Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 3964
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Co daje ratyfikacja przez Polskę Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych

Czwartek, 18 października 2012, 8:37
Aktualizacja: 8:39
Autor: KSON
Jelenia Góra: Co daje ratyfikacja przez Polskę Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych
Fot. KSON
Pod takim tytułem odbyło się w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych seminarium. W debacie wzięło udział ponad 40 przedstawicieli inwalidzkich organizacji pozarządowych. Przybyli też radni miejscy: Wojciech Chadży, Miłosz Sajnog, Józef Sarzyński, Rafał Szymański i Leszek Wrotniewski. Prezydenta Miasta reprezentowali Zygmunt Korzeniewski naczelnik wydziału Dialogu Społecznego i Lucyna Kornobys.

Wstępem do obrad była syntetyczna analiza zakresu regulacji prawnej wynikającej z ratyfikowanej przez Polskę Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych. Opracowanie to przygotowane przez prawnika, Bartosza Nowaka w praktyce przybliżyło najistotniejsze szczegóły tego dokumentu, który zobowiązuje Polskę do respektowania zasad równości, podmiotowości, wolności i sprawiedliwości we wszystkich dziedzinach i okresach życia osób niepełnosprawnych. Omówiono cele, zasady i przedmiot Konwencji oraz warunki realizacji Konwencji przez władze i społeczeństwo.

Druga grupa tematów dotyczyła problemów osób niepełnosprawnych i barier oraz ich rozwiązywania w regionie jeleniogórskim. Ewa Kazimierczak-Wojtasiewicz zaprezentowała problematykę edukacyjno-wychowawczą niepełnosprawnych dzieci i młodzieży w świetle działań Forum Rodziców przy Ministerstwie Edukacji Narodowej. Problemy osób niepełnosprawnych w Kotlinie Jeleniogórskiej, na przykładzie doświadczeń Centrum Informacji i Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, zaprezentowała Monika Żak. O problemach niepełnosprawnych na rynku pracy mówiła Janina Frys z Agencji Pośrednictwa Pracy KSON.

W trakcie burzliwej dyskusji moderowanej przez dr Jerzego Prudzienicę i Społecznego Rzecznika Osób Niepełnosprawnych Ziemi Jeleniogórskiej Stanisława Schuberta wskazano na potrzebę wypracowania konkretnych narzędzi ułatwiających osobom niepełnosprawnym wykorzystywanie Konwencji do rozwiązywania ich problemów. Szczególną uwagę skoncentrowano na problemach edukacji niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. O tych bolesnych sprawach mówili ich rodzice oraz niepełnosprawni absolwenci wyższych uczelni.

Do spraw podniesionych w czasie seminarium odniósł się naczelnik Korzeniewski, pozytywnie oceniając samą inicjatywę jego zwołania. Zapowiedział też wsparcie dla kontynuacji tych działań przy pełnym zaangażowaniu Urzędu Miasta.

Organizatorami seminarium były Stowarzyszenie Niedosłyszących „Lira”, Stowarzyszenie Inwalidów Wzroku oraz Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych. Zainicjowano pracę zespołu, który zajmie się przygotowaniem spotkań obejmujących bardziej szczegółowe zagadnienia, wynikające z Konwencji, w tym szczególnie edukacją, zdrowiem, rehabilitacją, zatrudnieniem, jakością życia, a także bezbarierowością w dostępie do dóbr i usług oraz praw obywatelskich.

Następne spotkanie zostanie zorganizowane z udziałem rodziców niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. Zainteresowani tą tematyką znajdą więcej informacji na www.kson.pl, gdzie opublikowano wystąpienia referentów seminarium. Można też osobiście kontaktować sie z KSON od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 16:00 lub zadzwonić pod bezpłatny numer 800 700 025.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group