Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 3120
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Było o wyborach w regionie i związanych z tym konfliktach

Piątek, 14 września 2012, 8:18
Aktualizacja: 11:38
Autor: tau
Jelenia Góra: Było o wyborach w regionie i związanych z tym konfliktach
Fot. tau
Projekt badawczy "Wybory samorządowe na Dolnym Śląsku w 2010 roku. Rywalizacja o prezydenturę w wybranych miastach regionu", realizowany przez pracowników naukowych Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego, prowadzony był w ośmiu wybranych miastach Dolnego Śląska w tym w Jeleniej Górze. W jego ramach zostały przeprowadzone wywiady z przedstawicielami startujących w miastach komitetów wyborczych oraz z mediami lokalnymi. Co z nich wynikło?

Wczoraj (13 września)w jeleniogórskim hotelu Europa odbyła się konferencja podsumowująca projekt w ośmiu badanych miastach. Wzięli w niej udział przedstawiciele jeleniogórskiej rady miejskiej oraz przedstawiciele lokalnych mediów. - Przeprowadziliśmy wiele ankiet, wykonaliśmy analizę mediów lokalnych, analizę ogłoszeń wyborczych, przeanalizowaliśmy dokumenty dotyczące wyborów i uczestniczyliśmy w wielu wywiadach. Według nas, wywiady były bardzo ważnym, jeśli nie najważniejszym wycinkiem naszych badań. Najtrafniej pokazują one obraz rywalizacji podczas wyborów oraz obrazują konflikty w samorządach - mówili nam organizatorzy.

Prezentacja zawierała strukturę zmian frekwencji w wyborach do Rady Miasta Jelenia Góra w latach 1990 - 2010, oraz zmiany struktury rywalizacji w wyborach prezydenckich w latach 2006 - 2010. Bardzo drastycznie zmienił się wskaźnik poziom konfliktowości na lokalnych arenach politycznych. Podczas wyborów w 2006 r. wynosił on 1,4 a podczas wyborów w roku 2010 aż 13,34. Zarówno w ocenie polityków jak i w ocenie dziennikarzy rodzajem konfliktów, który wpływał najbardziej na przebieg kampanii wyborczej były konflikty interpersonalne - czyli takie, kiedy przekonania i wartości kandydatów są sprzeczne ze sobą lub, gdy nadmiar informacji utrudnia im podjęcie decyzji. Pogłębiają one dodatkowo problemy w podejmowaniu nawet najprostszych decyzji - komentują badacze.

Wykonawcami projektu są: dr hab. Dariusz Skrzypiński, który jest kierownikiem projektu, prof. dr hab. Andrzej Antoszewski, prof. dr hab. Halina Lisicka, dr hab. Robert Alberski, dr Marzena Cichosz, dr Andrzej Ferens, dr Maria Gmerek, dr Katarzyna Kobielska, dr Joanna Kozierska oraz dr Radosław Solarz.

Tu znajdziesz prezentację: https://docs.google.com/open?id=0Bzr_7-w3HwPiV212QkJlM0NJUEk

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1198
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group