Środa, 8 lipca
Imieniny: Elżbiety, Eugeniusza
Czytających: 1924
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Celwiskoza zarasta lasem. Co z tym fantem?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 1 września 2011, 9:20
Aktualizacja: 10:48
Autor: K.C.
Fot. K.C.
Tu niegdyś biło przemysłowe serce Jeleniej Góry. Dziś były największy zakład produkcyjny w stolicy Kotliny Jeleniogórskiej zarasta drzewami i popada w coraz większą ruinę.

Mowa o zabudowaniach w obszarze dawnego Zakładu Włókien Chemicznych „Chemitex” Celwiskoza, który zakończył działalność w 1989 roku. Największy niegdyś jeleniogórski pracodawca i chluba miejscowego przemysłu stanowi dziś marny cień niegdysiejszej „potęgi”. Z powodu komplikacji własnościowych miasto nie może skutecznie zagospodarować tego terenu. Do tego dochodzą także zagrożenia ze względu na trwająca przez lata produkcję z wykorzystaniem szkodliwych dla zdrowia substancji. Nie brakuje głosów, że tereny dawnej fabryki to bomba ekologiczna z opóźnionym zapłonem.

Niemniej jednak są miasta, w których tereny post-industrialne są rozmaicie wykorzystywane, a nawet stanowią atrakcję turystyczną. Są opinie, że podobnie mogłaby funkcjonować była „Celwiskoza”. Mówiono, na przykład, o wykorzystaniu ogromnego komina jako punktu widokowego i zagospodarowaniu niektórych zabudowań na różne cele, choćby artystyczno-kulturalne. Dodajmy, że większość obiektów pochodzi z lat 50. XX wieku i powstała w ramach inwestycji Planu Sześcioletniego. Ma więc swoistą „wartość” jako zabytek techniki. Tymczasem na zainwestowanie w to miejsce nie ma środków, a skomplikowana struktura własności gruntów uniemożliwia jakiekolwiek decyzje w tej sprawie.

Na razie więc dawna „Celwiskoza” zarasta drzewami i krzewami. Korzenie niektórych z nich rozpychają nawet solidne mury i mogą w przyszłości stanowić zagrożenie dla stabilności obiektu. I jak widać, nie przeszkadza im obecność trującego dwusiarczku, który był podstawowym elementem produkcji włókien sztucznych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (37) Dodaj komentarz

~ 1-09-2011 9:33
Dobrze, że Celwiskoza zarasta lasem (podobnie jak zarastał plac na Kilińskiego), bo teraz za dużo lasów się wycina i potrzeba drzew, zwłaszcza dla Szwedów i dla burżujów do kominków.
~/--/ 1-09-2011 9:43
Prosze się nie obawiać nie zarośnie, gdyż wystarczy aby straż miejska zainteresowała się skąd mają drzewo sąsiedzi byłej Celwiskozy.Pełne komórki, a nawet składają napodwórkach wystarczy poprosić o asygnaty kupna i nikt nie ma, bo na celwiskozie nie sprzedają.Wystarczy aby stanęli na nowym łączniku przez godzinę a będą widzieli ile wózków drzewa wyjeżdza z tego terenu.
~do 9:43 1-09-2011 9:55
A co cię to pajacu obchodzi ? Żal ci 4 litery ściska ?
~ 1-09-2011 9:56
A co w tej sprawie powie główny architekt tego terenu GNIEWOSKI ????
~ 1-09-2011 10:16
Dajcie przyrodzie jeszcze trochę czasu i po sprawie.
~Niggers 1-09-2011 10:25
Wszyscy czekają, aż kogoś tam zabije ! Wtedy znajdą się pieniądze na ogrodzenie-będzie stało aż samo się rozpadnie..
~ere 1-09-2011 10:38
dwusiarczek nie byl"efektem ubocznym" tylko podstawowym skladnikiem do produkcji! wiskozy!!! przez kilka lat robilem jego a...lize pracujec w laboratorium a...litycznym w celwiskozie!
