Niedziela, 20 czerwca
Imieniny: Bogny, Bogumiły
Czytających: 5575
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/Cieplice: Cieplickie parki w obiektywie

Niedziela, 19 czerwca 2011, 5:19
Aktualizacja: 5:21
Autor: RL
Jelenia Góra/Cieplice: Cieplickie parki w obiektywie
Fot. Organizatorzy
„Cieplickie Parki przed rewitalizacją” to wystawa fotografa, Ryszarda Literackiego, która przedstawia zdjęcia z dwóch cieplickich parków : Zdrojowego i Norweskiego wykonane przez autora w okresie ostatnich pięciu lat. Wystawę można oglądać w Muzeum Przyrodniczym w Cieplicach w okresie od czerwca do sierpnia br.

Jeszcze rok temu fotografie Parku Zdrojowego byłyby zwykłymi zdjęciami krajobrazowymi, czy przyrodniczymi. Dziś kiedy jest na ukończeniu rewitalizacja „Parku Zdrojowego” nabierają one walorów dokumentalnych, bo przedstawiają park takim jakim już go w naturze nie zobaczymy. Podobna sytuacja ma się z drugim parkiem, „Parkiem Norweskim”, którego projekt rewitalizacji będzie gotowy w październiku 2011roku ,a realizacja nastąpi po zakończeniu prac w Parku Zdrojowym.

Na wystawę złoży się około trzydziestu fotografii wybranych z ponad tysiąca zdjęć, które autor wykonywał w cieplickich parkach o różnych porach dnia i roku. Najtrudniejsze dla autora było wybranie tych kilkudziesięciu fotogramów, które najtrafniej oddały by walory krajobrazowe, przyrodnicze czy poznawcze cieplickich parków z mienionego okresu.

Ryszard Literacki (rylit) to mieszkaniec Cieplic od 15 lat , w Jeleniej Górze mieszka od urodzenia. Fotografią w latach 60 - tych zainteresował go ojciec, który posiadał dwa zdobyczne, poniemieckie aparaty miechowe. Początkowo filmy i odbitki były wykonywane w zakładzie fotograficznym w Jeleniej Górze, istniejącym do dnia dzisiejszego.
Ryszard Literacki to uczestnik i zwycięzca wielu konkursów fotograficznych, członek Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego. Swoje prace zaprezentował na czterech wystawach indywidualnych i na kilkunastu zbiorowych. Jego fotografie wykorzystywane były w różnych wydawnictwach oraz na portalach internetowych. Po zakończeniu współpracy z mediami nie zaprzestał fotografowania. Obecnie fotografuje głownie Cieplice. Swoje fotoreportaże publikuje na stronie Stowarzyszenia Miłośnicy Cieplic. Współpracuje z Cieplickim Centrum Kultury, fotografuje ważne wydarzenia w Cieplicach. Założył własną galerię internetową gdzie można obejrzeć jego prace. Pan Ryszard od trzech lat prowadzi zajęcia w sekcji fotograficznej przy Karkonoskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. W roku 2009 zapisał się do pomaturalnej szkoły fotograficznej przy Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Gorze, gdzie jest najstarszym uczniem. W tym roku jego edukacja w tej szkole dobiega końca. Dla Ryszarda Literackiego fotografia jest i będzie jego wielką pasją.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group