Wtorek, 28 czerwca
Imieniny: Ireneusza, Leona
Czytających: 7225
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Błąd bardzo kardynalny

Poniedziałek, 17 grudnia 2007, 15:19
Aktualizacja: 15:20
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Błąd bardzo kardynalny
Fot. Agnieszka Gierus
Wyszyńskiego S. Kard. – taka nazwa widniej na co najmniej dwóch tabliczkach jednego z większych placów w śródmieściu Jeleniej Góry. Wtajemniczeni wiedzą, że chodzi o Prymasa Tysiąclecia, ale sposób podania imienia patrona ulicy powinien zawstydzić osoby odpowiedzialne za miejskie szyldy.

Dawny plac Bohaterów Stalingradu wciąż jeszcze jako taki tkwi w świadomości wielu jeleniogórzan. W 1988 roku nazwę zmieniono na samych Bohaterów, bo Stalingrad stał się politycznie niewygodny. Pięć lat później placowi zaczął patronować ks. Stefan Kardynał Wyszyński, prymas Polski do śmierci w roku 1981.

Jednak nazwa, choć już obowiązuje od lat 14, na szyldach ma dziwną postać: Wyszyńskiego S. Kard. – Nawet uczniowie podstawówek wiedzą, że tak się tego nie pisze. To szczyt językowej bezmyślności twórców tablic z nazwami ulic. Dlaczego nikt tego nie poprawił? Kompromitacja – nie przebiera w słowach Michał Wołkowski, polonista i językoznawca.

Nie wszędzie tkwi nazwisko Prymasa w tej dziwnej kolejności. Po stronie placu od strony starówki nazwa podana jest prawidłowo i to w kilku miejscach. W niektórych zachowały się jeszcze tabliczki sprzed lat, kiedy obowiązywało jeszcze miano nawiązujące do bohaterów jednej z większych bitew w latach II Wojny Światowej.

Urzędnicy odpowiedzialni za wizerunek miasta w oczach jego mieszkańców i gości powinni chyba częściej przejść się ulicami Jeleniej Góry. Może podobnych szyldowych niedoróbek jest więcej?

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group