Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 10346
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Bolidy wyścigowe dziełem studentów

Piątek, 22 marca 2019, 7:11
Aktualizacja: Sobota, 23 marca 2019, 8:26
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Bolidy wyścigowe dziełem studentów
Fot. Przemek Kaczałko
Współpraca Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 im. C.K. Norwida oraz jeleniogórskiego wydziału Politechniki Wrocławskiej zaowocowała prezentacją na Placu Piastowskim bolidu wyścigowego, który jest efektem pracy studentów wrocławskiej uczelni. Co istotne, w zespole konstrukcyjnym jest również absolwent Norwida.

Od kilku lat Norwid jest objęty patronatem jeleniogórskiego wydziału Politechniki Wrocławskiej - uczniowie mogą korzystać z wyposażenia sal uczelni, a niekiedy organizowane są różne wspólne inicjatywy.

Spora część naszych absolwentów kontynuuje naukę w Politechnice Wrocławskiej. Jednym z członków zespołu jest Tomek Lejczak, nasz absolwent - powiedział Justyn Bilski, nauczyciel z cieplickiej szkoły.

Prezentowany w Cieplicach bolid waży 193 kilogramy, a do 100 km/h rozpędza się w około 3 sekundy.

Prezentujemy samochód z 2017 roku, nasz ósmy z kolei. Obecnie pracujemy nad dziesiątym - zakończyliśmy kilka miesięcy temu fazę projektową i obecnie przygotowujemy go na zawody, które czekają nas w wakacje - powiedział Marcin Lech, członek zespołu PWr Racing Team. - Używamy technologii, które spotyka się w najwyższych seriach wyścigowych, takich jak Formuła 1 - materiały z włókna węglowego, czy stopy tytanu - opisuje student PWr.

Póki co, studenci tworzą samochody spalinowe, ale przyznają, że w planach jest również egzemplarz elektryczny. W wyścigowym dorobku wrocławska ekipa ma już na koncie sukcesy.

W 2017 roku - podczas zawodów we Włoszech - byliśmy pierwszym zespołem z Polski, który wygrał edycję zawodów Formuły Student. Poza tym mieliśmy 3. i 2. miejsce w Czechach oraz 3. we Włoszech - opowiada M. Lech, który opisuje, że proces konstruowania bolidu zajmuje około 10 miesięcy, a samo ściganie to 2-3 wakacyjne miesiące.

Twoja reakcja na artykuł?

14
82%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
18%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group