Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5824
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Co dalej ze Skwerem Radiowej Trójki?

Wiadomości: SZKLARSKA PORĘBA
Wtorek, 15 czerwca 2010, 7:49
Aktualizacja: Środa, 16 czerwca 2010, 8:09
Autor: Karolina
Fot. Karolina
Położony w samym centrum Szklarskiej Poręby skwer, wypromowany przez radiową Trójkę, stał się „kością niezgody” pomiędzy byłym dzierżawcą a właścicielem, którym jest miasto. Władze gminy mają pomysł na zagospodarowanie tego terenu, ale na jego realizację nie ma jeszcze pieniędzy. Tymczasem dzierżawca stawia kolejne warunki właścicielowi, bezprawnie korzystając z części skweru.

Skwer znajduje się w dzierżawie od 2006 r. Umowa za każdym razem była zawierana na czas określony. Miesięczny czynsz, wpłacany przez dzierżawcę na rzecz miasta wynosił prawie 2 tys. zł. Pierwotnie zawarta umowa miała wygasnąć w październiku 2008 r. Na prośbę dzierżawcy została ona jednak przedłużona. Wraz z końcem sezonu zimowego, czyli ostatniego lutego br. umowa dzierżawy miała się zakończyć. Dzierżawca skierował jednak pismo o kolejne przedłużenie umowy. Na sesji rady miejskiej pojawił się osobiście poddzierżawca, czyli syn najemcy i poprosił w jego imieniu o pozytywne rozpatrzenie wniosku. Radni przychylili się wówczas do tej prośby, postanawiając przedłużyć umowę dzierżawy do końca kwietnia br.

Teren skweru został podzielony na dwie części. Pierwszą przeznaczono na prowadzenie działalności gospodarczej przez dzierżawcę. Znajdowała się tam chata biesiadna, gdzie w weekendy organizowano dyskoteki oraz budki z jedzeniem i napojami. Druga część terenu oddana była dzierżawcy w zarządzanie. Odbywały się tam różne imprezy m.in. listy przebojów na żywo radiowej Trójki, a w okresie letnim wystawiano dodatkowe atrakcje np. eurobungee. Ze względu na atrakcyjne położenie i patronat zaprzyjaźnionej z miastem rozgłośni, na skwerze zawsze był ruch. Przychodziły tam matki z dziećmi, które mogły pobawić się na huśtawkach i przy fontannie. Turyści z kolei podziwiali odciski ust dziennikarzy Polskiego Radia Trójka.

Władze miasta cały czas myślały o innym zagospodarowaniu tego terenu, aż zrodził się konkretny pomysł. – Chcemy, aby ten teren stał się tzw. placem społecznym – przekonywał na jednym ze spotkań z mieszkańcami zastępca burmistrza, Zbigniew Brożek. Na skwerze ma powstać 3-kondygnacyjny budynek z galerią, nową Informacją Turystyczną, restauracją, salą konferencyjną oraz z lokalami użytkowymi (biurowe, gastronomiczne itp.). Na rogu ulic Jedności Narodowej i 1-go Maja będzie znajdować się przeszklona klatka schodowa oraz wejście do tego budynku. Na skwerze pozostanie scena, odlewy ust oraz fontanna, ale nie w tych samych miejscach. W planach jest wybudowanie także małego parkingu, gdzie zmieści się kilka samochodów.

Władze miasta chcą wynajmować kilka pomieszczeń, aby w ten sposób móc utrzymać pozostałą część skweru. W budynku będą mogły znajdować się różnego rodzaju biura, punkty handlowo-usługowe czy oddziały banków. – Miejsce jest bardzo atrakcyjne – podkreślał Brożek, który nie ma wątpliwości, że chętni najemcy szybko się znajdą. Kosztorys inwestycji opiewa na ponad 4 mln zł. – Póki co, musimy znaleźć na to środki – usłyszeliśmy od pana burmistrza. Okazało się, że firma wykonująca projekt na zagospodarowanie Skweru Radiowej Trójki, jest nierzetelna. Już w zeszłym roku pojawiła się możliwość na pozyskanie zewnętrznych środków, ale projekt nie był jeszcze wtedy gotowy, z winy zleceniobiorcy. Ta sama firma wystąpiła w imieniu gminy o pozwolenie na budowę. – Dostajemy wezwania o uzupełnienie dokumentacji, co oznacza, że firma nie wywiązała się ze swojego zadania – powiedział Zbigniew Brożek.

