiedział to odważna prawda. Należało by uzupełnić ją listę obiektów, które po 1945 roku zniszczyliśmy. Pamiętam wypowiedź słynnego jeleniogórskiego I Sekretarza Jedynej Słusznej Partii, jak tłumaczył Przewodnikom, że będzie się odbudowywać zabytki piastowskie a nie jakieś tam niemieckie. (Czyli grobowce przy Kościele Łaski) A w sprawie Krzywoustego to bardzo lubię przytaczać wrocławskiego naukowca który napisał, że .... "związki Jeleniej Góry z Bolesławem Krzywoustym były BYĆ MOŻE takie, żę BYĆ MOŻE jadąc w 1108 roku przez teren dzisiejszego miasta zatrzymał konia pod dębem i BYĆ MOŻE zrobił siusiu. Brutalne ale prawdziwe.
~rydzyrak 12-06-2010 12:58
Największy autorytet wśród księzy to nasz najdorzszy ojciec dyrektor i tak! Szacun za rozgłośnie!
~Norton 12-06-2010 14:59
Dr Bokiej jak zwykle promuje swoją osobę . Przez 20 lat zażyłej przyjażni z Panem Szmajdzinskim, to dużo żeby zostawić jakiś "ślad". Jak wiadomo Pan Szmajdziński był postacią kluczową dla Kotliny Jeleniogórskiej i wiele mógł. Czyżby dr Bokiej poszukiwał kolejnego patrona i dlatego tak się lansuje ?
~ 12-06-2010 15:09
,~Pan Stanisław JAWOR ! ..ma tutaj rację ! ..do nas nalezy równiez cmentarz przy ul.Sudeckiej, gdzie nasi mają "wieczny odpoczynek" .. RAZEM we wspólnym grobie z Niemcami ! ~PAMIĘTACIE ?
~..do Heretyk ! 12-06-2010 15:17
.. wiesz ? .... katolicy powinni oddac ten kosciół swoim "inym" braciom !! ..przeciez jest to grabierz i nie zgodne z miłoscią do blizniego ! ~CIEKAWE .. po czyjej stronie stoi ..BÓG ?
~Wierny tylko Jemu 12-06-2010 15:52
Odpowiedź prosta. Prorok Izajasz w biblijnym 40. rozdziale swej księgi pisał: "... wszelkie ciało jest trawą, a cały jego wdzięk jak kwiat polny. Trawa usycha, kwiat więdnie, gdy wiatr Pana powieje nań. Zaprawdę: Ludzie są trawą! Trawa usycha kwiat więdnie, ale słowo Boga naszego trwa na wieki." Słowo proroka zwraca naszą uwagę na dostrzegalną przemijalność naszego ciała, gdy tylko przez moment zakwitamy - czas którym dysponujemy jest zawsze coraz krótszy, dlatego szukamy tego co nieprzemijalne, w nadziei, iż uda nam się uchwycić wieczności. Bóg poprzez Izajasza nazywanego starotestamentowym ewangelistą objawia jedyną nieprzemijalną rzecz jaką jesteśmy w stanie dostrzec w naszym życiu - Słowo.
~do 12-06-2010 15:17 12-06-2010 17:33
Gdyby nie katolicy, to tego kościoła, jako związanego z Niemcami, już by nie było. Może uczynionoby z niego muzeum albo co innego. Tak jak dawno nie ma cmentarzy poniemieckich, zaoranych w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Nie udawaj, że o tym nie wiesz. Bóg na pewno nie stoi po twojej stronie, bo napuszczasz internautów przeciwko KR-K. Ilu jest ewangelików w Jeleniej Górze? W kościele ewangelickim tłumów nie uświadczysz, chyba, że jest jakiś koncert. Lepiej ci, jak tak sobie pomanipulujesz faktami? Wstydź się, zakało tego portalu!
~ 12-06-2010 20:08
Nic nie budować i oddać wszystkie budynki niemcom , albo wszystkie budynki rozebrać i postawić nasze polskie.
~heretyk 12-06-2010 20:19
.>lepiej znam historie Kościoła Łaski jakTY mój krytykancie . Cmentarze ewangelickie zostały zniszczone w latach 70 przez uwczesne władze we współpracą z KrK ,bo to dwa totalitarne reżimy. Co kościola to nie tylko niemcy go budowali i do niego należeli,na tych terenach było wiele narodowości.Może nie ma tłumów ale są wierni ,jeszcze roczek jeszcze 2 se podiwamy,niech się tylko zaczną wszelkie grzeszne sprawki kleru....Póki czas mamy,dobrze czyńmy wszyskim ,a najwięcej domownikom wiary.Do Galacjan 6,10
~Deszcz 12-06-2010 20:51
teessi 12-06-2010 21:07
A może ktoś poda jakiś pomysł, zamiast pisać o kościele, o którym już prawie wszystko napisano? Tematem artykułu jest "co PO NAS zostanie"! Czy to ma być tylko Zabobrze i koszmarki w stylu Aniluksu?
teessi 12-06-2010 21:08
A może zdewastowane parki i dziurawe ulice?
teessi 12-06-2010 21:10
Ja napisałam o galerii. A może ktoś chociaż ze mną się nie zgodzi?
