• Niedziela, 22 lipca 2018
  • Godz. 18:31
  • Imieniny: Bolesławy, Magdaleny, Marii
  • Czytających: 5217
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Ceremonie pożegnań w „Muflonie”

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 4 października 2017, 8:38
Aktualizacja: 9:44
Autor: Paweł Guszała
Fot. MDK "Muflon"
Od 18 do 21 października w Miejskim Domu Kultury „Muflon” w Sobieszowie odbywać się będzie kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru – tradycja inspiruje. Wydarzenie jest warte uwagi. Dlaczego?

Na przestrzeni lat Międzynarodowy Festiwal Folkloru prezentował w ciekawy sposób wierzenia, obrzędy, zwyczaje ludowe funkcjonujące niegdyś na polsko-czeskim pograniczu. W trakcie tegorocznej 8 edycji motywem przewodnim spotkań z folklorem będą ceremonie pożegnań. - Temat bardzo poważny, ale szlachetny zarazem w swoim wyrazie – przekonuje Aleksandra Jarocińska, dyrektor Miejskiego Domu Kultury „Muflon”. - Mówi o ostatecznym etapie życia człowieka. Tym tajemniczym, niezbadanym momencie kiedy człowiek umiera i padają pytania: Co dzieje się z jego ciałem? Co dzieje się z jego duszą? Odpowiedzi na nie być może będzie można uzyskać w trakcie festiwalu.

W tym roku Międzynarodowy Festiwal Folkloru rozpocznie się w środę (18.10) o godzinie 9:30 warsztatami dla najmłodszych. Uczestnicy, wraz z prowadzącą zajęcia pedagog Agnieszką Kubik Jaśko, wybiorą się w krótką podróż śladami tych, którzy odeszli. Tego samego dnia o godzinie 16:00 odbędzie się otwarcie wystawy, gdzie wystawione zostaną prace wykonane w ramach konkursu zrealizowanego w Polsce oraz Czechach. Udział w nim mógł wziąć każdy, wystarczyło jedynie przygotować pracę malarską, fotograficzną lub plastyczną. Efekty artystycznego kunsztu mieszkańców naszego regionu będzie można podziwiać od 18 października w sobieszowskim domu kultury.

Kolejny dzień, czwartek 19 października również rozpocznie się o godzinie 9:30, ale tym razem za sprawą warsztatów pn. „Tradycja i źródła obrzędów pogrzebowych w kulturze”. Zajęcia poprowadzi historyk i kulturoznawca dok. hab. Piotr Grochowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Wykład dotyczyć będzie starych wierzeń związanych ze śmiercią, panel uzupełni występ czeskiego eksperta, który opowie o tradycjach związanymi z obrzędami pogrzebowymi po drugiej stronie granicy. Na godzinę 17:00 zaplanowano wernisaż ś.p. fotografki Ewy Andrzejewskiej. Wystawa będzie hołdem dla artystów ludowych wśród których swoje specjalne miejsce miały wiejskie płaczki. Po wystawie odbędzie się panel dyskusyjny: Przeszłość Dolnego Śląska i ludzie, którzy stąd odeszli - czy i dlaczego powinniśmy o nich pamiętać? Do rozmowy zaproszeni zostaną kulturoznawcy, historycy, regionaliści, ludzie kultury i sztuki oraz publiczność.

Kolejne wydarzenia w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folkloru będą miały miejsce w piątek (20.10). Dzień rozpoczną o godzinie 10:00 warsztaty pieśni pogrzebowych dla młodzieży. Zajęcia poprowadzi dwóch muzyków z Lubelszczyzny Paweł Grochocki i Paweł Odorowicz. O godzinie 18:00 aktorzy Teatru Karawana zagrają widowisko muzyczno-poetyckie oparte na ludowych tekstach odnoszących się do motywu pożegnania.

Finał Międzynarodowego Festiwalu Folkloru zaplanowany został na sobotę (21.10). O godzinie 19:00 odbędzie się koncert w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sobieszowie w trakcie którego wystąpią: Zespół Sybiraczki, Kresowianie, Chór Ekumeniczny z Karpacza oraz duet Grochocki – Odorowicz. Artyści zaprezentują pieśni pogrzebowe w nowym, ciekawym wydaniu.

Projekt „VIII Międzynarodowy Festiwal Folkloru – tradycja inspiruje. Ceremonie pożegnań” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa oraz budżetu miasta Jelenia Góra.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~ 4-10-2017 13:07
gratulacje zmierzenia się z takim tematem.... podziwiam....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2018 Highlander's Group