Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 8255
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ciepła melancholia ludzi z wielkich gór

Sobota, 25 września 2010, 8:01
Aktualizacja: 8:01
Autor: Gabi
JELENIA GÓRA: Ciepła melancholia ludzi z wielkich gór
Fot. Gabi
Trzecim wydarzeniem wczorajszego święta fotografików z racji XVI Ogólnopolskiego Biennale Fotografii Górskiej dnia był wernisaż wystawy zatytułowanej „Twarze Himalajów”. W „Galerii pod Brązowym Jeleniem” swoje zdjęcia pokazał Kazimierz Pichlak

Wojciech Zawadzki przyznał, że jakiś czas temu z Ewą Andrzejewską wpadli na pomysł, aby uhonorować Kazimierza Pichlaka przy okazji tak ważnej imprezy, jaką jest Biennale. Autor od lat z upodobaniem fotografuje twarze ludzi, których spotyka podczas dalekich wypraw. Ludzie ci mają góry wypisane na twarzach, biją z blasku ich oczu, są po prostu zachwycający. Tak oto powstała wystawa pn. „Twarze Himalajów”.

– Pokazuje góry z trochę innej strony, góry na opak. Znajdują się one w oczach przedstawionych przeze mnie postaci. Zdjęcia pochodzą z kilku wypraw z obszaru Nepalu i Butanu. Ludzie ci chętnie pozwalają się fotografować, dzięki czemu kolekcja zdjęć jest bardzo duża – powiedział Kazimierz Pichlak. - Są niezwykle pogodni. Twarze mają melancholijne, ale jest to melancholia ciepła, nie ma w niej smutku. Często żyją w bardzo trudnych warunkach, ale potrafią cieszyć się życiem. – dodał autor wystawy.

Kazimierz Pichlak otrzymał od przedstawiciela brygady karpackiej czapkę człowieka gór, na pamiątkę wspólnych wypraw i na szczęście. Na wystawę przybyli miłośnicy gór i fotografii, zawodowi fotograficy, koledzy z wypraw i pracy K. Pichlaka. Szczególnymi gośćmi byli B. Łazarkiewicz, europejskiej sławy chirurg i guru naszego jeleniogórskiego lekarza-podróżnika oraz dr Z. Łazarkiewicz.

Zwiedzający byli pod wrażeniem zaprezentowanych zdjęć. Pozwoliły one choć na chwilę przenieść się do innego świata. Każda twarz uwieczniona na fotografii zdawała się prezentować swój światopogląd i mądrość życiową. Nie było tu różnicy czy było to malutkie dziecko czy starzec, każde z nich miało cos do zaoferowania oglądającemu.

Dziś w Schronisku Samotnia odbędzie się podsumowanie i omówienie przez przewodniczącego jury, prof. Eugeniusza Józefowskiego wystaw XVI Biennale Fotografii Górskiej – wystawy pokonkursowej i wystaw towarzyszących . Odbędzie się dyskusja z udziałem jurorów konkursu, dr Adama Soboty, artysty fotografika Jarosława Benesza, Wojciecha Zawadzkiego. Będą prezentacje fotografii uczestników seminarium połączone z konfrontacjami prac uczestników z udziałem krytyków fotografii z Polski i z Czech. Na trzy godziny (18:00-21:00) zaplanowano spotkanie autorskie z artystką Inez Baturo. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną fotografie z cyklu „Góry”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group