~sqandal 1-09-2011 10:39
Celwizkoza reilkt dawnego dobrobytu Jeleniej Góry i jej mieszkańców. Zarosła i tak jak tamte czasy nie wrócą tak i w tym miejscu pozostanie tylko zarosnięte i brzydkie miejsce. Tu nikt i nic nie zrobi przez najbliższe 20 lat a potem no cóż czas pokaże
~trew 1-09-2011 11:02
DO: 01-09-2011 09:43 - Ale Ty jesteś typowy Polaczek. Wiedz idi*to że wycinka lasu o wielkości poniżej 1ha jest kompletnie nieopłacalna ekonomicznie. Tak więc ktoś tam przysługę robi nam wszystkim że wycina te drzewa, gdyby to robiła firma to nie dość że by drewno zabrała to jeszcze by wystawiła fakturę na 3 x tyle.
~Gość 1-09-2011 11:11
Zaorać i zasiać kisiel ,będzie z pożytkiem dla ogółu.
~jood 1-09-2011 11:14
Celwiskoza jest tutaj nazywana chlubą Jeleniej Góry mocno na wyrost. Zakład był przestarzały i nieefektywny, a na dodatek mocno truł, chociażby wspomnianym dwusiarczkiem węgla. W zasadzie, nie był już zakładem produkcyjnym, tylko pilotowym - do badań różnych nowych pomysłów, oraz miejscem szkolenia kadr dla kombinatów w Gorzowie Wielkopolskim i Toruniu. Jego zamknięcie, spóźnione o jakieś 15 lat, było dobrodziejstwem dla miasta, szczególnie dla regularnie trutych i zasmradzanych Cieplic.
~lelek 1-09-2011 11:28
artykuł o niczym. co chciał autor przekazac to nie mam zielonego pojęcia. wszyscy widzimy jak celwiskoza wygląda i szkoda miejsca na takie artykuły
~taki sobie 1-09-2011 11:55
pewnie nie zgodzicie się z moim zdaniem ale uważam, że taką celwiskozę kilka lat temu należałoby przerobić na centrum handlowe, po cóż budować nowe puste budynki...??? spójrzcie na poznań - stary browar galeria handlowa o jakiej możemy pomarzyć czy też galeria w łodzi powstała ze starej fabryki... a miejsce - celwiskozy - idealne położenie i fajnie by się prezentowała jako galeria... ale już za późno jak zwykle pozdrawiam czytelników jelonki
~zuo 1-09-2011 12:07
Ogrodzić teren, wysłać info do Hollywood z info, że jest fajny plener do kręcenia filmów - a nóż jakiś sci-fi albo film grozy u nas nakręcą!
~celwiskoziak 1-09-2011 12:47
wszyscy byli pracownicy celwiskozy maja teraz efekt uboczny ale w głowach.
~EHHH 1-09-2011 13:11
Kupić tego nikt nie kupi bo i po co i nie ta kasa... miliony za ruiny to przesada! Może by tak wprowadzić ustawę o "dawaniu" takich nieruchomości... Np. przekazać prywatnemu przedsiębiorcy do użytku na rzecz działalności gospodarczej z kaluzulą obowiązku wyremontowania w ciągu np. 5lat od przejęcia i umowa dzierżawy za 0pln np. na 50lat (w zamain za remont i utrzymanie w należytym porządku) Jedyna opłatą byłby podatek od nieruchomości i po sprawie!!! Państwo miałoby wyremontowane budynki w dobrym stanie, wpływy do budżetu.... i coś by się działo a tak dzieje się.... WALĄ SIĘ MURY.... Podobnie jak na PKP... wystarczy popatrzeć na Hotel Sudety.... Cena jak z kosmosu... to i stoi taka nieruchomość bo kasa za kupno to abstrakcja! A takich inwestycji w Jeleniej Górze się nie odrobi!!!!