~~Teessi ! 12-06-2010 22:02
~Hmm .. "nasz" Jelen stał się bardziej czerwony ! ~Hi, .. kolor modny,a moze ze wstydu ..
~..do 17:33 !! 12-06-2010 22:12
..widac tutaj pazerność katolików ! .. to jest OKRUTNIE smutne !! Wiesz ? ..Kościół Ewangielicki z Cieplic przetrwał .. bez "dobrej" opieki katolików !
~ ..do 21:07 .. 12-06-2010 22:23
.. tak mam "pomysł" ! ..na tablicę pamiątkową o tej treśći: "Pamięc zmarłych z byłego niemieckiego miasta Hirschberg,którzy zostali pochowani na tym cmentarzu w Śląskiej Ziemi. Niech spoczywają w pokoju"
~..do 17:33 !!!! 13-06-2010 0:26
~C.d - "Litwo Ojczyzno moja .." .. tam są NASZE kośćioły .. ZANIEDBANE ! ..gdzie "nowi własciciele" suszą ROSYJSKIE zboże !
~do 22:23 | 13-06-2010 6:28
a obok tej tablicy jelonki .. jeden mały .. drugi duży..
~do "heretyka" 13-06-2010 11:15
Mój drogi, zauważ, że w naszej pięknej Kotlinie świątynie wybudowane przez ewangelików zachowały się głównie tam, gdzie po 1945 r. przejął je Kościół katolicki (m.in. Sosnówka, Jelenia Góra, Mysłakowice, Siedlęcin). A tam gdzie kościołowi katolickiemu poewangelickich świątyń nie udało się przejąć, obróciły się one w ruinę (Kowary, Piechowice, Miłków, Łomnica). Oczywiście, dwa pozostały w rękach ewangelików -- w Cieplicach i świątynia Wang, ale ta ostatnia utrzymuje się ze sprzedaży biletów wstępu, bo ewangelików w Karpaczu jest garstka.
~heretyk 13-06-2010 13:41
na wschodnich terenach cerkwie też ocalaly dzięki KrK. Po was zostanie tablica w Mysłakowicach upamiętniająca prezydenta,będzie się czym chwalić.
~..do 06:28 .. 13-06-2010 13:42
..nie ! ~Lepiej "pasuje" la Paloma ! ..ale nie dziewczynka !
~socjalista 13-06-2010 15:05
Pozostaną stracone lata/20/nadzieja na lepsze życie,starzy ludzie/dziś się dowiedziałem że dzieci moich przyjaciół opuszczają kraj i udaja się do Danii,na stałe,Asia nie dostała stypendium na UW.z mikrobiologii ,robi doktorat w Amsterdamie,Tomek olimpijczyk żeglarstwa jest w Szwecji,zostaną menele i sanktuaria co 2 tygodnie pielgrzymka raz w tą raz wewtą strone.
~do 13-06-2010 00:26 | 13-06-2010 17:17
I tak samo byłoby w Kościele Łaski, gdyby nie przejęli go katolicy. Także byłoby tam zboże albo muzeum, zatem nie pisz z przekąsem o opiece. Dzięki tej opiece on przetrwał jako świątynia chrześcijańska. Widzisz, co stało się ze światyniami, których nie było komu przejąć. Wszak Niemców przesiedlono po wojnie. Dobrze o tym wiesz. Z jakiej racji chcesz oddawać tę świątynię? I komu? Ilu tutaj jest ewangelików? Nikt nie broni ewangelikom, aby przychodzili do niej, aby się tam modlić. Ksiądz Bokiej nawet wyraził zgodę, aby wystawiana była sztuka teatralna o perypetiach ewangelika, jej autorem był ewangelik. Ale ty wolisz pisać brednie, aby jątrzyć przeciwko kościołowi rzymskokatolickiemu, bo to teraz modne, a ty lubisz płynąć na fali, zakało tego forum. Bo lubisz sobie popisać dla samego pisania, trollu internetowy!
~do heretyk 13-06-2010 17:22
A ty nie jesteś z tych terenów? Ona zostanie także po tobie.
~do 13-06-2010 13:42 13-06-2010 17:26
Nie, najlepiej pasuja jelonki, całe stado jelonków. A nad nimi Hakenkreuz na czerwonym tle. Bo też tutaj ich było pełno. I trzeba to upamiętnić. A czemuż by nie? A z głośników Horst Wessel Lied. Pasuje ci?
~do 13-06-2010 13:42 13-06-2010 17:28
Bo mnie jakoś nie bardzo.
teessi 13-06-2010 17:41
Do 13-06-2010 15:05 | ~socjalista - Zaproponuj co tutaj wybudować, aby po nas zostało, jak już pomarudziłeś, że tutaj źle i wszyscy uciekają. Odnośnie wyjazdów - jest wolność, kiedyś nie mogliby legalnie sobie wyjechać tam dokąd chcą, teraz każdy wybiera sobie miejsce w życiu. A tobie co przeszkadza w wyjeździe, jeśli tutaj tobie źle?
