Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 5853
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Cieplickie targowisko do przebudowy?

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 9:03
Aktualizacja: Wtorek, 17 kwietnia 2018, 18:37
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Kupcy z targowiska w Cieplicach, a także ich klienci – od lat liczą na modernizację placu przy rzece Kamienna i w budżecie na 2018 rok zapisano na ten cel milion złotych. Wszystko byłoby dobrze, gdyby z nimi skonsultowano projekt przed jego wykonaniem.

W ubiegłym tygodniu odbyło się posiedzenie Komisji Uzdrowiskowej Rady Miejskiej Jeleniej Góry, ale nie zaproszono na nie kupców, którzy są najbardziej zainteresowani jako aktualni i przyszli najemcy stoisk. Jak tłumaczono, kilka godzin później odbyło się spotkanie z kupcami w budynku II LO, jednak żałują, że nie mieli okazji zgłosić swoich uwag przy większej liczbie radnych, a jeszcze bardziej, że przed powstaniem projektu, nikt z nimi nie konsultował się.

- Stanowisko kupców jest takie, że jesteśmy otwarci na zmiany i chętni, jednak projekt, który został nam przedstawiony pomija nasze potrzeby – powiedział Łukasz Szajkowski, jeden z kupców cieplickiego targowiska, który zwraca uwagę, że w projekcie jest dużo zieleni, drzewka, ławeczki, a drewniane pawilony bardziej pasują do sezonowych imprezy typu jarmark, a oni potrzebują czegoś trwałego, co będzie służyć latami. Jak zaznaczają kupcy, zdarzały się przypadki podpalenia stoiska, więc taki drewniany pawilon tylko kusiłby wandali. - Mamy też wiele zastrzeżeń do terenu zielonego, który praktycznie ponad połowę placu targowego ma zająć. Pominięto miejsca parkingowe dla nas i dla klientów - dodają kupcy, którzy zwracają uwagę, że klient będzie wolał zrobić zakupy w galerii, gdzie wózkiem może podjechać pod swój samochód na parkingu, a nie "targać" np. 30 kg ziemniaków do najbliższego parkingu.

Jak zaznaczają kupcy - bardzo chcą zmian i czekają na nie od wielu lat, ale muszą one być przemyślane. - Jesteśmy chyba najbardziej zainteresowani, żeby tu było ładnie i bezpiecznie, a dowiadujemy się ostatni - ubolewa Ireneusz Siek, który prowadzi działalność na cieplickim targowisku od 15 lat. - Liczyliśmy, że zostanie nam przedstawionych kilka wariantów, a tak naprawdę z góry narzucono nam ten projekt. Organizatorzy spotkania, na którym pokazano nam projekt uważają, że to najlepszy i jedyny projekt, a my możemy ewentualnie negocjować w drobnych kwestiach, które nie mają dla nas większego znaczenia - dodał. Kupcy zwracają uwagę, że drewniane pawilony nie są ocieplone, bez prądu, a konstrukcja jest delikatna. Nie przewidziano nawet monitoringu.

- Szkoda, że nie poinformowano nas o posiedzeniu Komisji Uzdrowiskowej, nie konsultowano z nami wcześniej projektu - stwierdził Krzysztof Bogdański, kolejny z kupców, z którym rozmawialiśmy. - Projekt wygląda pięknie, ale nie jest praktyczny - dodaje prowadzący działalność od 20 lat. W przypadku zmiany pawilonów na takie, jakie chcą kupcy - są oni w stanie partycypować w kosztach.

Wracając do posiedzenia Komisji Uzdrowiskowej należy przybliżyć plany władz miasta. Aktualnie trwają prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru, aby zlikwidować jedną z dróg biegnących na planie wzdłuż rzeki, a także zwęzić kolejną, która występuje w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. To ważne, aby dokonać tych zmian, gdyż zmiana samego studium może potrwać kilka lat, więc radni z miejskimi urzędnikami opowiadają się za szybszymi zmianami w MPZP. Póki zmiany nie zostaną uchwalone, planuje się pierwszy etap przebudowy targowiska obejmujący teren widoczny w projekcie jako półkole po prawej stronie od mostku nad rzeką.

