Wtorek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 12944
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Bój o dworzec na wirażu

Czwartek, 19 kwietnia 2007, 0:00
Autor: TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Bój o dworzec na wirażu
Fot. KDR
Stowarzyszenie Karkonoskie Drezyny Ręczne wspiera samorząd w pozyskaniu opuszczonego dworca kolejowego, ale PKP raczej nie odda miastu stacji.

Batalia o karpacki dworzec na kolejnym zakręcie. Władze jednej ze spółek Polskich Kolei Państwowych po raz kolejny zamierzają sprzedać stację w drodze przetargu komercyjnego. Oznacza to jedno: Karpacz nie dostanie stacji za darmo.

Kompromisem ma być jedynie ustępstwo kolejarzy, którzy będą starali się sprzedać dworzec podmiotowi obiecującemu wykorzystanie budynku zgodnie z wolą samorządowców. Przypomnijmy, że zasadniczym pragnieniem władz miasta pod Śnieżką jest przywrócenie charakteru komunikacyjnego obiektu. Choć nie wykluczają także innej, potrzebnej miastu funkcji, na przykład domu kultury lub galerii.

Tymczasem Stowarzyszenie Karkonoskie Drezyny Ręczne, które na własną rękę zajmuje się rewitalizacją opuszczonego dworca, pragnie, aby powstało tam Centrum Kulturalnego Karpacza „Dworzec”.
– Oryginalność przedsięwzięcia polega na stworzeniu kolei samorządowej bez
udziału spółek grupy PKP – poinformowali Adriana Kostka i Rafał Gersten z KDR. W założeniu oznacza to odtworzenie jako szlak turystyczny linii z Jeleniej Góry do Karpacza.
Projektem już zainteresowały się gminy, przez które linia przebiega, czyli Kowary, Mysłakowice i Podgórzyn.

24 kwietnia w Chacie Karkonoskiej przy ulicy Wolnej w Karpaczu w tej sprawie stowarzyszenie spotka się z członkami zarządu województwa dolnośląskiego. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych turystyką kolejową na przedgórzu Karkonoszy.

W przypadku, kiedy PKP sprzeda obiekt podmiotowi, który nie będzie zainteresowany utrzymaniem nieruchomości jako stacji, cała idea może upaść. Entuzjaści pragną jednak bronić swojej racji. Nie kryją obaw, że potencjalny nabywca może po prostu dworzec zburzyć, choć mają nadzieję, że tak się nie stanie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
755
Tak
10%
Nie
60%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
27%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
Aktualności
Elektryki ruszają na miasto
 
Polityka
Tym żyje Polska: Warchoł za Ziobrę
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 27.11.2023
 
Aktualności
Z całej Polski do Jeleniej Góry
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group