Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 7431
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Broń wystawiona na pokaz

Wtorek, 30 sierpnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 13 stycznia 2006, 20:54
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Największa w Polsce plenerowa ekspozycja uzbrojenia zostanie wkrótce otwarta u stóp Karkonoszy. Ofiarowane przez armię uzbrojenie, wkrótce stanie się atrakcją turystyczną.

Jeleniogórskie muzeum otrzymało sprzęt wycofany z armii. Niepotrzebne już wojsku stacje radiolokacyjne będą atrakcją turystyczną. Muzeum Karkonoskie dostało wyrzutnie rakiet ziemia – powietrze oraz kilkanaście anten radarowych i stacji wykrywających samoloty.

Jest to sprzęt wyprodukowany w latach 60. i 70. w polskich i radzieckich zakładach zbrojeniowych. Przejmując go i tworząc ekspozycję, staramy się kultywować tradycje zlikwidowanych jeleniogórskich jednostek wojskowych – Centrum Szkolenia Radioelektronicznego i Karkonoskiego Pułku Przeciwlotniczego – mówi Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Karkonoskiego.

Radary i inny sprzęt wykorzystywany przez wojska radiotechniczne zostanie wyeksponowany obok stacji benzynowej przy drodze do Karpacza. Tuż za Jelenią Górą, na terenie gminy Mysłakowice.
– W istniejącym już skansenie uzbrojenia przy ul. Sudeckiej nie pomieścilibyśmy takiej ilości sprzętu. Dlatego cieszymy się, że na zorganizowanie ekspozycji zgodził się właściciel stacji benzynowej. Już utwardził teren i będzie go grodził – tłumaczy dyrektor Firszt.

Muzealnicy czynią też starania, by ustawić przy nich kilka wycofanych z uzbrojenia samolotów bojowych i śmigłowców. Istniejący już skansen przy ul. Sudeckiej także powiększy się o kilka eksponatów. Wkrótce do Jeleniej Góry ma przyjechać kilka armat.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group