Sobota, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 6111
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ceny w górę

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 27 grudnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 31 grudnia 2005, 13:13
Autor: TEJO
Fot. konrad
Średnio o dziesięć groszy więcej za bilety autobusowe zapłacą w przyszłym roku pasażerowie Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Podwyżkę przegłosowali jeleniogórscy radni. Powód: rosnące koszta zakupu paliwa.

Bilet normalny jednoprzejazdowy będzie kosztował 2, 20 zł (dziś 2,10 zł). O pięć procent podrożeją przejazdy ulgowe i wieloprzejazdowe.
– Bilety miesięczne, które będą ważne w styczniu, nie zdrożeją. Nasi klienci mogą je kupować w tych samych cenach, co zwykle – zapewnia Marek Woźniak, dyrektor MZK. Więcej kosztować będą miesięczne na luty.
– Do czasu wejścia w życie uchwały rajców, będą obowiązywać dotychczasowe ceny. O nowych dokładnie poinformujemy – mówi Leszek Chmielewski, kierownik działu marketingu przewoźnika. Podwyżka będzie obowiązywała od połowy stycznia albo od początku lutego.

Jak twierdzi Jerzy Łużniak, szef komisji gospodarki komunalnej w radzie miasta, podwyżka jest minimalna i nie uderzy po kieszeni pasażerów MZK.
Ceny biletów u miejskiego przewoźnika nie zmieniały się prawie od dwóch lat.

Drożej, czyli wygodniej? Nie jest to wykluczone, choć na poprawę jakości taboru trzeba będzie poczekać do jesieni roku 2006.
– Planujemy zakup ośmiu nowych pojazdów: sześciu mniejszych i dwóch średnich, ale procedury przetargowe trwają długo – mówi dyrektor Woźniak. Pieniądze na kupno autobusów mają znaleźć się w budżecie miasta, który radni będą głosowali w czwartek, 29 grudnia.

Teraz w zajezdni jest 79 autobusów w różnym stanie. Mechanicy MZK robią, co mogą, aby pojazdy zawsze były sprawne. Mniej kłopotu jest z nowszymi volvo oraz jelczami, choć mają one na liczniku prawie milion kilometrów. Gorzej ze starszymi pojazdami, których w MZK jest niemało. Ostatnio próby czasu nie wytrzymał autosan pamiętający lata 80. ubiegłego wieku. Pojazd, który często kursował na linii 8 i 11, po prostu się złamał.

