Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 6107
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Budżet na 2014 rok słaby, bez pomysłu, ale stabilny

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 21 grudnia 2013, 17:10
Aktualizacja: Poniedziałek, 23 grudnia 2013, 8:14
Autor: Angela
Fot. MT
Tak o przyszłorocznym budżecie Jeleniej Góry wypowiadali się radni i to nie tylko opozycyjni. Pojawiło się sporo zarzutów, pytań i wątpliwości. Marcin Zawiła przekonywał, że to budżet przejściowy, przygotowujący do pozyskania dużych, unijnych pieniędzy. – Nie jest to budżet ani proinwestycyjny, ani prospołeczny. Zabezpiecza jedynie podstawowe potrzeby jeleniogórzan – mówił radny Józef Sarzyński (SLD).

Prezydent Marcin Zawiła zapowiedział, że przyszłoroczny budżet będzie szczególny. – Jego wyjątkowość polega na tym, że w 2014 roku kończą się dotychczasowe transze funduszy europejskich - mówił prezydent Marcin Zawiła. – Żeby po 2014 roku móc zaciągnąć nowe zobowiązania np. na budowę obwodnicy Maciejowej, remont teatru czy zagospodarowanie centrum miasta i wiele innych, trzeba się do tego przygotować. Dlatego spłacamy dużo więcej kredytów niż zakładaliśmy. W 2014 roku nie będzie emisji nowych obligacji. Jeżeli dzisiaj do tego budżetu wrzucilibyśmy za dużo inwestycji, to po roku 2014 nie moglibyśmy zrobić nic z udziałem pieniędzy zewnętrznych. Nie jest to jednak budżet, który zamykałby jakiekolwiek działania - mówił.

- W 2014 roku skończymy ul. Spółdzielczą, zrobimy wysięgniki od Spółdzielczej, planujemy budowę ronda w rejonie Lubańskiej i Trasy Czeskiej, by ożywić strefę ekonomiczną, gdzie pracuje już około 5 tys. ludzi. Zaczniemy też inwestycje związane z śródmieściem czyli przebudową ul. Pijarskiej, budową mostu na Młynówce tworząc połączenie z ul. Górną. Najpaskudniejszą część centrum przeobrażamy w lepszy teren, który przyniesie inwestorów. Pamiętamy też o Zabobrzu. 300 tys. zł przeznaczyliśmy na wspólne z JSM zagospodarowanie terenu przy tzw. górce, gdzie zimą jeżdżą dzieci. Zakończy się budowa galerii Echo wraz z nowa drogą i ze ścieżkami komunikacyjnymi itp. - relacjonował prezydent.

- Dołożyliśmy 0,5 mln zł na bieżące utrzymanie dróg, daliśmy na sport 400 tys. zł, więcej niż w roku obecnym, zabezpieczyliśmy pieniądze na opiekę społeczną, w tym na działania seniorów, budowę domu dziennego pobytu (co zostanie zrobione z dofinansowaniem zewnętrznym). Wprowadziliśmy Jeleniogórską Kartę Wielkiej Rodziny, około 600 tys. zł przeznaczamy na remonty bieżące w oświacie i do tego dojdzie termomodernizacja budynków. W tym budżecie mamy dwa założenie – nie szaleć z inwestycjami i przygotować się na rozdanie pieniędzy unijnych zabezpieczając wkład własny i projekty. Nie jest to specjalnie autorski projekt, tak robi wiele miast w Polsce – podsumował prezentację budżetu prezydent Marcin Zawiła.

Po tych słowach projekt budżetu odczytała w całości skarbnik miasta Janina Nadolska. Po niej swoje opinie wyraziły komisje radnych, w których głosy były podzielone. Tak było w komisji rozwoju czy oświaty (2 głosy za, 2 przeciw i 2 wstrzymujące się) czy kultury, gdzie opinia była pozytywna, ale ze sprzeciwem przewodniczącego R. Szymańskiego. Po uwzględnionych autopoprawkach pozytywną opinię wydały komisje: budżetu i finansów, sportu i turystyki, prawa i spraw społecznych (zwiększono o 100 tys. zł środki na bezpieczeństwo i 110 tys. zł na pomoc społeczną). Bez żadnego głosów sprzeciwu pozytywną opinię wydała tylko jedna komisja: zatrudnienia i rynku pracy. Zabrakło opinii komisji rewizyjnej.

