Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 9371
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Cięcie potrzebnych inwestycji

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 30 stycznia 2008, 8:13
Aktualizacja: 8:14
Autor: MAR
Fot. Archiwum
Nie będzie pieniędzy na wodociągi w kilku miastach regionu. – Prawie wszystkie inwestycje, które miały być współfinansowane przez Unię Europejską, zniknęły z listy indykatywnej po zmianie władzy – denerwuje się posłanka PiS Marzena Machałek.

Rząd Jarosława Kaczyńskiego przygotował listę inwestycji, które miały mieć zapewnione dotacje unijne poza konkursami, czyli miały znaleźć się na tzw. Liście indykatywnej. Lista miała 176 pozycji i zawierała kilkanaście przedsięwzięć w naszym regionie. Obecny rząd na tej liście pozostawił zaledwie 35 projektów.

Chodzi przede wszystkim o niezwykle kosztowne projekty, które miały uregulować gospodarkę wodno-ściekową. Z listy zniknęły: Jelenia Góra, Kamienna Góra, Lubań, Nowogrodziec. Tymczasem samorządy wydały już znaczne kwoty na studia środowiskowe i plany regulacji. Nikt nie ma wątpliwości, że bez pełnego uregulowania problemu ścieków w Jeleniej Górze, trudno mówić o wzroście atrakcyjności turystycznej. Inne gminy powiatu jeleniogórskiego problem rozwiązują przez należący do nich Karkonoski System Wodociągów i Kanalizacji.

– Nie mamy informacji, co będzie z projektami, któe wyleciały z listy indykatywnej. Czy samorządy już mogą liczyć, ile wrzuciły w błoto? – pyta Marzena Machałek.
Czy jest już o co kruszyć kopie? Rząd na razie nic nie mówi, co zrobi z tymi inwestycjami. Ale wiele lat obiecywania i wycofywania się z rządowych obietnic doskonale znają samorządowcy naszego regionu. Tak było ze słynną ekspresową droga z Lubawki do Szczecina. Na początku autostrada, potem droga ekspresowa. Na razie jest jedna nitka drogi, która łączy... Lubawkę z Kamienną Górą.

Regulacja gospodarki wodno-ściekowej to turystyczne być albo nie być wszystkich gmin. Karpacz poradził sobie sam, ale już Szklarska Poręba zależna jest od projektu unijnego. W Jeleniej Górze rzeki i cieki wodne śmierdzą ściekami. Przykładem słynna Młynówka, przez ludzi nazywana Smrodkiem. Byłoby ironią sytuacja, że w regionie, który tak mocno poparł Platformę Obywatelską, politycy owej partii odsunęliby na lata szansę rozwiązania śmierdzącego problemu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~bary33 30-01-2008 8:48
Cuda już się dzieją! Tusk dotrzymał obietnicy. ha! ha!
~ahoj 30-01-2008 9:26
To nie ironia to prawda panie Mar. Przed wyborami na listy wpisano wszystko a po wykresli sie, co sie da. Jelenia dostanie kase na obwodnice i nic wiecej. Takie sa ustalenia politykow PO na Dolnym Slasku. I tyle w tym temacie :)
~Miejscowy 30-01-2008 11:07
No i widzicie gówniarze coście narobili głosując na tych nikiforów polskiej sceny sceny polityczno-gospodarczej.
~Janosik 30-01-2008 12:11
Trzeba było głosować na " P i S" pieniądze były. Pani poseł Machałek starała się bardzo, i za to dziękuję.
~ed 30-01-2008 13:04
do miejscowy: nie obrażaj Nikifora, jeśli w ogóle wiesz kim był
PrYk 30-01-2008 13:10
Oj Ludzie... chcialbym zobaczyc ta liste :) Bo liste zyczen tez mam dluga - tego co chcialbym dostac na urodziny. Lista, lista ale co zostalo zalatwione juz w tym wzgledzie ? papier wszystko przyjmie :) Poza tym dajmy podwyzki kolejnym grupom spolecznym a bedzie wiecej ciec ! Nie potraficie zrozumiec postawowych zasad ekonomii ? Zeby jednym dac trzeba innym zabrac ! Jak to mowia - "Nic w przyrodzie nie ginie". Moze wezmy sie za kasy fiskalne dla lekarzy, prawnikow... itd... Pozdrawiam
~Dajcie mu szanse! 30-01-2008 13:14
Dajcie szanse niedocenionemu wybitnemu zarządcy wspólnot mieszkaniowych i lokalnemu niedocenionemu politykowi lokalnemu, który przegrywa wszystkie możliwe wybory. Niech nie będzie ciągle przegranym człowiekiem. On dobrze porządzi - rozwali kliki i układy. To człowiek czynu, nie rozumu. Chyba wiecie o kogo chodzi?
~xxx 30-01-2008 14:20
jedno jest pewne jak by pani Machałek rządziła w Jeleniej Górze to miasto musiało by pieniądze z nadwyżek w pryzmach składować
~rg 30-01-2008 14:25
UE jest przeciwna listom indykatywnym. Samorząd, który ma dobry projekt może przystąpić do naboru w trybie konkursowym i zmierzyć się z tymi, którzy wcześniej mieli polityczne plecy
~cieplik 30-01-2008 14:35
pieniądze wzięli celnlcy,medycy oraz inne gagatki
~_rymcycymcy____ 30-01-2008 17:02
Lista listą, a pieniądze to odrębny temat. Lista była stworzona przez PiS na potrzeby wyborcze. I tak musiała większość spraw z niej wylecieć :)
~do dzieciątka ED 30-01-2008 17:06
Nikifor był prymitywistą, chyba o tym wiesz. Zastąp więc słowo nikiforów słowem prymitywistów. Trenuj szare komórki. Pozdrawiam.
~Teo 30-01-2008 22:15
Pan TUSK i PO na obiecywali ludziom złote góry,a teraz ci co na nich głosowali chcą tego złota he,no i mamy podwyżki dla lekarzy,celników,nauczycieli zaraz worek życzeń się otworzy na tym nie koniec.A wiadomo czym większe płacę tym będzie drożej w sklepach,no i w budżecie będzie mniej na takie inwestycje jak ścieki czy drogi. Dlaczego lekarze w swych gabinetach prywatnych nie mają kas fiskalnych,a nauczyciele nie płacą podatku od udzielanych korepetycji ? Zasiliło by to budżet .Pani Machałek do pracy, trzeba jak najszybciej coś zrobić,aby ten głupi naród przejrzał na oczy ,bo nie długo będzie za późno !!!
~do gostka z 17:06 30-01-2008 23:48
prymitywista a prymityw to nie to samo, ty zdecydowanie zaliczasz sie do tych drugich
~do prymitywa 31-01-2008 10:46
No i widzisz dziecko drogie ubliżasz ludziom od prymitywów. Wyprowadzę cię z błędu ponieważ tu chodziło o samouków. Jednak musisz popracować nad swoim poziomem intelektualnym.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group