Wkrótce ma się odbyć kolejne spotkanie z kupcami - o postępach w rozmowach będziemy informować.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (51) Dodaj komentarz

~ 16-04-2018 9:39
Konstrukcje wiat jak z trzeciego świata a towar najgorszej jakości z chin, jedyne rozwiązanie to wszystko zepchnąć koparką do rzeki i będzie czysto i przyjemnie.
~zaboberek 16-04-2018 9:48
do: ~ (9:39)
Bzdury wypisujesz,zobacz ile osób ma zatrudnienie,zarabia i nie wyciąga ręki po zapomogę.Kupcy chcą mieć udział w kosztach,ale powinny być uwzględnione ich potrzeby i uwarunkowania.
~sajmon 16-04-2018 20:05
do: ~zaboberek (9:48)
hmmm... Zatybrzaninie powiadasz że nielegalny handel podrobionymi tekstyliami to jest uwarunkowany chęcią zysku ? :) coś w tym jest :) Ufam że aż z za Tybra kontrolujesz tą działalność choć nie ogarnia twojej dzielnicy acz kolwiek masz jeszcze ryneczek i ile podróbek wprowadzą na rynek tylko sami tacy jak ty kupcy :( (pseudo) wiedzą :( jak mi żal przekrętów że tak mało zarobili :)
~sajmon 16-04-2018 20:19
do: ~sajmon (20:05)
hmmm... dwa wyjaśnij ludziom swoją wspaniałą znajomość ryneczku w cieplicach :) Najlepiej powiedz że co tydzień jeździsz tam by sobie chińskie majtki kupić bo lubisz :)
~zaboberek 16-04-2018 20:29
do: ~sajmon (20:05)
Czy ty,rzeczywiście czytałeś mój post?Piszesz takie dyrdymały,że nie sposób przyporządkować je do mojego wpisu.Jeżeli upierasz się,że jednak czytałeś,to moja rada:nie zażywaj więcej tego świństwa,bo się wykończysz.Jeszcze jedno,dlaczego jesteś wulgarny i próbujesz mnie obrazić,przecież ja tego nie robię w stosunku do twojej osoby.
~sajmon 16-04-2018 21:00
do: ~zaboberek (20:29)
hmmm.... Jak cię niby obrażam :) tytułując zatybrzanin ? czy że j..ię cię ? Mam chyba prawo do wyciągania wniosków co do twoich wpisów ? Jakoś ja się nie obruszam że mnie w innych postach obrażałeś i to w bardziej osobisty sposób :) Może tyle że przyjąłem negatywny stosunek do ciebie :) Takie życie :) Nie odniosłeś się do meritum " skąd czerpiesz tak dogłębną wiedzę co do handlu na ryneczkach ?" z majtami to taki żart :)
~Tosia 11 16-04-2018 15:49
do: ~ (9:39)
Okrutna propozycja i to w imię nowoczesności. A gdzie wymiar społeczny sprawy?
~ 16-04-2018 10:20
Bardzo prosimy zrobcie cos z tym okropnym targowiskiem ono wygląda jak slumsy w trzecim swiecie a to przeciez uzdrowisko Cieplice Zdrój.!!!
~ 16-04-2018 10:44
wyburzyć i postawić galerię
~Rondel 17-04-2018 9:45
do: ~ (10:44)
Abo rondo tam namalować.
~Obiektywny 16-04-2018 10:46
Od wielu lat obserwuję ten targ i myślę, że o wiele bardziej sprawdziłby się tam jakiś market z parkingiem. Czasy targów przemijają a jakość produktów na nich jest naprawdę niska. Czasem trzeba poświęcić sentymenty i pójść do przodu. Co do pracy znajdzie się na stanowiskach w markecie. Parking przyda się także dla turystów i mieszkańców, gdyż obecnie ciężko tam znaleźć w okolicy parking blisko placu Piastowskiego.
~zenekkkk 16-04-2018 14:02
do: ~Obiektywny (10:46)
Jest parking miedzy sobieszowska i marysnieki. Jezeli komus nie chce sie przejsc 500m niech jedzi autobusem. Na targub. duzo ludzi kupuje i powinien tam zostac ale nie z drewnianymi budamijak wymyslili radni.
