Sobota, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 7414
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Chorwaci zbudują obwodnicę?

Wtorek, 9 lutego 2010, 8:16
Aktualizacja: 8:17
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Chorwaci zbudują obwodnicę?
Czy budowa obwodnicy ograniczy ruch ciężkich samochodów przez śródmieście Jeleniej Góry?
Fot. TEJO
Niemal o 37 mln zł mniej od planowanej kwoty kosztorysowej okazała się oferta, która zawierała najniższą kwotę za wykonanie pierwszego etapu obwodnicy południowej dla Jeleniej Góry i tym samym znalazła się wstępnie na pierwszym miejscu spośród pozostałych. Ofertę złożyło konsorcjum polsko– chorwackie, której leaderem jest Hydrogeo Polska z Warszawy.

Termin składania ofert po dwutygodniowym jego przedłużeniu upłynął wczoraj (poniedziałek 8 II) o godzinie 10.00. Otwarcia dokumentów dziewięciosobowy skład m.in. z przewodniczącym i zastępcą prezydenta Jeleniej Góry w jednej osobie, Jerzym Lenardem, dyrektorami miejskiego zarządu dróg i mostów, dokonano wczoraj o godzinie 11.00 w sali konferencyjnej ratusza.

Ogólnie na przetarg dotyczący wykonania I etapu obwodnicy południowej dla Jeleniej Góry złożono dwanaście ofert. Większość z nich złożyły konsorcja. Wśród nich znalazły się przedsiębiorstwa z całej Polski, a nawet z zagranicy. Głównym kryterium wyboru ofert była cena. Najniższą kwotę za wykonanie I etapu inwestycji zażądało polsko – chorwackie konsorcjum złożone z trzech firm, które podało kwotę 82 mln 885 tys. 561 zł.

Na drugim miejscu niewielką różnicą około 44 tys. zł uplasowało się konsorcjum ABM Pol – Dróg z Legnicy z firmą z Bydgoszczy. Najwyższą ofertę złożyło natomiast konsorcjum, którego leaderem była firma P.U.T. Intercor Spółka z o.o. z Zawiercia, która za wykonanie inwestycji zażądało kwoty niemal 114 mln. 600 tys. zł. Od chwili otwarcia ofert komisja przetargowa rozpoczęła weryfikowanie złożonych dokumentów.

– Sprawdzamy przede wszystkim zawartość formalną i kompletność dokumentów wymaganych ogłoszeniem oraz spełnienie warunków brzegowych. Do nich zaliczyć można doświadczenie firm, gdzie każda ze składających ofertę musiała wykazać się wykonaniem wcześniej co najmniej jednej podobnej drogowo – mostowej inwestycji na drogach klasy G, czyli dróg wojewódzkich, krajowych, ekspresowych czy autostradach o długości co najmniej dwóch km oraz przebudową co najmniej jednego obiektu inżynierskiego takiego jak wiadukt lub most o rozpiętości przęsła min. 21 m – mówi Jerzy Lenard, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Firmy musiały też wykazać się uprawnieniami w zakresie różnych rodzajów budów. Musiały posiadać uprawnienia kierownika budowy, robót sanitarnych, elektrycznych, mostowych i kolejowych. – Chcemy jak najszybciej te oferty sprawdzić, z drugiej strony nie chcielibyśmy czegoś pominąć. Dlatego sprawdzenie ich potrwa od kilku do kilkunastu dni – dodaje Lenard.

Jeśli nie pojawią żadne protesty do wyników przetargu, umowa miasta z wykonawcą ma zostać podpisana jeszcze w lutym. Wówczas zostanie też przekazany jej plac budowy. Co cieszy władze miasta? Wszystkie oferty były poniżej ceny wstępnego kosztorysu, który opiewał na kwotę około 120 mln zł. Kosztorys był bowiem sporządzany według cen z roku 2007, kiedy tego typu usługi były o wiele droższe.

– Oferta, która wstępnie jest najkorzystniejsza dla miasta zawiera mniejszą od kosztorysowej ceny o niemal 40 mln zł – mówił Hubert Papaj, przewodniczący rady Miasta w Jeleniej Górze.

W roku bieżącym na realizację I etapu obwodnicy zabezpieczono niemal 72, 5 mln zł. Dokończenie inwestycji planowane jest na III kwartał przyszłego roku. Pierwszy etap będzie obejmował budowę od ulicy Wincentego Pola do ulicy Sudeckiej na wysokości byłej jednostki wojskowej, w tym budowa estakady od ulicy Wincentego Pola nad torami w Grabarowie oraz przebudowa jednego z mostów, który tam jest i budowę drugiego mostu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (37)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group