Prawdopodobnie miasto naliczy zleceniobiorcy kary umowne, ale projekt musi zostać ukończony. Gmina chce pozyskać na ten cel jak najwięcej środków zewnętrznych. – Będziemy czekać aż pojawią się jakieś możliwości sfinansowania naszego pomysłu – podkreślał wiceburmistrz. Ostatecznie środki na budowę mogą pochodzić z kapitału miasta, które cały czas liczy na uzyskanie go ze sprzedaży po FWP-owskich pensjonatów. Zdaniem Brożka, radni Szklarskiej Poręby są za jak najszybszym zagospodarowaniem terenu na skwerze. Natomiast dzierżawca, który od dawna wiedział o zamierzeniach władzy twierdzi, że miasto działa niegospodarnie. Najemcę zmusza się do opuszczenia skweru, a na jego zagospodarowanie nie ma jeszcze ani pozwolenia na budowę, ani tym bardziej pieniędzy. W tym czasie, kiedy teren będzie stał pusty, miasto nie będzie miało wpływów z dzierżawy, zatrudnieni pracownicy zostaną zwolnieni, a turyści nie będą mogli skorzystać z letnich atrakcji.

W związku z powstałą sytuacją, dzierżawca wysłał do miasta pismo z prośbą o wyznaczenie mu czynszu. Dla właściciela, czyli gminy ostatecznym terminem końca umowy dzierżawy był 30 kwietnia 2010 r. W umówionym terminie nie doszło jednak do przekazania terenu właścicielowi, czyli przedstawicielom gminy. W spotkaniu nie uczestniczył dzierżawca, tylko jego pełnomocnik. Okazało się, że wolą dzierżawcy jest wydanie części przedmiotu umowy, będącej w zarządzaniu. Tę część, gdzie prowadzona była działalność gospodarcza, chciał sobie zostawić. – Dzierżawca uznał, że my dzisiaj tego skweru nie potrzebujemy, ponieważ nie mamy pieniędzy na budowę nowego budynku – podsumował Z. Brożek. Zdaniem przedstawiciela władzy nie może być mowy o czynszu, gdyż obie strony nie łączy już żaden stosunek prawny. Umowa po prostu wygasła. Burmistrz poinformował dzierżawcę, że zostaną mu naliczone opłaty za bezumowne korzystanie ze skweru.

Po kolejnym wezwaniu przez miasto do wydania nieruchomości, dzierżawca poprosił o przedłużenie umowy w związku z koniecznością przeprowadzenia prac rozbiórkowych. – Dotarły do mnie informacje, że najemca rzeczywiście zwija interes – powiedział Z. Brożek. Obecnie na terenie skweru prowadzone są również prace porządkowe, zlecone przez miasto. Burmistrz nazwał dzierżawcę nierzetelnym kontrahentem gminy. – Nie może być tak, że posiadacz zależny mówi właścicielowi co ma zrobić ze swoją własnością – stanowczo oponuje burmistrz. Zbigniew Brożek często spotyka się z taką postawą, gdzie podmiot publiczny, czyli gminę traktuje się zupełnie właścicielsko inaczej niż prywatnego właściciela. W powszechnym mniemaniu gminę można lekceważyć. W mieście pod Szrenicą coraz bardziej widoczny jest odwrót od takiej postawy, ale przed mieszkańcami jeszcze daleka droga. Jest to również problem moralny, polegający na tym czy się prawo zna i czy się je respektuje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz

