Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7317
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Chore drzewa w Sobieszowie (nie) do wycięcia

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 23 grudnia 2015, 8:30
Aktualizacja: Czwartek, 24 grudnia 2015, 8:01
Autor: AP
Fot. AP
Po wielu monitach kierowanych do prezydenta Jeleniej Góry i Rady Miasta przez Stowarzyszenie Sympatyków Sobieszowa o usunięcie dwóch chorych wierzb i przycięcie uschniętych konarów na placu zabaw przy ulicy Dembowskiego w Sobieszowie, mieszkańcy doczekali się wykonania prac. Prośbę mieszkańców spełniono, ale tylko połowicznie.

- Jakie było nasze zaskoczenie, gdy po skończonej pracy okazało się, że pozostawiono pnie chorych drzew i nie wykonano cięć pielęgnacyjnych na drzewach rosnących na granicy działki – mówią mieszkańcy.
Wykonawca zapewniał bowiem, że wszystko wykonał zgodnie ze zleceniem. O wyjaśnienie sprawy poproszono radnego Roberta Obaza.

- Po rozpoznaniu sprawy radny poinformował nas, że z pisma do prezydenta wynika, że: w wyniku przeglądu drzewostanu przy ul. Dembowskiego w lutym 2015 do całkowitego usunięcia zakwalifikowano dwie wierzby białe, a do przeprowadzenia cięć sanitarnych w koronach (usunięcia posuszu ) dwa dęby szypułkowe i lipę drobnolistną. Nie stwierdzono jednocześnie konieczności usuwania krzewów, których stan jest nadal poprawny i nadaje się do dalszej uprawy z uwzględnieniem ich formowania. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków zezwolił tylko na usunięcie wierzb pod warunkiem pozostawienia w gruncie pni drzew do wysokości kłody z uwagi na ich wiek i obwód oraz związaną z tym wartość historyczną drzewa. Druga decyzja konserwatora pozwoliła na przeprowadzenie cięć sanitarnych na innych drzewach poza okresem lęgowym ptaków. Do 25 listopada br. wykonano zlecenie – relacjonują mieszkańcy i dodają:

Nie mamy pretensji do wykonawcy, który wykonał pracę zgodnie ze zleceniem, ale mamy zastrzeżenia do kontrowersyjnej decyzji konserwatora zabytków. Ewidentnie widać , że drzewa są chore i powinny zostać usunięte. To jest plac zabaw i te "kikuty" zagrażają bezpieczeństwu dzieci i osób tu przebywających. Przecież na ich miejsce można dokonać nasadzeń nowych drzew - mówi Danuta Michalak. - Myślałam, że usuną też suche konary z drzew rosnących na granicy z naszymi działkami. Ciągle do ogrodu spadają mi suche gałęzie i robią szkodę. Jestem zmuszona wynająć firmę do usunięcia tych suchych konarów, a kosztami obciążę za to Miasto – dodaje Bożena Urbańska.

Mieszkańcy mają również zastrzeżenia do firmy dbającej o porządek na placu zabaw. - Prace są wykonywane niedokładnie: nieprzycięte żywopłoty, zalegające kopy liści i ogólny nieporządek – wymienia pani Kazimiera.

