• Środa, 16 października 2019
  • Godz. 4:56
  • Imieniny: Ambrożego, Gerarda, Gawła
  • Czytających: 1956
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Chemiczne fajerwerki na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 8 października 2010, 14:31
Aktualizacja: Sobota, 9 października 2010, 8:18
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Czy chemia polega głównie na rozwiązywaniu równań, wkuwaniu symboli i nazw związków chemicznych? Nie! Może być bardzo widowiskową i pouczającą dziedziną – przekonywali dziś w I LO im. Żeromskiego goście z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej.

Zajęcia pod hasłem „Niecodzienna chemia” odbyły się dziś w I Liceum Ogólnokształcącym im. Żeromskiego podczas jeleniogórskiej odsłony XIII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Pełna sala licealistów i gimnazjalistów z podziwem i zainteresowaniem obserwowała pokazy, na które złożyły się różne sztuczki. Dokonywały się nie za sprawą czarów, ale znajomości właściwości poszczególnych związków chemicznych i reakcji, jakie między nimi zachodzą.

Był więc gejzer chemiczny, grzyb który „wyrósł” wskutek połączenia wody utlenionej z katalizatorem. Prowadząca zademonstrowała, jak powstaje chemiczna krew – trick często wykorzystywany w filmach. Była też możliwość warzenia chemicznego piwa – do złudzenia przypominającego małe jasne z pianką na dwa palce, ale – oczywiście – niezdatnego do picia. Uczniowie ZSO nr 1 zobaczyli, jak powstaje w probówce chemiczna burza i przekonali się, że wodór rzeczywiście ma wybuchowe właściwości. Dowiedzieli się także, że szkło wodne ma swoje zastosowanie nie tylko w budownictwie, lecz także w produkcji żywności oraz tzw. chemicznym ogrodzie. Całość prezentacji stanowiła także zachętę dla tych licealistów, którzy wiążą swoją przyszłość ze studiami na wydziale chemii.

Nagrodzony oklaskami pokaz był jedną z części edycji regionalnej XIII Dolnośląskiego Festiwalu Nauk, na który złożyła się cała seria prezentacji i wykładów zarówno w I LO, jak w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym Politechniki Wrocławskiego oraz WGRiT Uniwersytetu Ekonomicznego. Wkrótce zamieścimy materiał z wykładu poświęconego najbardziej „odlotowym” związkom chemicznym i konsekwencjom ich zażywania.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group