Dyskusje tradycyjnie rozpoczął radny Krzysztof Mróz, który pytał z ilu obietnic wyborczych wywiązał się dotychczas prezydent Marcin Zawiła. – Miał pan trzy strony tych obietnic i co z nich pan zrealizował?– pytał radny PiS - Gdzie jest pana Szybka Kolej Miejska, gdzie są mieszkania komunalne, park technologiczny, nowe miejsca pracy czy lotnisko? – punktował.

Klubowego kolegę poparł radny Rafał Szymański, który dodał kolejne zarzuty. - Chwalił się pan budżetem obywatelskim, a chce pan na niego przeznaczyć 150 tys. zł - wytykał. – Przykładowo w Wałbrzychu jest to 5 mln zł. Pan ma może i niezłe pomysły, ale są to tylko puste słowa, przedwyborcze zagrania - krytykował.

Kolejny radny Prawa i Sprawiedliwości, Ireneusz Łojek, podkreślał, że problem przyszłorocznego budżetu nie polega na braku dochodów, ale na braku wizji dotyczącej wydatków. - Nie widzę w nim racjonalizacji wydatków – mówił Ireneusz Łojek. - W 2006 roku środki miejskie przekazane na MZK wynosiły ok. 4 mln zł, w przyszłym roku wydamy ok. 11 mln zł czyli 240 procent więcej, a paliwo wzrosło o 120 procent. W 2006 roku koszty związane z oświetleniem wyniosły 1mln 44 tys. zł, a w przyszłym roku będzie to ponad 3 mln zł. Kompletnie brakuje tu pomysłu na zmniejszenie kosztów – mówił.

– Spółka kolejowa PLK otrzymała od nas analizę i dokumentację, na podstawie której mogła starać się o pieniądze zewnętrzne, ale z tego nie skorzystała – wyjaśniał prezydent Marcin Zawiła. - Obecnie w nowej strategii mamy modernizację linii do Zgorzelca, która pokrywa się z tym projektem. Na lotnisko nie było ogłoszonego programu lotniskowego, obecnie przygotowywana jest dokumentacja. Jeśli będzie potrzeba, zwiększymy budżet obywatelski, co do oświetlenia – koszty zwiększyły się bo doszło oświetlenie obwodnicy południowej. Nie robimy obecnie modernizacji oświetlenia, bo będą na to zewnętrzne pieniądze, a koszty MZK nie są porównywalne, bo teraz – po zmianie przepisów – przez nasz budżet przechodzą też zobowiązania gmin ościennych. Nie inwestowaliśmy też w park technologiczny, ale około 5 tys. osób pracuje w strefie ekonomicznej i bezrobocie jest jednym z najniższych na Dolnym Śląsku. Uważam, że musimy oprzeć Jelenią Górę na dochodach własnych i to jest realizowane – dodał.

Na zapewniania prezydenta o dobrej sytuacji na rynku pracy odpowiedział Rafał Szymański. - Biorąc pod uwagę liczbę osób na jedno miejsce np. w Termach Cieplickich uważam, że szansa uzyskania pracy jest zerowa - mówił.

W kolejnych głosach radny K. Mróz zarzucił prezydentowi m.in. marazm przy sprzedaży nieruchomości.
– Pyta mnie pan radny o sprzedaż mienia, to ja odpowiadam - zrealizowaliśmy plan w około 90 procentach – mówił M. Zawiła.

- Ale w jaki sposób? – ripostował radny PiS. – wyprzedając budynki za bezcen jak willę przy ul. Grottgera?
- To lepiej było patrzeć jak to niszczeje? – dyskutował M. Zawiła. - Naszym zdaniem rozsądniej było sprzedać i czerpać korzyści z podatków – odpowiadał prezydent.

Kolejny zarzut dotyczył braku mieszkań komunalnych. – Mamy kilkaset tytułów egzekucyjnych – mówił radny Ireneusz Łojek. - Jak chcemy je zrealizować, skoro nie mamy gdzie tych ludzi wykwaterować? – pytał.
- Właśnie prowadzimy rozmowy z Uniwersytetem Ekonomicznym dotyczące kupna budynku na mieszkania komunalne – odpowiadał prezydent Marcin Zawiła.