~/-/ 1-09-2011 13:26
Do tref: Widzę że jesteś zwolennikiem kradzierzy, brawo!
~prawda na100 1-09-2011 13:59
ten sam CS2 dodają wam do kiszonej kapusty w foliach i pojemnikach dla zapachu i jecie ze smakiem :P
~a ja mam 1-09-2011 14:15
zrobic plac zabaw dla koni po wypadku samochodowym
~ 1-09-2011 16:37
Nic nie wiecie o tym jak wygląda celwiskoza. Znam prawie każdy jej zakamarek, bo takie moje hobby i powiem wam, że większość obiektów, a szczególnie te największe nadają się tylko do wyburzenia - a jeśli nie, to niebawem zaczną wyburzać się same...
~~~niewiedząc 1-09-2011 18:53
ZROBIĆ TAM PSI SZALET
~Sowa 1-09-2011 18:53
Lelek,Lelek nie masz zielonego pojęcia o swoim mieście,jesteś abnegatem.Siedzisz w głuszy leśnej i tyko hukasz : a hu,a hu, a hu. Pomyśl, i zaproponuj korzystne zmiany architektoniczne opisywanego terenu.
~ 1-09-2011 19:03
Z tego artykułu nic nie wynika. Pan dziennikarz mógłby pofatygować się do sądu i pogrzebać w księgach wieczystych, a przedtem w geodezji i zobaczyć co tam jest i do kogo należy ten teren. Pisanie o komplikacjach własnościowych jest o niczym, bo tyle to każdy wie w Jeleniej Gorze, że nie wiadomo do kogo ten teren należy. Dziennikarstwo polega na tym, aby to ustalić, aby było o czym pisać i dowiedzieć się kto jest temu winny, że ten teren zarasta drzewami.
~ 1-09-2011 19:14
01-09-2011 13:59 | ~prawda na100 - do kapusty nie dodaje się dwusiarczku węgla, bo to trucizna, która zabija ludzi, więc nie pisz głupot.Dwusiarczek węgla jest związkiem trującym, działa szkodliwie na ośrodkowy układ nerwowy. W bardzo dużym stężeniu jego wdychanie może prowadzić do zatrzymania oddechu na skutek porażenia układu nerwowego. Długotrwałe wchłanianie dwusiarczku węgla w niższych stężeniach powoduje trwałe uszkodzenia mózgu, przejawiające się początkowo jako problemy ze snem, wrażeniem ciągłego zmęczenia i problemy z pamięcią. Dwusiarczek węgla wykazuje też działanie rakotwórcze i mutagenne.
~ 1-09-2011 19:26
To wszystko powinno być wyburzone, tam w ścianach siedzi ten CS2, który zabijał ludzi i doprowadzał do szpitala w mieście położonym 2 godziny jazdy od Jeleniej Góry. Tam nie ma co prowadzić żadnej działalności, bo to po prostu głupota. ROZWALIĆ TO W CHOLERĘ, tak jak filcówkę w Kowarach. Tam umierali ludzie, często były wypadki śmiertelne, ludzie wpadali do wirówek i ich wywirowywało na śmierć. Inni byli truci podstępnie i powoli. Większość z tych ludzi (którzy zatrudnieni byli na produkcji) już dawno nie żyje, zwalniano ich przed wiekiem emerytalnym, bo byli wrakami ludzkimi nie nadającymi się do pracy, ani do niczego. Na rentach wegetowali. Ta Celwiskoza to umieralnia, to cmentarz ludzki. Tam nie powinno być żadnej rozrywki. To tak, jakby na terenach Auschwitz zrobić dyskotekę.
