Piątek, 2 maja
Imieniny: Anatola, Zygmunta
Czytających: 7013
Zalogowanych: 49
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Bo zupa była za słona...

Czwartek, 11 października 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 11 października 2007, 6:25
Autor: Angela
Jelenia Góra: Bo zupa była za słona...
Fot. Angela
Połączą siły, aby pomóc ofiarom przemocy domowej.

Coraz więcej zgłoszeń o katujących żony mężach czy ojcach, którzy po pijanemu i nie tylko znęcają się nad rodzinami. Wśród sprawców przemocy domowej nie brakuje także kobiet.

Jak pokazują statystyki policyjne, skala zjawiska z roku na rok stale rośnie. Spotkanie policjantów z pracownikami Ośrodka Interwencji Kryzysowej, które odbyło się w środę w sali konferencyjnej Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, miało na celu połączenie sił w celu objęcia ofiar przemocy jak najlepsza opieką.

W 2006 roku przez dziewięć miesięcy w Jeleniej Górze na 183 interwencje założono 177 niebieskich kart, czyli sprawy dotyczyły przemocy w domu i rodzinie.
– Przez dziewięć miesięcy tego roku odnotowaliśmy niepokojący wzrost liczby interwencji, których było aż 336, z czego 195 zostało odnotowane w postaci niebieskich kart – mówi organizator konferencji mł. asp. Danuta Razmysłowicz z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Takie statystyki z jednej strony niepokoją, z drugiej jednak cieszą nasze służby mundurowe.
– Zjawisko przestaje być tematem tabu – powiedziała Danuta Razmysłowicz. Coraz więcej ofiar przemocy zgłasza to policji, a szczególnie dzielnicowym. O problemie coraz częściej alarmują również sąsiedzi, którzy bardzo często są świadkami przemocy domowej.

Przyczyny przemocy są bardzo różne, jednak jak mówią policjanci, wiąże się to najczęściej z sytuacją materialną rodzin, choć nie jest to reguła. Najważniejszy jest jednak sposób walki z tym zjawiskiem.

– Najważniejsze, i taki jest cel spotkania, to żeby każda z instytucji nie działała oddzielnie, ale żeby wszystkie połączyły swoje siły – powiedział asp. szt. Paweł Piotrowski z Komisariatu I Policji w Jeleniej Górze. – Nie mamy psychologów, psychiatrów czy innych specjalistów. Ale ma ich Ośrodek Interwencji Kryzysowej z Jeleniej Góry, który jest naszym dzisiejszym gościem. Jeśli połączymy naszą wiedzę prawną z doświadczeniem specjalistów, mamy szansę coś z tym problemem zrobić.

– Ani ofiara przemocy, ani policjant z tą niebieską kartą nie mogą pozostać sami – uzupełnia |Danuta Razmysłowicz.
Dlatego wymieniono kontakty telefoniczne, dzięki czemu specjaliści mundurowi oraz pracownicy socjalni będą mogli się wzajemnie wspierać.

W szkoleniu udział wzięli dzielnicowi z Jeleniej Góry, Kowar i Szklarskiej Poręby. Ośrodek Interwencji Kryzysowej jest dla jeleniogórskiej policji ważnym ogniwem wsparcia. Policjanci ze Szklarskiej Poręby również zamierzają z nim współpracować.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
376
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
34%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
15%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
26%
Różnie, to zależy od pory dnia
25%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
112
Policjanci uratowali psa z rozgrzanego auta
 
Aktualności
Hobby horsing galopuje do Jeleniej Góry
 
112
Nowi policjanci złożyli ślubowanie
 
Aktualności
Jest kasa na basen przy Sudeckiej
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group