Piątek, 3 maja
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 9858
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bobrów: Co będzie z pałacem w Bobrowie?

Wtorek, 20 kwietnia 2021, 6:03
Autor: WAC
Bobrów: Co będzie z pałacem w Bobrowie?
Fot. Starostwo Powiatowe
Starosta Karkonoski złożył wniosek do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o wszczęcie kontroli w pałacu w Wojanowie – Bobrowie. Powodem - fatalny stan obiektu, który od wielu lat bezskutecznie czeka na gruntowny remont. Budowla, który według wielu, jest najbardziej malowniczym obiektem Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej znajduje się jednak spośród nich w najgorszym stanie technicznym.

Budowla została wzniesiona na ruinach renesansowego dworu, którego mury nadal są widoczne w jej strukturze. Około 1894 r. nastąpiła generalna przebudowa obiektu według planów berlińskiego architekta Paula Roetgera, w duchu renesansu francuskiego, zdobionego ornamentem niderlandzkim oraz licznymi szczytami, wykuszami i wieżyczkami. Po 1945 roku pałac zajmowany był przez Armię Radziecką. Potem kolejno istniał w nim ośrodek dla uchodźców politycznych z Grecji, dom poprawczy, ośrodek kolonijny, PGR, SKR, Inspektorat Obrony Cywilnej z Jeleniej Góry, który wykorzystywał zabudowania gospodarcze. Od końca lat 60-tych XX wieku pałac i jego zabudowania były nieużytkowane i nieremontowane. Zaczęły popadać w ruinę. Fatalna dla obiektu okazała się zwłaszcza rozbiórka dachu w latach 1972-1973.

W 1994 roku obiekt kupił inwestor prywatny, pałac zaczął być użytkowany przez Polsko-Niemieckie Stowarzyszenie Promocji, Odbudowy i Utrzymania Historycznych Wartości Zabytków, Kultury i Tradycji Śląska – informuje Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. - Początkowo prowadzono nieliczne remonty, jednak od ponad dekady nie są prowadzone żadne prace, które mogłyby przyczynić się do zachowania obiektu, a przede wszystkim do jego odbudowy i przywrócenia do stanu kompletnego, pomimo posiadanych pozwoleń na prowadzenie robót remontowych i odtworzeniowych dachu. Co więcej, szokujące jest, że przez kilka ostatnich lat, właściciel wraz z wspomnianym stowarzyszeniem, którego celami statutowymi są między innymi odbudowa i utrzymywanie historycznych wartości zabytków materialnych kultury i tradycji regionu Śląska czy rewaloryzacja i pielęgnacja historycznego i kulturowego krajobrazu, utrudniają nam sprawowanie opieki nad pałacem. Pomimo asysty policji, każdorazowo nie jesteśmy wpuszczani na teren nieruchomości. Udaremniane są działania kontrolne, które mogłyby skutkować nałożeniem stosownych obowiązków na właściciela. W tej sytuacji w 2019 r. przeprowadziliśmy wobec dwóch osób postępowania o nałożenie administracyjnej kary finansowej za utrudnianie kontroli. Jedno z nich zostało umorzone w związku ze śmiercią strony postępowania. Wobec drugiej osoby postępowanie jest w toku w związku z odwołaniem od decyzji o nałożeniu kary. W 2019 r. ówczesny Starosta Jeleniogórski, w związku z naszym wnioskiem, cofnął osobie związanej z właścicielem, nie wywiązującej się z nałożonego ustawowo obowiązku, status społecznego opiekuna zabytków. Złożyliśmy też do starosty wniosek o wykreślenie z rejestru stowarzyszeń, wspomnianego stowarzyszenia, które również nie wywiązuje się ze swoich statutowych obowiązków.

W ostatnim czasie w sukurs służbom konserwatorskim w ich staraniach o przewrócenie właściwego stanu pałacowi w Borowie ruszył starosta karkonoski Krzysztof Wiśniewski

Starosta na podstawie art. 25 ustawy prawo o stowarzyszeniach ma możliwość prowadzania czynności nadzorczych nad stowarzyszeniami mającymi swoją siedzibę na obszarze powiatu karkonoskiego – mówi K. Wiśniewski. - W związku z tym 22 marca wezwałem Polsko-Niemieckie Stowarzyszenie Promocji, Odbudowy i Utrzymania Historycznych Wartości Zabytków, Kultury i Tradycji Śląska do przekazania informacji o działaniach na rzecz utrzymania i opieki nad pałacem, w szczególności podania informacji o przeprowadzonych pracach remontowych, naprawczych i konserwacyjnych oraz działaniach mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa w zakresie ochrony zdrowia i życia osób wchodzących do obiektu lub będących w jego pobliżu. 2 kwietnia poleciłem pracownikom starostwa wykonanie oględzin wraz z dokumentacją fotograficzną. W notatce służbowej, pracownicy starostwa, potwierdzili zły stan obiektu. W związku z powyższym 6 kwietnia powiadomiłem Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o fatalnym stanie pałacu. W mojej ocenie brak jakichkolwiek działań remontowych w konsekwencji może doprowadzić do zagrożenia dla całej konstrukcji obiektu.

Twoja reakcja na artykuł?

13
12%
Cieszy
5
5%
Hahaha
3
3%
Nudzi
10
9%
Smuci
30
27%
Złości
50
45%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (66)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę na koncerty do Filharmonii lub gdzieś indziej?

Oddanych
głosów
708
Tak
40%
Nie
51%
Koncerty to nie moja "bajka"
9%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Kultura
Mrok spowije Cieplice
 
Kultura
Oda do radości
 
Polityka
20. rocznica wstąpienia Polski do Unii
 
Aktualności
11 tys. zł mandatu za telefon w czasie jazdy!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group