Radny SLD, Józef Sarzyński swoją opinię rozpoczął od skrytykowania godzinnego odczytywania projektu budżetu przez skarbnika miasta. – Gdybyśmy mieli tyle czasu ile miała pani skarbnik, to moglibyśmy odnieść się do tego budżetu staranniej, ale nie mamy go aż tak dużo – mówił radny Józef Sarzyński. – Prawda jest taka, że nie jest to budżet ani proinwestycyjny, ani prospołeczny. Jest, jaki jest. Jak rozumiem, jest to przygotowanie się na ofensywę na rozdanie nowych środków unijnych i z tym można byłoby się zgodzić. Robimy więc sprawy łatwe, proste, małe, po to, by zebrać pieniądze na to, co będzie stanowiło podstawy do rozwoju miasta w przyszłości. Zawarte w nim zadania zabezpieczają podstawowe potrzeby mieszkańców, ale nie ma się czym zachwycać. Powtarzając za Billem Clintonem: po pierwsze gospodarka... Jeśli tym pana systemem uda się zmniejszyć bezrobocie, to przyszłość nie będzie rysować się aż tak źle. Jest w tym budżecie też sporo dobrych rzeczy: wspomniane mieszkania komunalne, program KAWKA itp. Uważam, że warto mówić o Zabobrzu, bo to dzielnica często zapomniana. Centrum kultury w Zameczku i centrum i Echo to inwestycje, dzięki którym coś będzie się tam działo. Trzeba jednak pamiętać, że cały czas czeka ul. Kolberga. Reasumując: poparcie tego budżetu przez opozycję nie jest najlepszym rozwiązaniem, ale nie uprawiamy aż tak wielkiej polityki. Patrzymy czy zabezpieczone są podstawowe interesy mieszkańców i dlatego jako klub radnych SLD poprzemy ten budżet – kończył Józef Sarzyński.

Niezależny Janusz Grodziński opiniując budżet odniósł się do całej kadencji Marcina Zawiły. - Brakuje mi sztandarowych zadań, które pozostałyby po pana kadencji – mówił. - Prezydent M. Obrębalski zostawił po sobie ul. Złotniczą i Drzymały. – Chciałbym, żeby po panu pozostała np. zrewitalizowana Al. Wojska Polskiego. Mam nadzieję, że ten przyszły rok będzie dla pana otwarciem na następną kadencję. Moim zdaniem na słowa krytyki odnośnie budżetu zasługuje natomiast obcięcie pieniędzy dla BWA czy Teatru Zdrojowego – dodał.

– Co zostanie po Marcinie Zawile? – podchwycił wątek Krzysztof Mróz. - Nieudolnie dokończone inwestycje po M. Obrębalskim. Mówi się, że budżet 2014 ma być przejściowy, ale nie może być tak, że wpadamy na rok dziurę i nic nie robimy czekając aż Unia nam coś da, albo nie da – dodał.
Do tych słów dołączył się R. Szymański. - Pozostawił pan przeszacowane inwestycje, miasto które umiera, z którego wyjechało około 20 tys. osób. Byłem przekonany, że pan jako wyjadacz polityczny wyprzedzi M. Obrębalskiego o kilka długości, a zostawił pan tylko rozczarowanie – dodał Rafał Szymański.

Słów krytyki odnoszącej się nie tylko do budżetu, ale i sytuacji w Platformie, nie szczędził prezydentowi radny PiS Oliwer Kubicki. – Prawo i Sprawiedliwość nie poprze tego budżetu, bo po trzech latach rządzenia przez Platformę Obywatelską mamy kryzys w Polsce, który przekłada się na lokalne budżety – mówił. - Nie najważniejsze są kwoty, którymi dysponujemy. W ostatnim czasie pozyskaliśmy kilkaset milionów złotych. Ale czy przeciętny jeleniogórzanin ma poczucie, że jego miasto zmieniało się na lepsze? Park Zdrojowy za 14 mln zł po deszczu zmienia się w jezioro, bo zniszczono jego naturalne drenaże. Termy kosztowały nas o wiele milionów więcej niż miały kosztować. Drogi, które remontujemy rozpadają się. Wiadukt, który powstał przy obwodnicy południowej niczemu nie służy, a z samej obwodnicy, korzysta niewielu. Co pan zrobi teraz z tymi pieniędzmi z budżetu, które są o wiele mniejsze? I czy pan prezydent ma zgodę zarządu PO na taki kształt budżetu? Kto teraz kieruje miastem? Pan, wybrany w demokratycznych wyborach, czy grupa pana kolesi partyjnych, która próbuje panem kierować i na pana naciskać. Bo jak inaczej nazwać, próbę ponownego wstawienia na stołek wiceprezydenta Huberta Papaja? Czyj jest więc ten budżet i kto weźmie za niego odpowiedzialność – grzmiał z mównicy Oliwer Kubicki.