~muzykant 13-06-2010 18:22
1 czerwone maki.2jesienne rórze 3biedroneczki są w k. 4cicha woda 5przepijemy babci 'donek' cały 5 wrocławskie noce 6 a mury runą runą 7pije kuba do jakuba 8 jak bym się mial urodzićto tylko we Lwowi, nie zapominam o Wilnie,9 noooi BANIA 10 ;10-300 buczków przy drodze,11-podkasane panienki,12 kielbasę zywiecką i chleb ,chleb taki z czarnuszką i kefir karuzel 3 razy pchany raz jechany,200 procent normy ,12 ,J23 czy ktoś pamięta,
~socjalista 13-06-2010 19:02
TESSI =>aleś ty/ta ....... w 70r.w Kuwejcie 24 XII zwialo 51 ,w 71r. w Kuwejcie dało drapaka 49 naszych ,w czasie powrotu z kontrktu w Bejrucie z 23 do kraju wrucilo nas 7miu,w 79 płynęliśmy do Anglii promem ze Świnoujścia na pokładzie nie było miejsca aby postawić nogę ,we wrześniu /pod wpływem Polonii i Dziennika Polskiego wracam do Polski ,byłonas na pokładzie kilkanaście osób ,ale były jaja w Świnoujściu.w 80,81 82 wyjechaly całe wioski,....mnie jest dobrze tylko WY źle kierujecie tym państwem!!!
~..do 17:17..!! 13-06-2010 21:14
~Hi, ..KATOLICY ? ..tylko co piąty polski katolik UMIE wymienic wszystkie 10 przekazań,a co trzeci nie zna żadnego, 18 procent badanych wiernych POTRAFI nazwac czterech ewangielistów !! ..w istnienie piekła wierzy 41 procent tych wiernych itp,itp .............
~ ..do 17:26 ! 13-06-2010 21:37
..proponuję tylko tablicę pamiątkową ! ..bo "boję się" DUCHÓW ! ~NIE UDAWAJ,ze nie pamiętasz ! ..NSDAP to lata 1933-45 ,a.. kaplice grobowe przy tym kościele to już "inni"ludzie !
~ ..do 17:17 !! ~C.d .. 13-06-2010 21:52
~Wiesz ? ..dobrze,ze "nowi właśćiciele" w/w kościoła nie zmienili porządku,który obowiązuje w kościele protestanckim:.. ołtarz jest mały i nie dominuje,natomiast by zauwazyc chrzcielnicę,trzeba podejść do nego.O ideowej treśći protestanckiej świątyni stanowią trzy elementy:1)ołtarz,2)chrzcielnica,3)ambona !~Opowiada to istnieniu tylko dwóch sakramentów(chrztu i eucharystii) ! ~Naturalnie ..ksądz katolicki wprowadził tam "budy" do "rozmowy" z grzesznkiem ! Martin Luter ten sakrament spowiedzi ..odrzucił !
teessi 13-06-2010 22:41
Do Socjalista - To jak Pan rządzi, że stąd ludzie uciekają i teraz? Bo ja jestem zwykłą szeregową obywatelką. Zebrało się panu na wspomnienia o tym jak ludzie stąd uciekali w latach "błędów i wypaczeń". Teraz mamy wolny kraj i jak polski ksiądz pyta społeczeństwo, co chciałoby trwałego po sobie zostawić potomnym, jakie dobro UŻYTKOWE, służące społeczeństwu, to internautom zebrało się na wylewanie żalów nie na temat. Proszę podać jakiś POMYSŁ, co to mogłoby być, co Pana usatysfakcjonowałoby osobiście, a przy tym byłoby pożyteczne dla pozostałych mieszkańców. I nie chodzi przy tym o następne tablice ku czci lub krzyże, bo tych mamy wielki dostatek. Nie o to chodzi w artykule. Narzekać, że żle to każdy potrafi. Ale aby coś wymyślić - to już brakuje wyobraźni.
~socjalista 14-06-2010 3:36
tablice DUŻĄ, A.D-2010 rozwiązano konkordat i zwrócono Polskę prawowitym właścicielom czyli luduwi.Była by okazja do święta ,odzyskanie niepodległości.Amen.
teessi 14-06-2010 17:12
Socjalista, a w jaki sposób Tobie będzie służyła ta tablica jako dobro użytkowe?
~ 14-06-2010 21:53
Do 13-06-2010 21:52 | ~ ..do 17:17 !! ~C.d .. - Nazwanie konfesjonału mianem "budy" jest bardzo pogardliwym określeniem. Wyłazi z pana/i/ nietolerancja religijna. :-(
~ ..do 21:53 !! 15-06-2010 0:20
.. w konfesjonale jest ciemno,a TAM: .." Szatan w ciemnośćiach łowi jest to nocne zwierzę/ Chowaj się przed nim w światło/ Tam Cię nie dostrzeże !"

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group