Środa, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 7723
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Charty walczyły o puchar prezydenta

Poniedziałek, 10 kwietnia 2017, 8:32
Aktualizacja: Wtorek, 11 kwietnia 2017, 7:54
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Charty walczyły o puchar prezydenta
Fot. Tomasz Raczyński
Zawody coursingu wróciły w okolice Jeleniej Góry po 50 latach. – To bardzo duże święto dla naszego związku. Pół wieku temu takie zawody odbyły się na stadionie przy ul. Złotniczej – podkreśliła Anna Rychlewska, przewodnicząca lokalnego Związku Kynologicznego w Polsce. Wczoraj (9.04) w Stajni Rybnica odbyły się krajowe zawody o Puchar Prezydenta Jeleniej Góry.

W Stajni Rybnica wystartowało ponad 70 psów (w tym 20 na biegi pokazowe), co jak na pierwszy raz jest bardzo dobrym osiągnięciem. - Konkurencja polega na biegach psów za wabikiem. W Polsce polowanie z chartami jest zabronione, ale żeby się wybiegały organizujemy takie zawody – powiedziała organizatorka wydarzenia. Psy biegną na czas, a sędziowie oceniają zwinność, spostrzegawczość i oczywiście szybkość – wyjaśniła Anna Rychlewska.

- Uważam, że charty są stworzone do biegania, wygrywania. Im to sprawia ogromną radość. Oczywiście nie każdy chart może biegać – powiedziała Kinga Łabińska, współwłaścicielka kilku chartów rosyjskich i jednego włoskiego.

Przygotowania do zawodów to przede wszystkim regularne długie spacery – przynajmniej raz dziennie, a przed samymi zawodami są biegi w terenie, przynajmniej 3-4 kilometry, najlepiej przy rowerze. Najintensywniejsze treningi są wiosną, a bezpośrednio przed zawodami na 2-3 dni psy są wyłączone z treningów, bo muszą odpocząć – powiedział Marcin Horbatowski z Głogowa.

W klasie 10 są tylko charty i to wyłącznie one mogą brać udział w zawodach krajowych, zaś do coursingu rangi terenowej jest jeszcze dopuszczonych kilka innych ras. - Od małego szczeniaka je uczymy, mamy specjalne wędki i już 2-miesięczne charty potrafią szarpać wabika, a później to jest skórka ściągnięta z królika od hodowcy, dołączona do plastikowego wabika – dodał Marcin Horbatowski z jeleniogórskiego Oddziału Związku Kynologicznego w Polsce.

Impreza odbyła się pod patronatem medialnym Jelonki.com.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
72
Tak, to odpowiedzialna praca
19%
Dostają trochę za dużo
18%
Dostają o wiele za dużo
25%
To oburzające ile zarabiają
38%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group