Na te słowa Marcin Zawiła odpowiadał spokojnie: Ja, Marcin Zawiła rządzę miastem i nie uchylam się od odpowiedzialności za swoje decyzje i przyszłoroczny budżet.

W głosie klubowym Krzysztof Mróz zapowiedział, że radni PiS nie poprą budżetu, ale… - Nie zrobimy tego z zadowoleniem, bo ja chciałbym zagłosować „za” budżetem, dzięki któremu Jelenia Góra mogłaby się rozwinąć - mówił. - Będzie to jednak najsłabszy budżet od siedmiu lat. Ja życzę panu jak najlepiej, ale mam nadzieję, że nie zostanie pan ponownie wybrany na prezydenta, bo dobrze życzę mieszkańcom – dodał K. Mróz.

Znacznie łagodniej, ale również krytycznie wypowiedział się przewodniczący Klubu Razem dla Jeleniej Góry Miłosz Sajnog. - Mam wrażenie, że nie do końca pan rozumie czym jest budżet przejściowy – mówił. - Budżet przejściowy to czysty, maksymalnie 15 procentowym zadłużeniem. W projektach unijnych premiowane są te gminy, które starannie planują, szybko wykonują i są gotowe do przyjęcia kolejnych pieniędzy. Otrzymał pan miasto rozpędzone inwestycyjnie i osiadł pan na laurach. Teraz mówi pan mieszkańcom, że Jelenia Góra nie jest w stanie nic zrobić z własnego budżetu. Dochody miasta z roku na rok spadają. Czy przyszłoroczny budżet jest realny? Z pewnością będzie bardzo trudny do wykonania, bo nie ma w nim pomysłu na zmniejszenie wydatków. Nie będę się wypowiadał na temat priorytetów, bo ich tu nie ma. Ustaliliśmy, że nie będziemy głosować przeciwko, bo nie zagrażamy pozyskiwaniu środków europejskich. Wstrzymamy się od głosu – dodał.

Głosem kończącym dyskusję była opinia klubu radnych Platformy Obywatelskiej przedstawiona przez przewodniczącego klubu Tomasza Kałużnego. - Przedkładany projekt jest przygotowany na miarę możliwości finansowych miasta – mówił. - Jest to budżet kompromisów, jednocześnie przygotowujący nas na nowy okres programowania funduszy unijnych. Nie jest to budżet naszych marzeń lecz możliwości, zabezpieczający tym samym najpilniejsze potrzeby miasta i jego mieszkańców.
Znajduje się w nim wiele ważnych dla miasta zadań, z których część to kontynuacja już zapoczątkowanych, ale także nowe istotne przedsięwzięcia remontowo-inwestycyjne. Również pozytywna opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej pozwoliła Klubowi Platformy Obywatelskiej udzielić poparcia dla tego projektu budżetu – zakończył.

