Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Poniedziałek, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 9621
Zalogowanych: 91
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Biedronka w Maciejowej powstanie. Obok będzie tablica pamiątkowa

Czwartek, 29 marca 2012, 9:56
Aktualizacja: 10:25
Autor: Agrafka/RED
JELENIA GÓRA: Biedronka w Maciejowej powstanie. Obok będzie tablica pamiątkowa
W tym miejscu (ulica Wolności w Jeleniej Górze) jeszcze w pierwszej dekadzie XX wieku istniał cmentarz i wznosił się kościół św. Ducha.
Fot. RED
Dalsze prace przy budowie sklepu Biedronka w Maciejowej będą prowadzone pod nadzorem archeologa. W miejscu po cmentarzu ewangelickim zostanie umieszczona tablica pamiątkowa. To nie jedyny sklep tej sieci, który znajduje się tam, gdzie niegdyś dokonywano pochówków zmarłych.

Podczas prac ziemnych prowadzonych w miejscu, gdzie niegdyś znajdował się XIX-wieczny cmentarz ewangelicki, widać było leżące kości. Bowiem w tym miejscu nie została dokonana ekshumacja, po zniszczeniu nagrobków.

Przedstawiciele sklepu Biedronka poinformowali, że prace prowadzone są zgodnie z obowiązującymi normami.
- Firma Jeronimo Martins Dystrybucja, otrzymała pozwolenie od Dolnośląskiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu, z delegaturą w Jeleniej Górze, na prowadzenie dalszych prac na terenie działki wyznaczonej pod budowę sklepu Biedronka. Pozwolenie realizowane jest w formie nadzoru archeologicznego, prowadzonego podczas prac ziemnych, związanych z budową obiektu.

- W przypadku, w którym zostaną odkryte jakiekolwiek znaleziska na terenie oznaczonej działki, będą prowadzone prace archeologiczne. Jednocześnie pragniemy podkreślić, że w miejscu dawnego cmentarza ewangelickiego w Jeleniej Górze, po zakończeniu budowy, zostanie umieszczona tablica pamiątkowa – poinformowała Anetta Jaworska-Rutkowska, kierownik ds. Relacji Zewnętrznych z firmy Biedronka.

Warto dodać, że i w Jeleniej Górze, jeden z pawilonów sieci Biedronka położony jest na terenie byłego cmentarza. Chodzi o sklep przy ul. Wolności, który został wzniesiony w połowie lat siedemdziesiątych minionego stulecia i przez lata należał do “Społem”. Powstał w miejscu, gdzie do początków XX wieku istniał cmentarz wraz z kościołem świętego Ducha.

Do dziś nie zachował się niemal żaden ślad po byłej nekropolii istniejącej niegdyś poza murami miasta. Cmentarz zlikwidowano a kościół zburzono ze względu na rozwój miasta i komunikacji (powstanie linii tramwajowej). W 1996 roku z niszy jednej z kamienic usunięto ostatnie epitafium (należące do rodziny Pohlów). Po dawnym cmentarzu pozostał jedynie kamień nagrobny, z którego powstał obelisk upamiętniający dr Ludwika Zamenhofa, twórcę języka esperanto, oraz skwerek przy pawilonie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
284
Tak
33%
Nie, tak jak jest jest dobrze
58%
Nie mam zdania
9%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Kilometry
Od dziś "ciepły przycisk" w autobusach MZK
 
Aktualności
Zamiast ogródka – sąd i marihuana
 
Inne wydarzenia
Jelenia Góra areną Mistrzostw Polski
 
Kultura
Teatry uliczne – 3 dzień – Aleksandr Makagon, Kazachstan
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group