Poniedziałek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 7395
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Bój o ponad milion

Środa, 14 grudnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 30 grudnia 2005, 15:54
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Gmina Podgórzyn żąda od Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej wypłaty ponad miliona złotych zaległości podatkowych. Pieniądze przydadzą się na remonty dróg. Najpierw jednak trzeba zmusić RZGW do wypłaty.

Samorządowcy z gminy Podgórzyn, na terenie której znajduje się zbiornik wody pitnej Sosnówka, odkryli błędny zapis w ewidencji gruntów. Zalew do niedawna figurował w nim jako "tereny różne". Stawka podatku za takie grunty to 17 zł za m kw.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej płaci jednak dużo mniej - 26 zł za hektar. Taka stawka obowiązuje za nieruchomości zalane przez wodę.

Władze gminy postanowiły wykorzystać nieuwagę urzędników z RZGW, którzy, choć do zakończenia budowy minęło kilka lat, nie wystąpili o zmianę zapisów w ewidencji gruntów.
- Zażądaliśmy ponad miliona złotych zaległych podatków, za trzy lata wstecz - mówi wójt Robert Tarsa.

Gmina może dochodzić swych praw wobec zaległości nie starszych niż pięć lat. W sumie z RZGW do budżetu gminy może wpłynąć półtora miliona złotych.
- To niemało przy rocznym budżecie sięgającym 14,5 mln zł - mówi wójt Tarsa.

Potrzeb w gminie jest wiele. Remontów wymagają gminne drogi, w niektórych miejscach przydałoby się oświetlenie. Na modernizację czekają gminne boiska.
RZGW we Wrocławiu, mimo że przyznaje się do błędu w papierach, płacić na razie nie zamierza.

Jacek Krasicki, zastępca dyrektora do spraw ekonomicznych uważa, że liczy się stan faktyczny, a nie zapis w dokumentach.
- Żądania gminy są bezzasadne. Dokonaliśmy już zmiany w ewidencji gruntów - tłumaczy.
Władze Podgórzyna nie składają broni. Wystąpią o opinię do Ministerstwa Finansów. Jeśli będzie pozytywna, może przyspieszyć wypłatę zaległych podatków.
Wójt Robert Tarsa, zanim zażądał pieniędzy od zarządcy, usiłował przekonać go, by udostępnił zbiornik do celów rekreacyjnych. Nie zgodzono się jednak na wpuszczenie tam żaglówek i kajaków.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
855
Tak
10%
Nie
84%
Nie wiem
5%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group