~Jel.. 16-04-2018 16:38
do: ~Obiektywny (10:46)
skończ z tym marketem radni niech podpatrzą w innych miastach a choćby w Koninie jak tam wygląda ryneczek -budki są blaszane zadaszone z wielką przyjemnością robi się tam zakupy a i estetyka jaka -drewniane budki można podpalić a policja nawet nie będzie fatygować się aby złapać podpalaczy
~jur 16-04-2018 20:08
do: ~Jel.. (16:38)
Popieram byłem w marcu w Koninie i potwierdzam cywilizacyjny wygląd konińskiego targowiska
~dj. .... 16-04-2018 11:02
Ceny jak z Pewexu, Gro towaru pochodzi z marketów kupowana w promocji,hurtowo.Utworzyć halę targową w byłym kinie. Zainwestowane pieniądze w budowę nigdy się nie zwrócą . plany były inne ,miał być most na wprost PL. Kombatantów.
~ 17-04-2018 17:16
do: ~dj. .... (11:02)
W byłym kinie otworzyć siłownię, a nie halę targową, bo tam już była i się sprawdziła, są tam nawet prysznice. W Cieplicach w centrum miasta nie ma żadnego fitnessklubu, a Orle to nie centrum.
~ 16-04-2018 11:09
Popieram-dj- to miejsce jest okropne powinien tam byc albo ładny parking albo skwer albo połączyć wyremontowanym mostem z placem kombatantów który tez czeka na jakis pomysl bo teraz stoja tam rozwalajace sie budki ktore straszą.
~kupcy 16-04-2018 12:19
Widać, że miłośnicy cieplic bardzo aktywni w komentarzach, pozdrawiamy :)
~Liliana 16-04-2018 12:50
Zadbany ryneczek, będzie ozdobą i atrakcją Cieplic. Tylko nie likwidować, bo to każdy głupi potrafi
~Edek 16-04-2018 13:15
Marketów już wystarczy. Trzeba tylko zadbać o porządek i lepszą nawierzchnię i będzie idealnie. Uwielbiam szukać tam staroci, pięknych roślin, kwiatów i świeżych warzyw, których w marketach często brakuje, a cenowo na giełdzie jest taniej, kto nie chce niech nie kupuje- proste niech idzie do marketu.
~............................ 16-04-2018 18:46
do: ~Edek (13:15)
Powinno się tam wprowadzić faktycznie blaszane te kioski, tak jak chcą ci handlarze, ale dlaczego tam prawie już nie ma warzyw i owoców? Szmaty hurtowo kupione za bezcen i drogo sprzedawane albo buty ze skayu, co się zaraz rozlecą, tego tam jest najwięcej, a powinno być jak kiedyś: kramy z warzywami, owocami, bakaliami, świeże sery, jajka, śmietana, kury, kaczki, takie towary, a nie szmaty, których nawet nie ma jak przymierzyć, bo i gdzie, na dworze?
~ann332 16-04-2018 13:42
Fajne miejsce na biedronkę warto się nad tym zastanowic.
~Tosia 11 16-04-2018 15:53
do: ~ann332 (13:42)
Litości, te Biedronki oraz inne Lidle, Dina itp to obcy element na polskim gruncie. Co są warte marchewki z Holandii ?
~............................ 16-04-2018 18:53
do: ~Tosia 11 (15:53)
Lidl to nie w tym miejscu, zresztą jest na Orlim, a Biedronka na Wolności, to też Cieplice i można tam dojść i dojechać. Mogłoby być Aldi, ale raczej na Jagiellońskiej albo na pl. Piastowskim, bo takiego marketu w Cieplicach nie ma i są w nim inne zupełnie towary niż na ryneczku w Cieplicach. Likwidacja tego ryneczku to byłby błąd nie do naprawienia, tak jak targowisko na Kilińskiego, które już nigdy się nie odbudowało, a pusty plac stoi jak stał i tyle jest z decyzji prezydenta z SLD, bo to za jego kadencji je zlikwidowano i nie postawiono nic w zamian. Na parking też się to nie nadaje, bo parking jest w pobliżu - jeden na przeciwko targowiska w stronę Lubańskiej, a drugi wzdłuż ul. Kombatantów.
~No, tak 16-04-2018 14:15
Każda konstrukcja może zostać zniszczona przez wandali. Uważam, że remont tego targowiska nie powinien stać pod znakiem zapytania, jak sugeruje tytuł artykułu, a faktycznie zostać przeprowadzony. Jednolite stanowiska, nasadzenia, ławeczki oraz ogrodzony teren, który będzie zamknięty po godzinach handlu i już będzie czysto i schludnie. Z Florą wypadałoby także coś zrobić, bo to wygląda tragicznie.
