Poniedziałek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 8417
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Biegli z płomieniem pamięci o Papieżu

Piątek, 30 października 2009, 8:12
Aktualizacja: 8:12
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Biegli z płomieniem pamięci o Papieżu
Fot. Angela
Ponad 450 uczniów jeleniogórskich szkół ponadgimnazjalnych i ich opiekunów wzięło udział w sztafecie papieskiej, którą przesunięto po ataku zimy z 15 października na wczoraj. Pogoda również nie rozpieszczała uczestników, jednak płomień papieskiej pochodni na Chojnik donieść się udało.

Papieska sztafeta, w hołdzie i ku pamięci Janowi Pawłowi II, wyruszyła już drugi raz. Zorganizowały ją dwie parafie: św. Judy Tadeusza z Osiedla Czarne i św. Erazma i Pankracego. Do biegu zgłosili się uczniowie niemal wszystkich jeleniogórskich szkół ponadgimnazjalnych, zabrakło uczniów tylko jednej z nich.

Wszyscy mieli do pokonania 1,5 km, czyli jedną z dziesięciu stacji. Zanim jednak pochodnia ruszyła w drogę, uczniowie wzięli udział w mszy świętej, którą odprawiono w kościele Erazma i Pankracego. Tam też od światła paschału, świecy wielkanocnej, zapalono papieską pochodnię, której ogniem na Zamku Chojnik zapłonęły znicze przed tablicą pamiątkową.

– Sztafeta biegła szlakiem papieskim. 3 września 1956 roku w kościele Erazma i Pankracego kardynał Karol Wojtyła odprawił mszę świętą, po czym udał się właśnie tą trasą na Chojnik – mówi siostra Krystyna Bogdan, jedna z organizatorek.

Chętni mogli przebiec całą trasę, większość zdecydowała się jednak reprezentować swoją szkołę na wyznaczonych odcinkach. Pozostali uczniowie wraz z opiekunami do celu dojechali pięcioma autobusami, które MZK bezpłatnie udostępniło na ten cel. W sztafecie wzięli udział m.in. uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych nr 2 w Jeleniej Górze: Paweł Kucharski, Kacper Gawełczyk, Mateusz Żukowski, Rafał Sienkewicz, Jakub Hasinec, Mariusz Lejba oraz Kamil Pacek, którzy w drodze powrotnej z Chojnika zgodnie podkreślali, że pogoda do sztafety była idealna.

Czy było warto? – Tak! – odpowiadają chórem. – Zarówno ku czci wielkiego człowieka, jak i dla zdrowia i sportu. Do sztafety włączyli się też Maciej Walasek z Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych czy Oskar Kąs z II Liceum Ogólnokształcącego.

– Cała trasa była dla nas jedną wielką atrakcją, byliśmy całą klasą, trzymaliśmy się razem był fajny klimat i szczytny cel. Tym biegiem złożyliśmy hołd temu człowiekowi, którego bardzo szanujemy, którego naszym zdaniem warto naśladować, który jest i będzie naszym autorytetem – mówili Aga Łukaszewicz,
Łukasz Heresiński, Piotrek Jurdyga, Marzena Chrygiel, uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze. Szanujemy go za to jakim był, za to, że zjednoczył Polskę, że wszystkim pomagał, wzywał do pokoju i dążył do zjednoczenia wszystkich.

Ula Zieleniewicz i Anna Żukowska z „Żeroma” w sztafecie papieskiej wzięły udział już po raz drugi i mają nadzieję na kolejne. – Ta sztafeta pozwala się zjednoczyć, poznać nowych ludzi, poznać swoje możliwości, pokonać słabości i wejść na ten szczyt dla Jana Pawła II – mówiły w drodze powrotnej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group