Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 7454
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Bo zupa była za słona...

Czwartek, 11 października 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 11 października 2007, 6:25
Autor: Angela
Jelenia Góra: Bo zupa była za słona...
Fot. Angela
Połączą siły, aby pomóc ofiarom przemocy domowej.

Coraz więcej zgłoszeń o katujących żony mężach czy ojcach, którzy po pijanemu i nie tylko znęcają się nad rodzinami. Wśród sprawców przemocy domowej nie brakuje także kobiet.

Jak pokazują statystyki policyjne, skala zjawiska z roku na rok stale rośnie. Spotkanie policjantów z pracownikami Ośrodka Interwencji Kryzysowej, które odbyło się w środę w sali konferencyjnej Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, miało na celu połączenie sił w celu objęcia ofiar przemocy jak najlepsza opieką.

W 2006 roku przez dziewięć miesięcy w Jeleniej Górze na 183 interwencje założono 177 niebieskich kart, czyli sprawy dotyczyły przemocy w domu i rodzinie.
– Przez dziewięć miesięcy tego roku odnotowaliśmy niepokojący wzrost liczby interwencji, których było aż 336, z czego 195 zostało odnotowane w postaci niebieskich kart – mówi organizator konferencji mł. asp. Danuta Razmysłowicz z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Takie statystyki z jednej strony niepokoją, z drugiej jednak cieszą nasze służby mundurowe.
– Zjawisko przestaje być tematem tabu – powiedziała Danuta Razmysłowicz. Coraz więcej ofiar przemocy zgłasza to policji, a szczególnie dzielnicowym. O problemie coraz częściej alarmują również sąsiedzi, którzy bardzo często są świadkami przemocy domowej.

Przyczyny przemocy są bardzo różne, jednak jak mówią policjanci, wiąże się to najczęściej z sytuacją materialną rodzin, choć nie jest to reguła. Najważniejszy jest jednak sposób walki z tym zjawiskiem.

– Najważniejsze, i taki jest cel spotkania, to żeby każda z instytucji nie działała oddzielnie, ale żeby wszystkie połączyły swoje siły – powiedział asp. szt. Paweł Piotrowski z Komisariatu I Policji w Jeleniej Górze. – Nie mamy psychologów, psychiatrów czy innych specjalistów. Ale ma ich Ośrodek Interwencji Kryzysowej z Jeleniej Góry, który jest naszym dzisiejszym gościem. Jeśli połączymy naszą wiedzę prawną z doświadczeniem specjalistów, mamy szansę coś z tym problemem zrobić.

– Ani ofiara przemocy, ani policjant z tą niebieską kartą nie mogą pozostać sami – uzupełnia |Danuta Razmysłowicz.
Dlatego wymieniono kontakty telefoniczne, dzięki czemu specjaliści mundurowi oraz pracownicy socjalni będą mogli się wzajemnie wspierać.

W szkoleniu udział wzięli dzielnicowi z Jeleniej Góry, Kowar i Szklarskiej Poręby. Ośrodek Interwencji Kryzysowej jest dla jeleniogórskiej policji ważnym ogniwem wsparcia. Policjanci ze Szklarskiej Poręby również zamierzają z nim współpracować.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group