Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 10606
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Biedronka w Maciejowej powstanie. Obok będzie tablica pamiątkowa

Czwartek, 29 marca 2012, 9:56
Aktualizacja: 10:25
Autor: Agrafka/RED
JELENIA GÓRA: Biedronka w Maciejowej powstanie. Obok będzie tablica pamiątkowa
W tym miejscu (ulica Wolności w Jeleniej Górze) jeszcze w pierwszej dekadzie XX wieku istniał cmentarz i wznosił się kościół św. Ducha.
Fot. RED
Dalsze prace przy budowie sklepu Biedronka w Maciejowej będą prowadzone pod nadzorem archeologa. W miejscu po cmentarzu ewangelickim zostanie umieszczona tablica pamiątkowa. To nie jedyny sklep tej sieci, który znajduje się tam, gdzie niegdyś dokonywano pochówków zmarłych.

Podczas prac ziemnych prowadzonych w miejscu, gdzie niegdyś znajdował się XIX-wieczny cmentarz ewangelicki, widać było leżące kości. Bowiem w tym miejscu nie została dokonana ekshumacja, po zniszczeniu nagrobków.

Przedstawiciele sklepu Biedronka poinformowali, że prace prowadzone są zgodnie z obowiązującymi normami.
- Firma Jeronimo Martins Dystrybucja, otrzymała pozwolenie od Dolnośląskiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu, z delegaturą w Jeleniej Górze, na prowadzenie dalszych prac na terenie działki wyznaczonej pod budowę sklepu Biedronka. Pozwolenie realizowane jest w formie nadzoru archeologicznego, prowadzonego podczas prac ziemnych, związanych z budową obiektu.

- W przypadku, w którym zostaną odkryte jakiekolwiek znaleziska na terenie oznaczonej działki, będą prowadzone prace archeologiczne. Jednocześnie pragniemy podkreślić, że w miejscu dawnego cmentarza ewangelickiego w Jeleniej Górze, po zakończeniu budowy, zostanie umieszczona tablica pamiątkowa – poinformowała Anetta Jaworska-Rutkowska, kierownik ds. Relacji Zewnętrznych z firmy Biedronka.

Warto dodać, że i w Jeleniej Górze, jeden z pawilonów sieci Biedronka położony jest na terenie byłego cmentarza. Chodzi o sklep przy ul. Wolności, który został wzniesiony w połowie lat siedemdziesiątych minionego stulecia i przez lata należał do “Społem”. Powstał w miejscu, gdzie do początków XX wieku istniał cmentarz wraz z kościołem świętego Ducha.

Do dziś nie zachował się niemal żaden ślad po byłej nekropolii istniejącej niegdyś poza murami miasta. Cmentarz zlikwidowano a kościół zburzono ze względu na rozwój miasta i komunikacji (powstanie linii tramwajowej). W 1996 roku z niszy jednej z kamienic usunięto ostatnie epitafium (należące do rodziny Pohlów). Po dawnym cmentarzu pozostał jedynie kamień nagrobny, z którego powstał obelisk upamiętniający dr Ludwika Zamenhofa, twórcę języka esperanto, oraz skwerek przy pawilonie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
120
wymaga dużej restrukturyzacji
61%
wymaga likwidacji
24%
jest dobrze jak jest
15%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
112
Był poszukiwany aż trzema listami gończymi!
 
Polityka
Tusk popiera Łużniaka!
 
Aktualności
Łatają Karłowicza
 
Aktualności
Kładą asfalt na Wolności
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group