~DjKosa 15-06-2010 8:15
Przeniescie tam Dinozaury, bedzie istny Dzuraski Park ;)
~ 15-06-2010 8:33
Tą niegospodarność burmistrza Szklarskiej Poręby widać na każdym kroku.
~ 15-06-2010 8:44
Brawo władze Szklarskiej! Najpierw udupić (super był PUB FENIX) a potem zastanawiać się co dalej! Szkoda FENIXA...
~and 15-06-2010 8:51
Jakim prawem ten niegospodarny burmistrz miał czelność odebrać dzierżawcom \\\"ich\\\" pensjonaty, za które wnosili symboliczne opłaty i wystawić je do sprzedaży ?
~do ~ 15-06-2010 8:54
co masz na myśli? proponuje sie ujawnic i podyskutowac na forum publicznym, zobaczymy, kto jest niegospodarny
~a123 15-06-2010 8:55
nie podoba mi się pomysł na zagospodarowanie Skweru... sama jestem mama małego dziecka, i powiem szczerze,że wczesniejsze zagospodarowanie, przed wykopami pod ka...lizacje był fajny,może trza było by troche nad tym jeszcze popracować by ulepszyć.... było miejsce by posiedziec,nawet jak nie było żadnych imprez zawsze było tłoczno na Skwerku, bo była ta zieleń,można było posiedzieć w słonku, puścić spokojnie dzieci i na nie w spokoju patrzeć jak sobie np biegają.... a teraz jest tzw.syf,kiła i mogiła.... Skwer Trójki był wizytówką Szklarskiej przez tyle lat, co się turysom bardzo podobało, a teraz? szkoda słów.... po co kolejny budynek? za mało ich/ zamiast rozwijać rozrywkowo,w celach promowania Szklarskiej, jakieś piękne parki itp, to chcą budować jakiś gmach, wstyd!
~a123 15-06-2010 9:00
DO:15-06-2010 08:51 | ~and | a no takim prawem,że Ci dzierżawcy długi kolosalne narobili.... a jeśli sam byś był właścicielem,to chciałbyś, poźniej spłacać coś,za co nie jesteś Ty odpowiedzialny, tylko Twoj dzierżawca? wątpie, więc lepiej wcześniej reagować niż później iść z torbami.... moim zdaniem słusznie Gawre im odebrali, bo teraz chociaż hula bez żadnych problemów,i ludzie są zadowoleni..... piszesz o symbolicznych opłatach, hehhe... wiadomo,że miastu lepiej się opłaca sprzedać za sporą kasę, bo przecież u Nas sprzedaż nie jest tania,i zainwestować w coś innego,i wtedy nie ponoszą odpowiedzialności za czyny nowego właściciela....
~ 15-06-2010 9:01
no szkoda że tam jeszcze marketu jakiegoś nie postawią...
~ 15-06-2010 9:01
Fakt, jesli postawia tam budynek to tylko zepsuja nam wizytowke Szkl Poręby. Wtedy powiem juz , ze moga tu orac i zabetonowac wszystko , amen.
~Fan 15-06-2010 9:03
aha, brawa dla burmistrzyncia za to, że zabrał pensjonaty :))) hehehe, macie za swoje wieczni malkontenci !!!!
~ED 15-06-2010 9:13
Wszędzie banki, banki i banki. Radni mają problemy z myśleniem, czy turystów przyciągają banki? Niech zadbają aby z miasta usunięto ohydne reklamy szpecące miasto, może pomyśleć o darmowych parkingach, remoncie dworca kolejowego, który jest pięknym obiektem.
~Ajasiepytam? 15-06-2010 10:10
Na osiedlu na Małej, jest taki budyneczek, bank tam był a teraz jakies takie puste stoi, tez szpeci wyglad. Ponoc miał byc tam ośrodek zdrowia a jest, nie wiecie co?Czemu rada miasta nie wezmie sie za to msc i nic z nim nie zrobi? Przeciez miał być osrodek zdrowia tam kiedys a jest to w czyichs prywatnych rękach. Jak tak może być?
~~~niewidzącyy~~ 15-06-2010 11:11
Nie wiecie jak to miejsce zagospodarować. Ja wiem.Zróbmy coś dla biednych ludzi -Biedronke tam postawić
~olo 15-06-2010 11:12
Postawcie pomnik Kaczyńskiemu
~K_asia 15-06-2010 11:50
Bezczelność dzierżawcy zadziwia. Co sobie facet myślał?