Ostatecznie budżet uchwalono szesnastoma głosami „za” (radni PO i SLD), czterema przeciwko (klub PIS: K. Mróz, R. Szymański, O. Kubicki i I. Łojek) i trzech wstrzymujących się (B. Wachowicz – Makieła, M. Sajnog. I K. Kroczak).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32) Dodaj komentarz

~porok 22-12-2013 7:26
POrażające jest 150 ml zadłużenie, które kolejnym władzą ograniczy możliwość korzystania z "nowej perspektywy" środków unijnych.
~Drogba 22-12-2013 8:48
Zawiła to bardzo dobry prezydent, tylko radni PO mu przeszkadzają. Najbardziej ich szef, były asystent Beaty Sawickiej i były członek Samoobrony, niejaki Hubert Papaj. Teraz się przeszłości wstydzi, ale nie wymaże jej. Pamiętamy!
~ 22-12-2013 9:39
Prezydent obiecał wykupić 60 lokali od prywatnego inwestora ale nie wspomina o tym w budżecie. Czyżby się rakiem wycofał?
~Arno 22-12-2013 9:49
A co z dalszym ciągiem obwodnicy południowej? Wie ktoś? Obwodnica Maciejowej też jest potrzebna, ale dopiero cała obwodnica południowa spełni swoje zadanie.
~ 22-12-2013 10:02
kasy mało jak się za FONTANNĘ z byle kostki przepłaca 100 krotnie to o czym tu mowa????!!!!!
~ 22-12-2013 10:09
a jak tam Neptun i gdzie te obiecane tramwaje (trolejbusy byłyby lepsze)
~kadrowy 22-12-2013 10:16
Największe jajo polega na tym, że budżet Jeleniej Góry uchwala aż trzech radnych niebędących jej mieszkańcami. Jest on "bez pomysłu", bo tchnie dziwiszowsko-jeżowskim stylem zarządzania...
~michałł 22-12-2013 11:12
prezydent nie zapomniał o podwyżce dla swojej zony
~ 22-12-2013 14:09
Cóż miasto się "zwija" i to w zastraszającym tempie. Skoro Uniwersytet Ekonomiczny ma zamiar wyprzedawać budynki to wniosek jest prosty - należy spodziewać się, że niedługo na drzwiach zawiśnie kartka "Studentów zapraszamy do Wrocławia".
~lora 22-12-2013 16:34
ja wiem jedno,jeżeli coś się wydzierżawi to ma się pieniądze i obiekt a jeżeli się sprzeda i pieniądze przeżre to ma się g.....
~HP 22-12-2013 17:03
Brawo Marek Obrębalski. Za Pana kadencji miasto zaczęło żyć, a po trzech latach tego zawiłego letargu idzie na dno. Obrębalski wracaj !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~tuu 22-12-2013 18:15
tak za p. Obrębalskiego było kul, bo pozyskał pieniądze z Unii , ale wkład własny teraz to nowy prezydent spłaca dobrze , że więcej spłaca ,aby można było w przyszłości zabezpieczyć znowu nowe projekty unijne. Rok 2014 dla wielu miast jest przejściowy. Państwo radni nic nie robicie tylko krytykujecie, gadacie ,na pisma nie umiecie nawet odp o emailach nie wspomnę, rewitalizacja Złotniczej tak owszem przednie ściany budynków są odmalowane a od podwórka proszę iść zobaczyć. P. Obrębalski nie umiał komunikować się ze społ. z przedsiębiorcami występował w roli Ja nie MY. Jałowa to jest sesja rady i bez przyszłości jej skład .to wy się martwcie czy znowu zostaniecie wybrani,aby zaistnieć w mediach, bo to najlepiej Państwu wychodzi
~Amen 22-12-2013 19:12
Złotniczą i Drzymały zrealizowano w całości za kadencji obecnego prezydenta. Park Zdrojowy i Termy Cieplickie realizował prezydent na podstawie dokumentacji projektowej opracowanej za kadencji Obrębalskiego. Dla prezydenta Zawiły wszystkie inwestycje były sztandarowe i wszystkie zrealizował. To jego dzieło i nikt mu je nie odbierze, mimo wrednych, zazdrosnych i głupich komentarzy radnego Mroza i Szymańskiego . Podejmował odważne i trudne decyzje, np wywalił pierwszego wykonawcę Term nie mówiąc o Papaju. Radny Kubicki "specjalista" od inwestycji, który sam nie zrealizował żadnej inwestycji plecie od rzeczy. Długi, w które wpędził miasto Obrębalski teraz będzie spłacał prezydent Zawiła. I to by było na tyle
