Poniedziałek, 22 kwietnia
Imieniny: Kai, Łukasza
Czytających: 15765
Zalogowanych: 33
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ciepliccy radni o Pawilonie Norweskim

Czwartek, 7 czerwca 2018, 8:51
Aktualizacja: Piątek, 8 czerwca 2018, 7:48
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Ciepliccy radni o Pawilonie Norweskim
Fot. Przemek Kaczałko
W środę (6.06) w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2 odbyło się kolejne posiedzenie Rady Jednostki Pomocniczej Uzdrowiska Cieplice, na które zaproszono konserwatora zabytków. Tematem dyskusji był remont Pawilonu Norweskiego, który wkrótce ma z powrotem pełnić funkcję restauracyjną.

W trakcie spotkania z członkami społecznej rady konserwator odpowiadał na pytania radnych, którzy byli zaciekawieni stanem prac w Pawilonie Norweskim, planami inwestora oraz rozwianiem wątpliwości, które pojawiają się w przestrzeni publicznej.

- Inwestorzy starają się z pietyzmem odtworzyć pierwotny stan wnętrza - podkreślił Krzysztof Kurek, kierownik jeleniogórskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. - Jesteśmy zadowoleni z jakości wykonania dotychczasowych prac - dodał.

Wstępnie dzierżawcy obiektu w Parku Norweskim chcieli otworzyć restaurację w połowie tego roku, jednak napotkali na szereg niezależnych od nich trudności.

- Inwestorom zależy, żeby to otworzyć jak najprędzej, ale napotkali trudności związane z dodatkowymi przedsięwzięciami, które muszą zrealizować - punkt czerpania wody, dodatkowa kanalizacja - tego nie było we wcześniejszym rozpoznaniu - tłumaczy K. Kurek. Jak podkreśla konserwator, we wnętrzu zadbano o meble na zamówienie, kominek, stolarkę okienną, maskowanie kaloryferów i wystrój, który poprawi estetykę obiektu.

Wśród mieszkańców Cieplic różne opinie wywołuje kwestia kolorystyki obiektu, ale jak tłumaczy konserwator, nie jest to stan końcowy.

- Nie wynika to ze złej woli inwestora. Jest to kwestia przepisów przeciwpożarowych. Z założenia miał to być palisander, ale hamulcowym była straż pożarna. Przepisy niewiele impregnatów akceptują. to, co widzimy teraz to stan po oczyszczeniu, który czeka dopiero na kolorystykę, która zostanie zaakceptowana - tłumaczy Krzysztof Kurek.

Restauracja funkcjonowała w tym miejscu do lat 50. XX wieku (po wojnie nazywała się „Parkowa”). Pod koniec lat 50. obiekt popadł w ruinę. Pawilon Norweski został wpisany do rejestru zabytków dopiero 15 września 1990 roku. Do roku 2013 był siedzibą Muzeum Przyrodniczego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
673
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
112
Jelenia Góra: Jerzy Łużniak zostaje w urzędzie
 
Polityka
Jerzy Łużniak nadal prezydentem!
 
Aktualności
Pożar Biedronki na ul. Sudeckiej
 
Aktualności
Trwa oczekiwanie na wyniki w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group