~pig 16-04-2018 14:55
Przechodzę codziennie obok tego miejsca i myślę, dlaczego tego nie zlikwidują.To miejsce straszy.
~Jojo 16-04-2018 15:01
Zawsze za młodego się tam chodziło co sobotę. Jakaś przemiana by się przydała, przecież to centrum Cieplic. No i przede wszystkim jakiś nadzór przed wandalizmem oraz ten parking najważniejszy, w soboty to tragedia, żeby tam przejechać, bo wszystko zawalone autami.
~............................ 16-04-2018 18:57
do: ~Jojo (15:01)
To trzeba dalej "chodzić", a nie przejeżdżać autami, będzie więcej miejsca. I spaliny nie będą tak szkodzić. Kiedyś to byli chłopi z wozami i sprzedawali tam ziemniaki i kapustę, a teraz stoją handlarze ze szmatami, i co to za targowisko?
~aya 16-04-2018 15:07
Kupcy juz dawno sami powinni cos tam zmienić to by szanowali, a znając życie jak dostana za darmoszke to za 5 minut znowu bangladesz tam będzie i ławeczki osikane. Obym sie mylił.
~w 16-04-2018 17:26
Wyrównać i postawić kościół który będzie zapełniany w niedzielę !!!
~dzidek bez swetra 16-04-2018 17:56
No cóż, jacy radni takie i miasto. Przykład idzie z góry. Skoro rząd ma wszystko w głębokim (w kwestii dialogu ze społeczeństwem) poważaniu to i samorząd też. A tak niewiele trzeba, żeby się porozumieć.
~Mirecki.w. 16-04-2018 18:06
ciekawe , ile kosztowal projekt bubel, a obok jest duzy plac po bylym tartaku i miejsce na parking. A przez obecne targowisko poprowadzic droge do centrum i most jak kiedys planowano.cZY CI DZIALACZE NIE ZNAJA CIEPLIC. proponuje im spacer.
~ 16-04-2018 19:46
ciepliczanie waszym celem jest postawieniem duzego spa zamiast uzdrowiska i kolejnego marketu zamiast targowiska wszystkie tereny zielone zamienic na asfalt i wprowadzic przymysowa komunikacje wsrod kuracjuszy i mieszkancow przez smsy
~dj. .... 16-04-2018 19:51
Targowisko było jak było indywidualne rolnictwo,teraz wszystkie warzywa, jarzyny pochodzą z wielkich upraw czy to TU czy w sklepach wszelkiej maści . Wyjątkiem jeszcze jest niedzielna giełda gdzie można spotkać małe gospodarki . Dziwię się emerytom i rencistom robiący zakupy przecież MZK jest dla nich darmowa .A do Lidla czy Biedronki to tylko 2 km. Zaśmiecanie rzeki poprzez wyrzucanie odpadków.Po 16 schadzka elementów na piwko i winko budy obsikane w lecie cuchnie jak szalecie miejskim.
~Bhj 16-04-2018 20:32
Twarz dokładnie bothaer legendy młody moda niewielkie gwiazda waga 65 kg ale mam trudno to zapomniałem narka koniec autor historia
~sajmon 16-04-2018 20:35
hmmm... dla tych co majaczą o jakiś tam biedronkach :) Wiem że za to wam płacą :) Tam powinien być prawdziwy targ ze starych czasów :) Owoce warzywa sprzedawane przez prawdziwych wytwórców :) Własne wyroby rzemieślników i ludzi zrzeszonych w różnych towarzystw ach rzemieślniczych :) Handlarze starocią rzeczami używanymi :) I innej maści własnej działalności :)
~sajmon 16-04-2018 20:45
do: ~sajmon (20:35)
Hmmm... Więc gdzie tu miejsce dla wszechobecnej w naszym mieście Chińskiej podróbce ? Wiele handlar w naszym mieście na takim szarym rynku opiera biznes :) Plując potem na złodziei co coś w biedronce ukradli :) Nie patrzą na siebie że na co dzień okradają społeczeństwo :)
~zimawot 16-04-2018 21:08
przedstawiono projekt bo od czegos trzeba bylo zaczac po to jest aby teraz mozna bylo podjac dyskusje.Teraz stoja kupcy najczesciej na dworze, budy ohydne maja tez nieogrzewane, monitoring przy takiekj inwestycji oczywiscie bedzie, bo zaraz wszystko poniszcza wandale. zmiany musza byc, dyskusja i propozycja to kompromis. nikt nie narzucil projektu to tylko propozycja do dalszej rozmowy i zmiany
~lidia 16-04-2018 21:57
Niech kupcy z Cieplic zainwestują swój kapitał w swój biznes tak aby poprawić warunki dla klientów jak i dla siebie, a nie czekają na darmochę z Miasta. Niech pokażą że chcą a nie tylko od lat narzekania i zero inwencji twórczej.
