• Niedziela, 19 stycznia 2020
  • Godz. 3:26
  • Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
  • Czytających: 3057
  • Zalogowanych: 4
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Cieplickie parki w obiektywie

Wiadomości: Jelenia Góra/Cieplice
Niedziela, 19 czerwca 2011, 5:19
Aktualizacja: 5:21
Autor: RL
Fot. Organizatorzy
„Cieplickie Parki przed rewitalizacją” to wystawa fotografa, Ryszarda Literackiego, która przedstawia zdjęcia z dwóch cieplickich parków : Zdrojowego i Norweskiego wykonane przez autora w okresie ostatnich pięciu lat. Wystawę można oglądać w Muzeum Przyrodniczym w Cieplicach w okresie od czerwca do sierpnia br.

Jeszcze rok temu fotografie Parku Zdrojowego byłyby zwykłymi zdjęciami krajobrazowymi, czy przyrodniczymi. Dziś kiedy jest na ukończeniu rewitalizacja „Parku Zdrojowego” nabierają one walorów dokumentalnych, bo przedstawiają park takim jakim już go w naturze nie zobaczymy. Podobna sytuacja ma się z drugim parkiem, „Parkiem Norweskim”, którego projekt rewitalizacji będzie gotowy w październiku 2011roku ,a realizacja nastąpi po zakończeniu prac w Parku Zdrojowym.

Na wystawę złoży się około trzydziestu fotografii wybranych z ponad tysiąca zdjęć, które autor wykonywał w cieplickich parkach o różnych porach dnia i roku. Najtrudniejsze dla autora było wybranie tych kilkudziesięciu fotogramów, które najtrafniej oddały by walory krajobrazowe, przyrodnicze czy poznawcze cieplickich parków z mienionego okresu.

Ryszard Literacki (rylit) to mieszkaniec Cieplic od 15 lat , w Jeleniej Górze mieszka od urodzenia. Fotografią w latach 60 - tych zainteresował go ojciec, który posiadał dwa zdobyczne, poniemieckie aparaty miechowe. Początkowo filmy i odbitki były wykonywane w zakładzie fotograficznym w Jeleniej Górze, istniejącym do dnia dzisiejszego.
Ryszard Literacki to uczestnik i zwycięzca wielu konkursów fotograficznych, członek Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego. Swoje prace zaprezentował na czterech wystawach indywidualnych i na kilkunastu zbiorowych. Jego fotografie wykorzystywane były w różnych wydawnictwach oraz na portalach internetowych. Po zakończeniu współpracy z mediami nie zaprzestał fotografowania. Obecnie fotografuje głownie Cieplice. Swoje fotoreportaże publikuje na stronie Stowarzyszenia Miłośnicy Cieplic. Współpracuje z Cieplickim Centrum Kultury, fotografuje ważne wydarzenia w Cieplicach. Założył własną galerię internetową gdzie można obejrzeć jego prace. Pan Ryszard od trzech lat prowadzi zajęcia w sekcji fotograficznej przy Karkonoskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. W roku 2009 zapisał się do pomaturalnej szkoły fotograficznej przy Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Gorze, gdzie jest najstarszym uczniem. W tym roku jego edukacja w tej szkole dobiega końca. Dla Ryszarda Literackiego fotografia jest i będzie jego wielką pasją.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz

~*********** 19-06-2011 8:38
Wielki szacunek dla Pana Ryszarda , fajny z niego gość pełen pasji i miłości do fotografii, , Pozdrawiam i Życzę powodzenia :)
~Mieszkaniec 19-06-2011 8:39
Pan Ryszard - człowiek pokorny, nieszukający rozgłosu dla siebie, życzliwy, uczynny, niezwykle utalentowany i jeszcze bardziej skromny
~p-sz1 19-06-2011 10:23
Brawo dla osoby, która ma w życiu jakąś pasję, i nie boi się tym dzielić z innymi. Narzekanie jest w naszą narodową przypadłością. Jak widać są jeszcze ludzie, którzy mają inne zainteresowania niż piwo i telewizor. Postawa godna naśladowania i dowód na to, że w średnim wieku można coś osiągnąć.
~X 19-06-2011 13:50
z tym talentem to bym nie przesadzał
~Marcin73 19-06-2011 13:55
Ryszard przez Miłośników Cieplic traktowany jest jak skarb narodowy. Zawsze obecny ze swoim aparatem, dokumentuje wydarzenia, utrwala piękno naszej dzielnicy, dba o stronę internetową Stowarzyszenia. Rysiek - cieszymy się z twojego sukcesu. Gorąco pozdrawiamy. Miłośnicy Cieplic.
~OMG 19-06-2011 14:34
Jesli pierwsze zdjecie jakie tu sie znajduje ma promowac wystawe - to podaruje sobie przybycie na nią.. o jakim talencie mowa?:)
~Mieszkaniec 19-06-2011 15:45
A ja bym przesadzał z tym talentem.
~Obserwer 19-06-2011 15:55
A to co sie wyrabia w parku zdrojowym ,wola o pomste do nieba i oko prokuratora
ebee 19-06-2011 18:27
A co się niby wyrabia drogi Obserwerze ? Ja wiem, ze zawsze będą zwloennicy zaasfaltowanych alejek, pijaczkow na ławeczkach, puszczanych luźno psów, obs... wszysko po drodze. Ale sa też zwolennicy czystych, schludnych i bezpiecznych miejsc. Mało tego, sa tacy, ktorzy zapłacą nie małe pieniądze, aby posiedzieć w zadbanym parku, wypić kawę w kameralnej kawiarence, pójść na spacer bez obawy, ze zaczepi cię podpity małolat w dresie. Cieplice to znany kurort, przez lata zaniedbany między innymi przez ciągle protestujących tzw. "mieszkańców" Dobrze , ze w końcu znalazł się ktoś, kto postanowił przywrócić ten piękny rejon do dawnej świetności. Dobrze, że jest też fotograf, ktory uwiecznia to, co było i to co jest. I choć nie jestem fanem obecnego prezydenta miasta, gorąco kibicuje tej akcji. EBEE
Piipi Jelonkowa 19-06-2011 22:24
~Lubię Pana Rylita ! .. gdyż *on zjadł zęby na fotograffi !
~............ 19-06-2011 22:29
A co, ma obecnie problemy stomatologiczne?
~Ciepliczanin 20-06-2011 5:46
Do OMG. Zawsze się znajdzie ktoś kto na podstawie jednego zdjęcia wielkości 600X400 nie oglądając wystawy wystawia ogólną ocenę. Jak sam tytuł i opis wskazuje nie jest to studium kreowanych artystycznych fotografii na temat parków, ale zbiór raczej już dokumentalnych fotografii czegoś co już na żywo nie będzie nam dane oglądać. No ale zawsze można sobie rożne rzeczy popisać , może trochę z zazdrości
~OMG 20-06-2011 8:21
uwierz mi, ze nie mam czego zazdroscic :) Dokumentalną fotografią bym jeszcze tego nie nazwał. A zdjęcie promujące powinno przyciągać widza a nie odrzucać. A popisać mogę, bo takie też mam prawo
~misiek26 20-06-2011 9:00
przedstaw się, pokaż jakieś swoje dzieła, a my skorzystamy z tego "prawa" do narzekania. Żal ci tyłek ściska że facet ma wystawę. Głupia duma wyłazi na wierzch i chrzani coś o prawie. A rozum śpi.
~gość następny 20-06-2011 11:00
hmm
~gośćnastępny 20-06-2011 11:09
Do fotografii dokumentalnej wielkiego talentu nie potrzeba , ale chociaż mały przydałby się .Pan autor niestety żadnego nie ma i to jest porażka. Może lepsza byłaby pasja do szuflady ? a nie zaraz po wystawach się pokazywać .Troche samokrytyki przydałoby się .Szkoda, że muzea i galerie nie zastanawiają się nad tym co pokazują w swoich galeriach , przecież to świadczy o poziomie tych instytucji kulturalnych , żenada.
~OMG 20-06-2011 13:07
Po prostu jestem zdania, że jakiś poziom zdjęć trzeba reprezentować. Może będą lepsze na wystawie - puki co zdjęcie przedstawiające jest ŚMIESZNE pod względem technicznym. Osobiście bym się wstydził takie zdjęcie pokazywać na publicznej wystawie.
~Do ~ 20-06-2011 13:08
~gościa następnego; Nie pan będzie zmysłowo decydował, czy ktoś ma talent, czy ktoś owego talentu nie ma. Mając tak nadęte mroki pychy i egoizmu oraz ciemności grzechu i jego śmiercionośny wpływ na nasze życie, wierzę, że powie pan to Temu, który dał talent, już nie anonimowo, ale jako ujawniony negujący poraniony słowny zbrodniarz i oszczerca.
ebee 21-06-2011 18:45
Panie Ryszardzie ! Nie znam Pana, ale chylę czoła nad tym co Pan robi. Tak trzymać ! I proszę się nie przejmować przesiąkniętymi zawiścią i własną niemocą komentarzy ! Pozdrawiam serdecznie, EBEE
~moniol 21-06-2011 21:48
Do oceniających talent rysia , gość ma talent, ale przede wszystkim niesamowitą pasję a ty jeden z drugim weź aparat , pobaw się nim i pokaż co potrafisz a nie siedzisz za komputerem w domu i krytykujesz , a potem tymi zdjęciami idź głąbie i zorganizuj wystawę Rysiek miał już nie jedną , zdobył też dużo nagród więc skoro się nie wybieracie na wystawę to nie komentujcie tylko pokażcie co potraficie :)
~Córka 22-06-2011 8:12
Jestem z Ciebie Dumna Tato :) Nie trać tej pasji bo jest piękna :) Pozdrawiam z Życzę szczęścia.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group