Stowarzyszenie Sympatyków Sobieszowa zapowiada, że ponowi pismo w sprawie usunięcia pni drzew, przycięcia pozostałych suchych gałęzi i o dokładne wykonywanie prac porządkowych . - Mamy też nadzieję, że do tego czasu nie stanie się tam jakieś nieszczęście – mówi prezes Stowarzyszenia Janusz Wojtas.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~lewosławny 23-12-2015 8:41
Przez ostatnie dni trochę powiało/nie tylko w sejmie/ w calym kraju i okazało się że powalone drzewa ,konary sparaliżowały całą komunikację drogową ,kolejową i dostawy prądu. Nawet przyroda jest antypis.
~:) 23-12-2015 8:56
hmm teraz "Nawet przyroda jest antypis", jeszcze rok temu była to wina Tuska :) za kilka lat będzie to wina Petru :) Dwie kłody stoją w Sobieszowie , a ile przy komputerach siedzi ...
~boapl 23-12-2015 9:14
Nie rozumiem o co chodzi? Te kłody będą bardzo ciekawym miejscem za kilka lat, jak zalęgną się tam różne gatunki ptaków. Taka swoista stołówka już się znajduje w Parku Norweskim.
~321 23-12-2015 9:41
Chory to jest system w polszy!!
~do 9:14 23-12-2015 9:59
Ja też kocham przyrodę, ale tu popieram , że trzeba je usunąć ,tu jest plac zabaw - bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze !
~ 23-12-2015 10:41
Pnie są ok, zróbcie piknik rzeźbiarski to zrobią z nich dzieła sztuki.
~ 23-12-2015 12:27
Na ile się orientuję to konserwator każdorazowo żąda opinii dendrologiczne (która też kosztuje). Ciekaw jestem jakie było stanowisko w tej sprawie.
~devilek 23-12-2015 13:51
... konserwator zbytków (bez a) znowu sie popisał ... jak zawsze durne pomysły, a zabytki walą sie, jak panny z hotelarza ...
~Blądimać 23-12-2015 16:32
Zostawcie te zabytkowe pnie, należy im się spokój. Ogrodzić przed dziećmi i niech sobie gniją.
~Dowódca Ki 23-12-2015 17:40
Drzewa do lasu, miasto dla ludzi !! Jak się przewroci na kogos ważnego to będzie lament, a jak na ciemny lud, to Bóg tak chciał.
~Mieszkaniec 23-12-2015 18:51
Konserwator to chyba jakiś sadysta zostawił drzewo na Matejki na środku chodnika dzieci ze szkoły idące w grupach beztrosko wchodzą na jezdnie , matki z dziećmi w wózkach również ze o inwalidach jeżdżących na wózkach to nawet nie wspomnę wjeżdżają na jezdnie w miejscu obniżenia krawężnika i jada wzdłuż ulicy pod prąd aż do następnego obniżenia by wrócić na chodnik ot POLITYKA KONSERWATORA CZEKAJĄCEGO NA JAKĄŚ TRAGEDIE.
~Blądimać 23-12-2015 19:45
Konserwator czeka na wyższą emeryturę. Reszta się nie liczy.
adbo2 23-12-2015 20:44
Widać że komuś przeszkadzają te drzewa. podejrzewam że.ktoś je ktoś czymś podlewa.
~` 24-12-2015 14:42
Ja bym to wyciął i postawił Pomniki Petru oczywiście czerwone z logiem unii jewropejskiej.
~lis 24-12-2015 22:50
Takie pozostawione pnie tylko szpecą,co to za metoda wycinki chorych drzew - dziadostwo !!!
~Bożena Urbańska 25-12-2015 12:42
Mam w ogrodzie z tego parku ogromne ilości liści klonowych gałęzi połamanych a gałęzie tych cudnych drzew wiszą nad moimi drzewami owocowymiktòre musiałam mocno przyciąć z powodu tego dziadostwo z parku leżącego na mych drzewa ha w kącie tego parku jest miejsce dla dzieci z gimnazjum i pijaczków którzy spożywają alkohol i to dzieci w wieku 12-13lat gdzie gdzie jest nasza straż miejska,
~MariuszMłyńczak 5-02-2016 13:42
Wystarczyłoby przyciąć i wymodelować korony drzew. Mimo, że chore nadal żyłyby, były źródłem zieleni, siedliskiem ptactwa. To najkosztowniejsze i najtrudniejsze z możliwych zadań, ale możliwe i wykonalne. Szczególnie dla dzieci przecież to źródło dla ich wrażliwości. Jelenia Góra i okolice stale są pozbawiane starych drzew, bez nowych nasadzeń. To barbarzyństwo i tradycja naszego regionu od po wojny (Eustachy Rylski pisze o tym w powieści "Obok Julii". Takie, cięcie gdzie zostawia się tylko kikut pnia - to zgroza ekologiczna. Każdy ogrodnik wie jak to się robi, aby zlikwidować zagrożenie od wiatru, jednocześnie oszczędzając drzewo. A to robią "wyspecjalizowane" służby..Starsi ludzie płaczą jak widzą takie traktowanie przyrody...Wstyd mi za nasze miasto i za nasze drzewa.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group