~Do roboty! 22-12-2013 19:18
Przy okazji chciałem zapytać radnego Szymańskiego, dlaczego złośliwie unika uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych w naszym mieście, dlaczego nie wykazuje się jakimiś, choćby najskromniejszymi pomysłami na rozwój jeleniogórskiej kultury. Pan radny łaskawie olewa zainteresowania kulturalne mieszkańców Jeleniej Góry. Nie ma w tej materii nic ciekawego do powiedzenia. Przyczynia się więc do upadku naszego miasta, mówiąc pisowskim językiem.
~wyborca 22-12-2013 19:24
Zawiły dla mnie ten tekst. Czy ktoś mógłby przełożyć go na język ludzki? Tak POprostu...
~do Ąmen 22-12-2013 19:25
skończ bredzić. Jak nie masz pojęcia o sprawach miasta, o finansach, projektach unijnych, to lepiej się nie odzywaj. A Zawiły zadanie polegało jedynie na dokończeniu tego co rozpoczął Obrębalski - Termy, Park Zdrojowy, zespół pocysterski w Cieplicach, obwodnica, Młynówka, itd. A co do długów, to nigdy nie uda się zrealizować inwestycji wyłącznie ze środków własnych. Trzeba spojrzeć na to ile inwestycji Obrębalski zainicjował i z jakich środków. Znaczna część to środki Unii i za to zawsze Obrębalskiego szanuję. Sztandarowe dla Zawiły były inkubatory przedsiębiorczości, park technologiczny, Szybka Kolej Miejska. I co z tego wyborczego peplania zrobiono. Teraz próbuje się ten ...załapać na cudze???
~ 22-12-2013 19:38
...Podstawowe potrzeby jeleniogorzan. Wiemy ze chodzi o fundusze utrzymania na dotychczasowym poziomie uposazenia ... w ratuszu, na zasadzie administracja sie wyzywi ! A co z naprawami ulic i slynnych pozapadanych studzienek. Ludzie placa podatki w paliwie i jezdza po czolgowiskach. Straty rosna, wybite zawieszenia itp....... jak dlugo potrwa ta kradziez pieniedzy na ten cel od kierowcow. Ile bedzie sie oklamywac ludzi o braku pieniedzy i hauturze uslugowej i tandetnej naprawie tych drogowych mankamentow.
~Do 19.25 22-12-2013 19:56
To prawda. Jak nie ma się pojęcia o trudnościach w realizacji projektów unijnych w naszym mieście nie powinno się zabierać głosu i oszukiwać innych. Obrębalski zostawił po sobie bagno w inwestycjach. Prezydent Zawiła stracił wiele zdrowia i nerwów, by z sukcesem inwestycje doprowadzić do końca. A tak przy okazji przekaż wszystkim: jak głosował radny wojewódzki Obrębalski podczas zatwierdzania budżetu województwa: za przekazaniem prawie wszystkich pieniędzy Wrocławiowi, czy tez stanął na wysokości zadania jak przystało na jeleniogórzanina i zagłosował przeciw temu złodziejskiemu budżetowi? To głosowanie było testem lojalności i odpowiedzialności za nasze miasto. Głosowanie za pieniędzmi dla Wrocławia oznaczało głosowanie przeciw naszej Jeleniej Górze i przeciw jej rozwojowi.
~Obserwator12 22-12-2013 20:11
Na zdjęciu 20 pani radna widze z zapałem pracuję na dietę z naszych podatków...przewija sie też obraz dwóch panów uzależnionych od komórek...
~ 22-12-2013 21:06
budzić tych śpiących z foto 13, 20,39. czy radnii mają obowiązek bawić się komórkami w czasie sesji?? Budżet ma punkty, podpunkty, działy i rozdziały żeby ... nie wiedziały gdzie się pieniądze podziały.
~Gość 22-12-2013 22:53
