Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 5279
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Co dalej z Pomnikiem Rzezi Wołyńskiej?

Poniedziałek, 13 marca 2017, 8:11
Aktualizacja: Wtorek, 14 marca 2017, 10:53
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Co dalej z Pomnikiem Rzezi Wołyńskiej?
Fot. Przemek Kaczałko
– Pytania „co Jelenia Góra ma wspólnego z ludobójstwem na Wołyniu?” są prowokacyjne i pokazują, że lata milczenia i poprawności politycznej spowodowały, że mnóstwo ludzi mimo że ma korzenie kresowe, nie chce rozmawiać o tym, nie interesuje ich to. Na ten temat trzeba rozmawiać bez względu na to, jaki będzie finał naszej inicjatywy – podkreślił Mariusz Gierus, inicjator budowy pomnika.

- Od samego początku zdawaliśmy sobie sprawę, że wzniesienie pomnika wymaga zgody Rady Miejskiej, dlatego stąd m.in. wniosek nosił nazwę – nie wzniesienie pomnika, tylko wyznaczenie terenu pod budowę pomnika – mówił Mariusz Gierus, jeden z inicjatorów akcji, którą Urząd Miasta odrzucił przy ocenie wniosków do Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego 2017.

- Liczyliśmy na to, że w porozumieniu z Miastem będziemy mogli porozmawiać o tym, gdzie takie miejsce mogłoby być, czy tylko pomnik, a może idea tworzenia Centrum Kresów w Jeleniej Górze – informował M. Gierus, który jest zawiedziony postawą urzędników, gdyż – jak twierdzi - nie otrzymał żadnego wezwania do uzupełnienia braków formalnych, co zdarzało się w przypadku innych wniosków. - Najpierw były oceniane braki formalne, a później była analiza merytoryczna. My dostaliśmy informację, że przeszliśmy pozytywnie ocenę formalną. Traktujemy to jako decyzję polityczną. Wiele budżetów obywatelskich w Polsce przewiduje procedurę odwoławczą, u nas tej procedury nie ma – to też powinno dać wiele do myślenia – kontynuował M. Gierus.

Jak podkreślają inicjatorzy sprowadzenia pomnika autorstwa Andrzeja Pityńskiego do Jeleniej Góry, JBO miał być pretekstem do rozmowy czy pomnik ma rację bytu w naszym mieście. Zdaniem przedstawiciela komitetu budowy pomnika, ludzie wrażliwi na punkcie estetyki, mogliby spowodować, że kontrowersyjne dzieło pojawiłoby się w miejscu poza głównymi szlakami komunikacyjnymi i osoby chcące go zobaczyć, musiałby specjalnie tam się udać.

- Mistrz Andrzej Pityński jest rozczarowany postawa władz miasta. We wrześniu 2016 r. odbyło się spotkanie z udziałem Teofila Lachowicza - sekretarza Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Pan prezydent nie powiedział „nie”. Wyraził swoje zainteresowanie tym projektem i wskazał wstępną lokalizację w okolicach ulicy Sudeckiej – wspomina M. Gierus.

Zwolennicy usytuowania pomnika w Kotlinie Jeleniogórskiej nie poddają się. - Prace odlewnicze nad Pomnikiem Pamięci Ofiar Męczeństwa i Ludobójstwa Kresowian pt. „Rzeź Wołyńska” mistrza Andrzeja Pityńskiego realizowane są w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych. Aktualnie odlewane są kolejne elementy bazowej części pomnika. Ze względu na utrzymujący się do niedawna mróz, próbny montaż wszystkich elementów planowany jest na 15 czerwca br. W tym czasie ma również odbyć się ostateczny odbiór przez nas całej rzeźby. Tym samym nasz Komitet skupia się obecnie na działalności edukacyjnej i kulturalnej, dotyczącej historii dawnych Kresów II Rzeczypospolitej Polskiej oraz poszerzania grona członków honorowych o znane w Polsce i na świecie autorytety. Na obecnym etapie nie planujemy referendum. Władze Jeleniej Góry chcemy przekonać do idei usytuowania pomnika "Rzeź Wołyńska" poprzez wykorzystanie prywatnego gruntu na terenie miasta, który staramy się obecnie pozyskać – poinformował nas Mariusz Gierus.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (85)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group