Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 9081
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Co po nas zostanie?

Sobota, 12 czerwca 2010, 7:58
Aktualizacja: Niedziela, 13 czerwca 2010, 7:42
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Co po nas zostanie?
Świątynia Łaski pod Krzyżem Chrystusa już od prawie 300 lat stanowi dumę Jeleniej Góry i jest zarazem pamiątką po ludziach, którzy przyczynili się do rozwoju miasta w XVII wieku
Fot. TEJO
Wciąż zachwycamy się czymś, co odziedziczyliśmy po poprzednich mieszkańcach tych ziem. Sami zrobiliśmy niewiele. Czy stać nas na pozostawienie po sobie trwałego i cennego śladu, który w przyszłości stanowiłby trwałą pamiątkę po ludziach zamieszkujących Jelenią Górę tu i teraz?

Takie pytanie stawia ksiądz płk Andrzej Bokiej, proboszcz parafii garnizonowej, kustosz Sanktuarium Krzyża Świętego i gospodarz Świątyni Łaski pod Krzyżem Chrystusa. Ten zabytek już od prawie 300 lat stanowi dumę Jeleniej Góry i jest zarazem pamiątką po ludziach, którzy przyczynili się do rozwoju miasta w XVII wieku. Mówi się o nich coraz częściej, coraz częściej odkrywa ślady pamięci po tamtych jeleniogórzanach, po których wspomnieniem tylko są kaplice nagrobne przy Świątyni Łaski.

Polacy są w Jeleniej Górze od 65 lat. Póki co nie pozostawili po sobie nic na miarę choćby Świątyni Łaski, gmachu teatru, czy też innych – mniej znaczących – symboli poprzedników. 65 lat to sporo, ale z drugiej strony – patrząc na wieki trwania naszego miasta, jedynie ułamek czasu. Zdaniem księdza Bokieja warto jednak już teraz pomyśleć nad wzniesieniem i pozostawieniem czegoś, co w przyszłości – może za lat 300? – będzie dla pokoleń, które po nas nastąpią, śladem naszej obecności. Trudno przypuszczać, że powstający obecnie budynek Galerii Grodzkiej będzie za taką pamiątkę uważany. To jedynie „proteza” miejskiej substancji, którą wyburzono w latach 70. z kwartałów starego miasta.

Duchowny nie wie, co to może być i zwraca się z apelem do wyobraźni jeleniogórzan i twórców o pomysły. Z okazji legendarnego 900-lecia miasta powstała idea budowy pomnika Bolesława Krzywoustego wg projektu Zbigniewa Frąckiewicza. Zamysł póki co pozostał w fazie modelu. Czy jednak chodzi tylko o budowę symbolu nieużytkowego? A może nie warto w ogóle takich symboli wznosić? Faktem jest jednak, że polskie pokolenia jeleniogórzan nie mogą się pochwalić niczym specjalnym. No, chyba że osiedlem Zabobrze. Czekamy na Państwa opinie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (46)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group