Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 9450
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Były mistrzostwa w edukacji dla bezpieczeństwa

Środa, 18 marca 2015, 10:44
Aktualizacja: Czwartek, 19 marca 2015, 7:27
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Były mistrzostwa w edukacji dla bezpieczeństwa
Fot. Przemo
Wczoraj (17.03) odbyły się 9. Mistrzostwa Jeleniej Góry w „Edukacji dla bezpieczeństwa”. Uczniowie od zerówek po szkoły ponadgimnazjalne prezentowali swoje umiejętności, które nabyli na lekcjach. Czołowe „trójki” awansowały do półfinałów mistrzostw Dolnego Śląska.

Zawody były formą sprawdzianu poziomu edukacji o szeroko pojętym bezpieczeństwie w poszczególnych placówkach na terenie Jeleniej Góry.

W starszych klasach wynika to z podstawy programowej, wśród młodszych niestety jest to związane z inwencją nauczycieli, wychowawców. Dlatego, że są ogólne zapisy kierunkowe, ale nie ma podstaw programowych do tego – tłumaczył jeden z organizatorów Maciej Gałęski. Chcielibyśmy tymi mistrzostwami dokonać pewnej korekty, sprawdzenia. Dla nauczycieli to jest informacja na jakim etapie są w porównaniu z innymi. Konkurs jest po to, by dokonywał inspiracji do pracy – dodał przedstawiciel Euroregionu Nysa.

Trzy pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach oznaczały promocję do półfinałów Dolnego Śląska – dla strefy byłego województwa jeleniogórskiego zawody odbędą się 17 kwietnia na terenie Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze. Finał zaplanowano na 22 maja na Uniwersytecie Wrocławskim w Auli Leopoldyńskiej.

Konkurs obejmuje wszystkie dziedziny związane z bezpieczeństwem na poziomie, z którym możemy się zetknąć w życiu codziennym. Zupełnie przypadkiem część uczniów była świadkami akcji straży pożarnej na Placu Ratuszowym, która przybyła na wezwanie o wykryciu tlenku węgla w jednym z mieszkań.

Na terenie Jeleniogórskiego Centrum Kultury, Biura Wystaw Artystycznych, Książnicy Karkonoskiej oraz Ratusza rozlokowano w sumie 30 stacji, gdzie sprawdzano wiedzę z zakresu pierwszej pomocy, edukacji ekologicznej, ochrony przeciwpożarowej, ochrony przeciwpowodziowej, ruchu drogowego, „bezpiecznie z prądem”, ochrony zabytków ,itp. Stacje w możliwie zbliżonych warunkach imitowały rzeczywiste zdarzenia, tu warto podać przykład z Ratusza, gdzie imitowano pożar w domu. Ku zaskoczeniu radnych na chwilę przerwano sesję Rady Miejskiej ponieważ włączył się system alarmowy. - Nie wszyscy byli zadowoleni z powodu przerwanej sesji, zakłóciliśmy pracę niezwykle poważnym osobom, ale sędziowie słusznie zauważyli, że sesja nie jest momentem, gdzie nic nie może się zdarzyć, więc akurat był to też element ćwiczebny dla osób dorosłych – powiedział Maciej Gałęski.

W grupie „zerówek” zwyciężyło Miejskie Przedszkole nr 13 (opiekunka Arleta Łapacz), które wraz z MP 11 (op. Renata Kielijańska) oraz MP 10 (op. Alicja Trojanowska) awansowały do półfinałów. W klasach I-III czołowe miejsca zajęły: Szkoła Podstawowa nr 8 (op. Monika Ramus), SP 2 (op. Jacek Kubicki) oraz SP 7 (op. Monika Seweryniak). W klasyfikacji klas IV-VI awans uzyskały: Szkoła Podstawowa nr 11 (op. Tadeusz Pazurkiewicz), SP 8 (op. Agnieszka Gigiel) oraz SP 2 (op. Izabela Oleksy). Wśród uczniów na poziomie gimnazjum wyłaniano najlepszych zawodników, gdzie najlepsza okazała się Maja Wrotniewska z ZSO nr 1, drugie miejsce zajął Łukasz Chocianowicz (Gimnazjum nr 1), a trzecie Kinga Dzik (ZSO nr 1), jednak ze względów regulaminowych (jeden reprezentant danej szkoły) awans uzyskał czwarty w klasyfikacji Jacek Piastowicz z Publicznego Katolickiego Gimnazjum. Podobna sytuacja miała miejsce w rywalizacji szkół ponadgimnazjalnych. Zwyciężyła Katarzyna Gorzycka z II LO, a dwa kolejne miejsca zajęły uczennice ZSO nr 1 Aleksandra Zimmer i Aleksandra Klementowska (za nią awans uzyskała Martyna Matusiak z ZSOiT).

Niezbędną pomoc w przeprowadzeniu konkurencji i ocenie poziomu zawodników świadczyli przedstawiciele służb związanych z bezpieczeństwem tj. straż pożarna, policja, ratownicy medyczni czy straż miejska.

Film Telewizji StrimeoTV

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group