Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 6197
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Boso na Śnieżkę

Wiadomości: Region
Czwartek, 4 września 2014, 8:18
Aktualizacja: 8:23
Autor: Krzysztof Tęcza
Fot. Krzysztof Tęcza
Nietypowe wejście turystów na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę odbyło się w ostatnią niedzielę (31.08). Było to związane z sobotnią imprezą Boso po Zdrowie jaka miała miejsce w Karpaczu. Oto relacja Krzysztofa Tęczy.

Zaproponowane w sobotę techniki chodzenia, używania różnego rodzaju sprzętu czy wykorzystania odpowiedniego obuwia tak rozochociły niektórych, że postanowili wyruszyć w góry. Chcieli na własnej skórze, a właściwie na własnych stopach, przekonać się jak to jest iść boso. Ciekawi byli, przede wszystkim, czy sobie poradzą. Wejście na Śnieżkę jest, jak wiadomo, dosyć trudne, a nawierzchnia to piasek, kamienie, trawa, żwir, a czasami płynie woda.

Chętni do tak nietypowego marszu spotkali się przy Dzikim Wodospadzie. Tam też uczestniczyli w rozgrzewce poprowadzonej przez fachowca od rehabilitacji. Zanim wyruszono na szlak wysłuchano kilku rad ratownika górskiego. Najważniejszą informacją była ta o utworzeniu specjalnej aplikacji na telefon, dzięki której dyżurny ratownik GOPR-u może namierzyć naszą pozycję. Jest to o tyle istotne, że gdy zdarzy się nieszczęście nie zawsze jesteśmy w stanie przekazywać potrzebne informacje. Teraz gdy tylko połączymy się z ratownikiem ten od razu wie, gdzie jesteśmy i może wysłać ratowników, którzy bez trudu nas odnajdą.

Gdy ruszyliśmy pod górę było nas prawie dwadzieścia osób. Czwórka szła faktycznie boso, trzy osoby, tradycyjnie, używały butów przeznaczonych do górskich wędrówek, natomiast pozostali testowali tzw. obuwie minimalistyczne. Po drodze przeprowadzono warsztaty, podczas których uczestnicy dowiedzieli się o zaletach chodzenia boso oraz o stosowaniu odpowiednich ćwiczeń i sposobach rehabilitacji. Najważniejsze było poznanie odpowiedniego sposobu stawiania stopy podczas podchodzenia pod górę i schodzenia z niej.

Trasa, którą podążyliśmy wiodła przez Strzechę Akademicką i dalej do Domu Śląskiego. Ostatnie podejście pokonaliśmy zakosami. Na Śnieżkę dotarliśmy w komplecie. Nikt się nie zawieruszył, nikt nie obtarł sobie nóg. Nawet ci idący boso nie mieli odcisków czy bąbli. Wszystko, jak do tej pory, było po naszej myśli. Ponieważ jednak, jak to w życiu bywa, nic nie może odbyć się bez przeszkód, gdy znaleźliśmy się na szczycie z dołu nadciągnęła gęsta mgła i zaczął padać deszcz. Przeszkodziło to w pełnej realizacji planowanego koncertu na gongu, ale i tak obecni turyści byli zaciekawieni dziwnymi dźwiękami jakie się rozległy. Również zaskoczeniem dla nich był fakt częstowania ich słodyczami.

Jak się okazało, można wejść na Śnieżkę bez używania obuwia. Ale czy warto tak się poświęcać?

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~Wiadomo 4-09-2014 8:44
Naiwni uwierzyli Cejrowskiemu i poszli na boso, a Cejrowski miał ubaw stojąc boso ale na kocyku . Jak widać naiwnych zawsze się znajdzie.
~ 4-09-2014 8:47
Bieg nudystów na Śnieżkę jako kolejna impreza podszyta głupotą ludzką. A Śnieżka jak kurtyzana przyjmie wszystkich..
~Typ 4-09-2014 9:07
Szacun dla tych, którzy zdecydowali się iść boso. Byłem tego dnia pod śnieżką i pogoda nie była sprzyjająca takim wyzwaniom. Cejrowski. jak inni szarlatani, przyjechał do Karpacza tylko po forsę za książki - oj stracił Pan w moich oczach.
~Rico 4-09-2014 9:52
Oj nie wiem czy GOPR da radę liczbie następnych kontuzjowanych poprzez taki wyczyn? Chociaż kiedyś w TV widziałem film o podobnych wyczynach Irlandczyków.Jest u nich taka góra ,na którą każdy szanujący się Irlandczyk powinien wejść na szczyt boso po kamieniach.właśnie ten film to pokazywał
~ 4-09-2014 11:29
Sport to wiadomo- zdrowie. Ale sa rozsadne i SENSOWNE granice. takie wejscie boso pozbawione jest medycznego, sportowegi i jakiegokolwiek sensu. Nastepne wejscie bedzie BEZ GACI.
~Anonim2 4-09-2014 11:42
Popieram wpis z 08:47 - powinno być tak jak na Słowacji - usługi GOPRu winne być płatne, szczególnie za taką bezmyślność!
rymcycymcy 4-09-2014 11:42
Idąc boso w góry warto mieć ze sobą dwa smartfony z odpowiednimi aplikacjami oraz cztery trytytki ! ...w razie problemów smartfony można przymocować do stóp, aby marsz był przyjemniejszy ! :)
~ 4-09-2014 13:30
co za głupota
~### 4-09-2014 14:48
Jak Cejrowski nałożyłby kondon na głowę to głupki to samo ,ludzie dorośli a tacy naiwni
~rymcyccyc 4-09-2014 15:32
człowiek wymyślił buty i od tego czasu żyło mu się lepiej ... Ludzie to umieją na naiwności robić kasiorę !!!!
~turysta 4-09-2014 17:47
To już wiadomo po co KPN robi takie gładkie chodniki w górach. Za chwilę będzie bieg w klapach, szpilkach, sandałkach i tym podobne idiotyzmy. I kaska wpada. Nota bene promujcie dalej chodzenie po górach niezgodne z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa a GOPR będzie miał jeszcze więcej roboty. Żenujące że takie kurioza wymyśla bodajże wiceprezes PTTK. I oczywiście musi być Śnieżka, jakby nie było innych gór w okolicy.
~wędruś 14-09-2014 6:41
żółtodziobom zdrowotnym , wygodniej w fotelu i kapciach ....przed komputerem .
~wędrus 29-09-2014 22:03
bose zdrowie https://www.youtube.com/watch?v=eYs_3fufoVU

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group