kazimierzp 1-09-2011 20:05
Teren dawnej Celwiskozy ma wielu właścicieli, wiele firm osób odpowiedzialnych za ten stan. Najwięcej przekazało Narodowy Fundusz Inwestycyjny wymienionemu już w dyskusji panu Mirosławowi G. Część ma dzisiejszy Jelchem, tę pozostałość dawnej Wiskozy który dzisiaj ma być sprywatyzowany, część jest prywatnych podmiotów. Część to własność miasta. Na rzecz miasta, a dokładnie PEC pracuje elektrociepłownia która ma być jedynym źródłem ciepła z dala czynnego dla całej Jeleniej Góry. Część jest własnością Wodnika bo tam są rezerwowe ujęcia wody z rzeki Kamiennej. Część miasta to też niektóre drogi. Miasta nie są najbardziej zniszczone hale i Kominy. To, że na tych terenach występuje nadal reemisja CO2 to też jest hamulcem trwałego zagospodarowania tego terenu!
~cityzen 1-09-2011 20:26
do ~9:43. no właśnie pajacu o co ci chodzi z tym drzewem??? sam byś chciał ukraść ale ci się nie chce????
~Grzesiek 1-09-2011 20:34
Ten post "kazimierzp" to jakiś bełkot. Zwłaszcza końcówka o reemisji CO2 powala na kolana. Może CS2?. Może po prostu wysłać tam na początek Urząd Nadzoru Budowlanego?.
~ 1-09-2011 20:44
"Celwiskoza zarasta lasem" Co z tym fantem??? Oj jak wy tytuł wymyslicie to naprawdę czapki z głów:)
~x 1-09-2011 21:03
a to drewno to przypadkiem też nie truje ?szczególnie opary przy spalaniu?
kazimierzp 1-09-2011 22:25
Pomyliłem się, powinno być CS2, anie CO2. Czyli Dwusiarczek węgla! który jest związkiem trującym, działa szkodliwie na ośrodkowy układ nerwowy. W bardzo dużym stężeniu jego wdychanie może prowadzić do zatrzymania oddechu na skutek porażenia układu nerwowego. Długotrwałe wchłanianie dwusiarczku węgla w niższych stężeniach powoduje trwałe uszkodzenia mózgu, przejawiające się początkowo jako problemy ze snem, wrażeniem ciągłego zmęczenia i problemy z pamięcią. Dwusiarczek węgla wykazuje też działanie rakotwórcze i mutagenne. Urząd Nadzoru Budowlanego tam działa!
~lysy 1-09-2011 22:32
Dlaczego kominy sa nie oswietlone na czerwono w nocy??????
~madona 1-09-2011 23:12
Tylko w tym mieście tak sprawnie działają wszelakie urzędy, że jest problem i nie można go w żaden sposób rozwiązać. Jest reemisja CS2 - zamknąć teren. Jeśli jest zagrożenie dla życia lub zdrowia z powodu walących się budynków - zamknąć i ogrodzić i nie czekać na nieszczęście. Jeśli jednak na tym terenie działa Inspektor Nadzoru Budowlanego i dzieją się rzeczy jak powyżej - wyje...ać na zbity pysk skurczybyka z pracy. To skandal - i jest o czym pisać (tylko tytuł nie w ten czas). Pozdrawiam.
~ 2-09-2011 6:49
Panie KazimierzuP, powtarza Pan to sa jest w moim komentarzu, a ja za wikipedią, ale dobre i to, każdy powinien wiedzieć, czym grozi CS2. Niech nikt nie waży się tam przypadkiem budować mieszkań ani zakładów pracy! Już dość śmierci i chorób w tym miejscu! Urząd Nadzoru Budowlanego niech sprawdzi różne pozostawione tam POJEMNIKI, SPRAWDZI ZIEMIĘ W TYM MIEJSCU, nie tylko mury i ściany, zionące trucizną.
~do 06:49 2-09-2011 11:05
tak sie składa, że ludzie tam pracują... a na przeciwko są mieszkania...
~ 5-09-2011 22:42
shit hapenn's
~CS2 6-09-2011 4:42
Dawny odstojnik Celwiskozy niedaleko "Balatonu" zagospodarowano i raczej nie zagraża środowisku. Może w końcu byłą Celwiskoze też spotka podobny los.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group