Czytam ten belkot Zawily i powiem tak szczerze ,to co ten pan nam proponuje to stagnacja w tym padole ale coz sie dziwic jak PO rzadzi to wiemy i widzimy golym okiem tak rzadzil Obrebalski ze mamy te termy zwane sadzawka ,mamy ten rozkradziony park zdrojowy ,dzie notabene juz nie uczesczam bo jest jak zniszczone dzielo Naukowca z akademi ekonomicznej park norweski to lipa,no najlepsze co moze byc to skwerek pyz zbiegu lulic Klonowica i 1-go maja przy tak zwanej handlowce tam to wizytowka miasta wieczny cymbal co drze ryja na cale miasto i kupa pijusow ,to wlasnie jelenia zapita dziura.
~do 19:56 22-12-2013 23:04
a co tam takiego przeciw Jeleniej Górze było w tym budżecie województwa? Jakie złodziejstwo? Co za bzdury znów pleciesz. Zapoznaj się najpierw z zadaniami na kolejny rok. A gdyby nie Obrębalski to dziś Jelenia Góra byłaby pastwiskiem. Facet przynajmniej coś robił, a nie bredził. To że niektóre inwestycje nie wyszły jak należy, to wina braku nadzoru ze strony Zawiły. Teraz propaganda sukcesu próbuje ukazać Zawiłę jako zbawcę miasta i wybitnego gospodarza. A wszyscy przecież widzą kim Zawiła jest i co zrobił
~ 22-12-2013 23:14
Nie ma Schetyny, wszystkie pieniądze przejmie Wrocław Protasiewicza. Dylemat ma PO jeleniogórskie, ewakuować się czy przystać do Protasia, !!!
~Gal 22-12-2013 23:37
Nie wiem jak budżet, ale przed szpitalem stawiają po nocach szlabany. Kuźwa nie będą nas leczyć. Jak w horrorze. Co za miasto.
~Fiona 22-12-2013 23:45
Inwestycje Park zdrojowy,Termy Cieplickie, Zespół Pocysterski i wiele innych projektów rozpoczęto w 2010 roku ogłoszeniem przetargów. Rzeczowa realizacja prowadzona była od 2011 roku kiedy Prezydentem był Marcin Zawiła, a naczelnikiem Wydziału Inwestycji była pani Dzika. W 2010 rok rozpoczęto również Stadion przy Złotniczej. Zawiła obcina tylko kupony po Obrębalskim. Jakie są jego inwestycje ? Stadion i fontanna i oddanie prawie z darmo nieruchomości w Sobieszowie dla KPN i budynku po Szp.nr 7 dla wątpliwych organizacji pozarządowych a budynek przy Grabowskiego 7 to temat dla CBA.
~waq 23-12-2013 9:05
Jak widzę tych ludzi, którzy są odpowiedzialni za nasze miasto... te twarze bez polotu... zajęte spaniem, zabawą komórką... Ale to przecież my ich wybieramy... Ludzie, wybory tuż, wybierzmy nową krew, nowych radnych, nie tych przyspawanych do stołków od iluś lat. Co takiego zrobili przez dwie dekady? Zmniejszyli ilość mieszkańców o 20%. Może czas już im podziękować? Wszystkim...
~tw 25-12-2013 12:44
uff szkoda gadac
~cy ni mom 25-12-2013 13:07
P. S. Gal Te szlabany, to dla pracowników szpitala, żeby odebrać za parking to, co dali na podwyżkę / 70zł - brutto / !!!!!!!!!!!! Szok ! Nawet Urząd Skarbowy ma miejsca bezpłatne dla pracowników zmotoryzowanych. Cała Polska !!!!
~Pawełłł 26-12-2013 21:57
Ty też jesteś bez pomysłu! Jeżeli chociaż lubiłbyś te Miasto podałbyś się do dymisji.. Polsza!
~manto 29-12-2013 0:58
niech ja dopadne tego zawile
~ot gospodarz 19-01-2014 22:16
I kto teraz utrzyma te lipne ścieżki w parkach, wodotryski i dzikie krzaki ?. A szykować trzeba już kasę za setki latarni parkowych , koszenia i grabienia . Jakim cudem w PRLku z 6 %owym zasobem ludzi z wyższym wykształceniem odbudowano tak zniszczony Kraj ?!. Teraz zobaczymy jak się amortyzują te pałacyki , ścieżki rowerowe i inne przybytki ?.
~jmar 28-01-2014 23:21
dobrze doczytalem ... 150 tys budżet obywatelski? to ile to wychodzi na mieszkańca a 2zl? (chyba nie bylo chętnych ...:) skoro taka decyzja.).. zwykle powinno być 5- 8 mln zl... przynajmniej tak jest w innych miastach. nie jestem pisiorem ale tym razem popieram. Oj co wy robicie temu miastu...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group