~do 15-06-2010 09:13 | ~ED | 15-06-2010 12:06
jak bys był bardziej zorientowany to dworzec jest remontowany. wyjdź kiedyś przejdź się, bo pewnie inf o mieście dostarczają Tobie gazety. w lipcu mają ruszyć pociągi do Czech i to włśnie dzięki tym samym radnym,których tak krytykujesz.
~z gor my syny 15-06-2010 12:07
Najwazniejsze zeby byl wilk syty i wilk syty !!! Swoja nieudolnosc i nie kompetecje zawsze mozemy zakryc prawem. Nieodpowiedni czlowiek na niewlasciwym i nieodpowiednim stanowisku !! Brak odwagi aby sie przyznac, ze w wielu sprawach dalo sie poprostu d....y .
~nin 15-06-2010 12:41
Problem mo...lny mają nie tylko mieszkańcy, ale także władza samorządowa czyli reprezentanci mieszkańców, bo udają, że prawa nie znają ( a może rzeczywiście nie znają) i go nie respektują, a usta mają wypchane słowami o równym traktowaniu MIESZKAŃCÓW. Często zapominają o złożonym ślubowaniu....o złożonym zobowiązaniu wobec "swoich" mieszkańców. Już niedługo będziemy mogli ocenić Naszych reprezentantów, czy aż tak bardzo starali się działać w NASZYM interesie. A co do budowli na skwerku: zaplanowane budowle w tym miejscu pasują jak pięść do oka, "samorządowcy nie idźcie tą drogą"!!!
~nin 15-06-2010 13:02
Problem mo...lny mają nie tylko mieszkańcy, ale także władza samorządowa czyli reprezentanci mieszkańców, bo udają, że prawa nie znają ( a może rzeczywiście nie znają) i go nie respektują, a usta mają wypchane słowami o równym traktowaniu MIESZKAŃCÓW. Często zapominają o złożonym ślubowaniu....o złożonym zobowiązaniu wobec "swoich" mieszkańców. Już niedługo będziemy mogli ocenić Naszych reprezentantów, czy aż tak bardzo starali się działać w NASZYM interesie. A co do budowli na skwerku: zaplanowane budowle w tym miejscu pasują jak pięść do oka, "samorządowcy nie idźcie tą drogą"!!!
~:) 15-06-2010 14:39
Ludzie co wy chcecie od tych radnych!? za poprzedniego rząd to wszytko uciekało ze szkl. teraz przynajmniej coś się dzieje!!! nie stoi w miejscu! tylko widzicie błędy a to co do tej pory przynajmniej się starali zrobić to już nie!! opanujcie się!! nie mówie że jest w szkl. aż tak dobrze,ale poprzedni burmistrz doprowadził nasze miasto do takiego stanu, że nawet kolejne samorządy będą miały duży problem żeby poprawić sytuacje w mieście a wy tylko się czepiacie!!
~Joter 15-06-2010 14:44
(Naczytali się Żeromskiego? Czy jak?...O Jezu...Jezu) Jakie znowu szklane klatki? Jeśli to jest skwerek to niech tym skwerkiem zostanie. RADNI NIE SZPEĆCIE SZKLARSKIEJ PORĘBY. Niech będą tam ławki jak były, i zieleń, i ten pomnik Ducha Gór wydaje się być też całkiem fajny. A jeżeli już tak bardzo opanował was romantyzm stawiania Szklanych Domów, to stawiajcie je w innym miejscu.
~od ZYGIEGO.... 15-06-2010 15:42
To nie jest wasz dom on jest Nasz-won stąd śmiecie niegospodarne...
~exxon 15-06-2010 16:52
szkoda tego skweru,,można było posiedzieć ,jak postawią budynek ,to usiąść w szklarskiej bedzie mozna tylko w domu
~ 15-06-2010 17:26
Był kiedyś w Szklarskiej Porębie pewien architekt, co to sobie wymyślił, że na skwerze trójki wieżę wybuduje i połączy ją kładką z budynkiem Esplanady. Dzisiaj Wichniak zamiast wieży chce postawić wielofunkcyjny budynek i zachować skwer, co kilku zniewieściałym malkontentom nie pasi. Nie pasowało też dzierżawcy spalonej budy, do której pies z kulawą nogą nie zaglądał bo smród spalenizny z niej walił. Te budy też pięknością nie grzeszyły. Za Misiuka, gdy wszystko w koło się waliło, to może one nawet pasowały. Ale za Wichniaka, gdy wszystko w koło ( za wyjątkiem ubeckiej meliny) jest remontowane, to te budy trzeba rozebrać. Ten skwer będzie wówczas łądniejszy.