~Henio 16-04-2018 22:20
To targowisko już dawno powinno być zamknięte, a w miejscu tym zróbmy park z siłownią. Tam jest jeden wielki syf, żaden z kupców nie ma na siebie działalności, nie płacą zusu i podatków. Większość z handlujących w tym syfie ma pseudo działalności pootwierane na swoje ciotki babcie itp. Zobaczcie co się dzieje na miejscu jak Urząd |Skarbowy przeprowadza kontrole, to nagle wszyscy się pakują i spie..... do domu. Już dawno to miejsce powinno być zamknięte a te nieroby, do roboty. Panie Prezydencie szkoda na to naszych funduszy.
~xvx 16-04-2018 23:05
Powinno być tam nadal targowisko, ale w nowej odsłonie jak np.Hala Kupców we Wrocławiu, zadaszone i stoiska,a do kupienia produkty: warzywa, owoce , dobre wędliny,ryby itp,bo w Cieplicach kupić zdrową żywność takie nie takie proste, a kupcy muszą mieć pracę
~Ja-na 16-04-2018 23:11
Ciekawe, co będzie wcześniej w Cieplicach wykonane - bulwar nad rzeką Kamienną wraz z tężnią solną czy przebudowa targowiska.
~ 16-04-2018 23:33
W pelni popieram -henio- Oby zrobiono tam wreszcie cos co bedzie ozdoba Cieplic a nie jakas szkarada z lat 60tych.Od tamtej pory minęło juz duzo lat i należy wreszcie zrozumiec ze jest XXI wiek i do tego uzdrowisko a nie slumsy.
Pawel Wilk 16-04-2018 23:40
Nadzorca galerników leniwy nad miarę By pozostać szefem dalej wbrew kłopotom Wymienił reszcie na nowe wiosła stare Bo tyle wystarczało tym biednym idi... sierotom Choć mądry mógł zobaczyć w tym udanym chwycie Że nadzorca miast wioseł miał naprawić życie.
~liliana 17-04-2018 6:50
O likwidacji piszą tylko ci, którzy całkowicie uzależnili się od Biedronek. Targowisko stanowi odmianę i urozmaicenie. A ceny są rynkowe, oferta od różnych dostawców. Nie rozumiem bełkotu tych, którzy raz bronią marketów, a raz uważają je za największe zło. Trzeba to sobie w głowie trochę uporządkować, ale to nie jest wasza specjalność.
~Widzę 17-04-2018 7:52
Weź kartę i zapisz ceny i porównaj z rynkiem na Zabobrzu ,są wyższe około 30%
~Ola 17-04-2018 8:17
Czystosc,porzadek przede wszystkim i likwidacja tych obskornych bud,które strasza nie tylko kuracjuszy.A ten plac obok targowiska na ktorym leży wielka kupa gruzu to jakie ma przeznaczenie.Moze ktos wie
~Widzę 17-04-2018 8:21
Tam się sika.
~jhkjhkjl;hlkjh 17-04-2018 8:23
Kto nie chce niech kupuje w Biedronce. Dopóki istnieje to targowisko to masz wybór. A ceny są rynkowe.
~ 17-04-2018 17:31
Przecież nikt nikogo nie zmusza żeby tam kupywać na Zabobrzu na targowisku większość towar kupuje w z promocji w marketach a sprzedają jako swoje i drożej i do tego dużo jest towaru chińskiego
~handel bio 24-04-2018 10:48
Ryneczek w Cieplicach powinien oferowac towar z ogrodkow i okollicznych hodowcow warzyw i owocow .Swieze maslo i serki ,ekologiczne jaja i miody .Hodowcy rolnicy i drobni ogrodnicy powinni sprzedawac swoje towary bez podatkow .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group