Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 2940
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Był Straszny dwór, będzie Carmen

Piątek, 19 stycznia 2018, 8:40
Aktualizacja: Sobota, 20 stycznia 2018, 5:41
Autor: Paweł Guszała, FD
Jelenia Góra: Był Straszny dwór, będzie Carmen
Fot. Paweł Guszała
Po sukcesie pierwszej edycji Karkonoskiego Festiwalu Operowego ze „Strasznym Dworem” władze Filharmonii Dolnośląskiej podjęły decyzję o organizacji drugiej edycji tego wydarzenia. Tym razem zamiast dzieła Stanisława Moniuszki będzie można usłyszeć „Carmen” Georgesa Bizeta.

23 czerwca ub. roku widzowie w Jeleniej Górze mieli okazję po raz pierwszy zobaczyć superprodukcję Filharmonii Dolnośląskiej. Na stadionie miejskim zagrana została opera „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki. W multimedialnym widowisku wzięło udział ponad 100 artystów, w tym jeleniogórscy symfonicy oraz znani polscy artyści operowi. Wydarzenie to zakończyło się tak dużym sukcesem, że w listopadzie w PGE Arenie w Zgorzelcu „Straszny Dwór” został zagrany po raz drugi.

Pod koniec roku władze filharmonii pracowały nad przygotowaniem kolejnej, tym razem drugiej edycji Karkonoskiego Festiwalu Operowego. Wybrany został już utwór, który zostanie zagrany w sierpniu tego roku na stadionie miejskim przy ulicy Złotniczej. - Będzie to „Carmen” Georgesa Bizeta – mówi Tomasz Janczak, dyrektor Filharmonii Dolnośląskiej – jeden z najlepszych utworów, klasyka gatunku. - Teraz wszystko zależy od tego, czy uda nam się pozyskać środki na organizację festiwalu, choć po sukcesie pierwszej edycji nie powinno być z tym większych problemów. Aplikujemy o nie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, do KGHM-u. Nie jest też tajemnicą, że staramy się o patronat honorowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy – informuje dyrektor.

Carmen to opera, która rozsławiła nazwisko Georgesa Bizeta na całym świecie. Co ciekawe, premiera tego utworu zakończyła się całkowitą klęską, zarówno z powodów obyczajowych, jak i ze względu na muzykę, oryginalną jak na owe czasy. Tekst osadzony został w latach 20. XIX wieku i opowiada historię z życia codziennego pięknej cyganki Carmen, porywczego sierżanta Don Jose i torreadora Escamillo.

Władze filharmonii zapowiadają, że druga edycja Karkonoskiego Festiwalu Operowego zostanie zorganizowana z podobnym rozmachem. Władze Filharmonii Dolnośląskiej planują rozbudować formułę tego wydarzenia. Wszystko do zobaczenia już 31 sierpnia na stadionie miejskim w Jeleniej Górze o godzinie 19:00.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group