MZK rozważa zmianę paliwa z oleju napędowego na gaz. Ale – jak mówi dyrektor Marek Woźniak – to kwestia przyszłości. Nie opłaca się wymieniać instalacji w tych pojazdach, które teraz jeżdżą. Miejski przewoźnik ma kontakt z tymi zakładami, gdzie napędzane gazem autobusy już jeżdżą. Być może gazowy napęd będzie w nowo zakupionych pojazdach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~Renata 28-12-2005 22:04
Zakup nowych pojazdów owszem często dojeżdżam do pracy linią 11 zgroza!!! Szczególnie w tzw dni targowe ciasno i głośno i ...!!! Nie zgadzam sie jednak z podwyżka, gdyż bilety i tak są drogie, a po wprowadzeniu nowego systemu wsiadania do pojazdu na pewno ich sprzedaż wzrosła.Ceny biletów miesięcznych mogłyby pozostać bez zmian wtedy więcej osob by je kupowało. to znacznie uderza po kieszeni, gdy w domu dojeżdża do pracy dwoje dorosłych i dwoje dzieci!
~PAn 28-12-2005 22:30
po....bało was... wszystko do góry , a płaca taka sama lub nizsza... kto wybrał tych radnych ... :/ d...le
~krzychu 29-12-2005 8:51
prosze wsiadać przednimi drzwiami :-) lolololo
~Mieszkaniec 29-12-2005 10:13
Co?????? Bilety Droższe?????? Co za banda baranów... Ja codziennie jeżdżę do Cieplic i moim zdaniem bilety już są za drogie a co mówić żebym jeszcze więcej płacił... Ku*** ciekawy jestem po ile będą mieszięczne... Napisali że można pozmieniać instalację w autobusach ale tego nie zrobią... Każdy nowo zakupiony autobus bedzie miał właśnie taką instalację... ale pewnie to się stanie za 50 lat bo MZK ciągle katuje te stare JELCZE zardzewiałe i wątpie żeby kupili coś noweo a nawet jeżeli kupią to napewno ze 3 autobusy bo pieniądzy im podobno brakuje, a 3 autobusy z nową instalacją nie spowodują, że bilety będą tańsze. Zanim zakupią te autobusy to przez ten czas bilety pewnie jeszcze podrożeją nie raz... Wkur*** mnie.....
~heniu 29-12-2005 11:58
!!!!!!!!!!!!!!!!! I tak mamy już bardzo drogie bilety w porównaniu do innych miast!!!
~Marcin J 29-12-2005 12:40
nie jezdze autobusami ale i tak sie poprawilo: panowie kierowcy sa ladnie ubrani i nie siedza za kierownica z kiepem w ustach, a przodem sie wsiada na przyklad w Anglii i nikt z tego powodu nie robi problemu, oczywiscie podwyzki nie podobaja mi sie
~zbyszek 29-12-2005 17:51
Ludzie to kupcie sobie samochody i zobaczycie dokąd dojedziecie za te 2 zł ktore kosztuje bilet. Starczy wam na pół litra benzyny. Powodzenia życzę.
~krnąbrny Jeleniogórzanin 29-12-2005 18:08
Ze łbów komuchów nie można wybić tej starej tradycji, że w nowym roku czy trzeba czy nie podnosi się wszystko, jeżeli chodzi o płatności, do góry. Te typy to mają a my możemy to wreszcie zmienić. Np. taki Woźniak nie musi mieć dożywotniego pontyfikatu w MZK a jego kolesie z rady miejskiej też nie powinni tam już zasiaadać.
~Kochający Olę 30-12-2005 19:30
>Zakup nowych pojazdów owszem często dojeżdżam do >pracy linią 11 zgroza!!! Szczególnie w tzw dni >targowe ciasno i głośno i ...!!! Nie zgadzam sie >jednak z podwyżka, gdyż bilety i tak są drogie, a >po wprowadzeniu nowego systemu wsiadania do >pojazdu na pewno ich sprzedaż wzrosła.Ceny biletów >miesięcznych mogłyby pozostać bez zmian wtedy >więcej osob by je kupowało. to znacznie uderza po >kieszeni, gdy w domu dojeżdża do pracy dwoje >dorosłych i dwoje dzieci! tak Radni mają za darmo chyba przejazd to się nie przejmują , a zwykli obywatele niech płacą ! - tak niestety myślą wszystkie te kołki podobnie jak z zamknięciem ZSDiL w sobieszowie wszyscy na 50 leciu chwalili ,płakali ,wspominali (w tym radni)i nic nie zrobili .
~ktoś :)) 30-12-2005 22:59
Następny przestanek ZAJEZDNIA :P:P:P :))
~Ana 31-12-2005 0:27
Bilety drorzeja a autobusów kursujacych coraz mniej, wydostac sie z jeleniej po 18 w kierunku piechowic graniczy z cudem, kierowcy nie ogrzewaja tez czesto autobusow, jest zimno i nie przyjemnie i za co tu placic ??????
~rycho 31-12-2005 11:32
Nienormalny ten dyrektore i te całe mzk
~balit 31-12-2005 18:23
Dlaczego wszystkie sprawy budżetowe w tym kraju i naszym mieście załatwia się kosztem najmniej uposażonych, czyli tych co najwięcej korzystają z komunikacji miejskiej? Liczba autobusów i tak została ograniczona do minimum. Chciałbym aby radni przejechali się autobusem MZK w godzinach szczytu. Kiedy koszty rosną to można zawsze podnieść sobie uposażenie uchwałą. A co ma zrobić zwykły zjadacz chleba? Władze powinny pomyśleć o stworzeniu miejsc pracy wtedy ludzie zarobili by na wszystko. Ważniejsza jest walka o stolki ,którą prowadzi się zamiast zająć się gospodarzeniem. Jyż chyba nigdy nie będę głosował bo to i tak nic nie zmieni !!!
~Jeleniogórzanin 1-01-2006 19:41
Ciekawe tylko jakie autobusy zakupią?W artylule napisano o małych i średnich pojazach.Trzeba jednak zaznaczyć że z tego co widać MZK wypuszcza na ulicę zaledwie jeden ("wiekowy" już i chyba ostatni jaki mają) autobus przegubowy.Jak na niemalże stutysięczne miasto naprawdę przydałyby się minimum 3-4 autobusy przegubowe do obsługi głównych linii 6 i 7.Przecież nie muszą być to najdroższe wozy, ale np MAN NG3x3 badź Volvo 7000A wystarczajaco spełniłyby tą funkcję.
~Jeleniogórzanin 1-01-2006 19:42
Ciekawe tylko jakie autobusy zakupią?W artylule napisano o małych i średnich pojazach.Trzeba jednak zaznaczyć że z tego co widać MZK wypuszcza na ulicę zaledwie jeden ("wiekowy" już i chyba ostatni jaki mają) autobus przegubowy.Jak na niemalże stutysięczne miasto naprawdę przydałyby się minimum 3-4 autobusy przegubowe do obsługi głównych linii 6 i 7.Przecież nie muszą być to najdroższe wozy, ale np MAN NG3x3 badź Volvo 7000A wystarczajaco spełniłyby tą funkcję.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group