~bamo 15-06-2010 17:37
tam jest pomnik ducha gor
~Joter 15-06-2010 20:01
Co do "kurników" pozbijanych z desek. Prawdą jest, że tylko szpecą skwerek i należy je rozebrać.Jednak budowanie "czegoś" co ma być "zamiast" jest moim zdaniem zupełnie niepotrzebne, jest po prostu błędem. Skwerek to skwerek! Ławki trawniczek...W lecie ogródek piwny muzyczka na scenie jakieś zespoły zaprosić i wtedy będzie naprawdę fajnie!
~wiś 15-06-2010 20:35
Najlepiej byłoby gdyby zjechali z budową tej "rynny zjazdowej" na drugą stronę ulicy właśnie na Skwerek! Byłaby to nie lada atrakcja taki przejazd nad ulicą:)
~xd 15-06-2010 22:42
jak możecie mówic że burmistrz jest nie gospodarczy. tak mówi misiuk i jego klika!!! ten burmistrz przegonił za swojej kadencji ta chołote z parkingu pod wuciągiem ( teraz miasto obsługuje parking tam i zarabia nie 3 tys jak płacił dzierżawca za miesiąc lecz 10 tys, dalej nareszcie nowa ka...lizacja i ujecia wody , rozbudowa szkoły nr 1 , planowane wybudowanie przedszkola , rynna zjazdowa , skwer radiowej trójki, darmowe przedszkola . co mało ? który zrobił wiecej? misiuk lepkie rece czy kusztal łapówkarz? . BRAWO panie WICHNIAK i dziekuje za solidna prace . ps na jesien tez bende głosował na pana i zachecam innych bo taki gość to skarb .!!!
~ 16-06-2010 11:11
do~xd : a ja nie "bende" (cyt) głosować na pana W., bo nie ma swojego zdania, daje sobą manipulować, a w razie złej decyzji nie czuje się odpowiedzialny, ani zobowiązany do naprawienia szkody wyrządzonej mieszkańcowi. Trzeba mieć.....ikrę aby być obiektywnym i pewien dystans do podsuwanych rad przez szarą eminencję burmistrza.
~ 16-06-2010 21:41
Ja też nie "bende".Może jakiś kurs gramatyki-polecam.Hołota a nie chołota.A plany to ja też robię a czy się uda to inna sprawa.
~QQ 17-06-2010 17:06
Czekam na zakończenie prac na skwerku i wtedy wypowiem swoją opinię. Teraz skwer wygląda lepiej jak trzy miesiące temu. Zobaczymy co będzie za 3 miesiące. Czas jest najlepszym weryfikatorem poglądów. pozdrawiam malkontentów.
~@zainteresowany 18-06-2010 21:11
kary, odsetki, procesy, eksmisjeszkoda że nikt nie wspomniał że miasto za poniesione prace przez dzierżawcę zobowiązało się przedłużyć dzierżawę do połowy maja 2010r, a potem postawiono go pod \\\"ścianą\\\" własnych decyzji, przecież sam Burmistrz namawiał dzierżawcę aby do ostatniego dnia \\\"walczył\\\" o przedłużenie dzierżawy,na ostatniej sesji rady miasta, bo miasto nie ma ani pieniędzy , ani pomysłu na inwestycje. Kto steruje naszym Burmistrzem albo czy to tylko był taki chwyt wyborczy ??? albo dlaczego miasto nie pochwali się nowym inwestorem na Skwerku z Żagania ??? ciekawe ile wpłacił na fundusz wyborczy dzisiejszej ekipy echhh niech zweryfikują Was wybory p.s Niech p. Brożek napisze jak w UM Szklarska Poręba nakazuje pracownikom nie odbierać do siebie listów poleconych i dlaczego ?
~@mieszkaniec 18-06-2010 21:34
a niedługo miasto poprowadzi sklep mięsny bo też zarobi więcej niż jak odda w dzierżawę..to tak a propo parkingów i innych tematów

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group