Sobota, 20 sierpnia
Imieniny: Bernarda, Sobiesława
Czytających: 6256
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Bezpłatne podręczniki na nowy rok szkolny

Środa, 9 września 2015, 8:38
Aktualizacja: 8:41
Autor: Katarzyna Pruś
Jelenia Góra: Bezpłatne podręczniki na nowy rok szkolny
Fot. Archiwum
Rozpoczynający się rok szkolny okazał się nieco mniej uciążliwy dla portfeli rodziców dzieci uczęszczających do klasy I, II i IV szkoły podstawowej oraz do klasy I gimnazjum. Dzięki reformie podręcznikowej, naukę w nowym roku szkolnym uczniowie rozpoczęli z nowymi, bezpłatnymi podręcznikami.

Reforma podręcznikowa rozpoczęła się już w tamtym roku. 1 września 2014 roku bezpłatny podręcznik „Nasz elementarz” dostali uczniowie ówczesnych pierwszych klas szkół podstawowych, ponadto szkoły dostały dotację celową na zakup ćwiczeń dla pierwszaków.

Ministerstwo Edukacji Narodowej jest odpowiedzialne jedynie za druk i kolportaż bezpłatnych podręczników do klas I-III szkoły podstawowej. Aby dzieci otrzymały potrzebne książki, dyrektorzy szkół zobowiązani byli zamówić je w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Bezpośrednio do szkół trafiły tylko bezpłatne podręczniki do klasy I i II szkoły podstawowej do edukacji zintegrowanej i do matematyki. Klasy pierwsze korzystają z podręcznika „Nasz elementarz” z ubiegłego roku, natomiast klasy II - z książki „Nasza szkoła” do edukacji zintegrowanej oraz do matematyki. Pozostałe podręczniki objęte reformą zobligowana jest kupić szkoła, na które dostała odpowiednią dotację celową.

Jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej, dystrybucja pierwszych części podręcznika dla drugoklasistów trwała do 28 sierpnia.

Na zakup pozostałych podręczników tj. do nauki obcego języka nowożytnego w klasie I i II szkoły podstawowej oraz na podręczniki do klasy IV szkoły podstawowej oraz do klasy I gimnazjum dyrektorzy jeleniogórskich szkół otrzymali dotację od Wojewody Dolnośląskiego.

- Do 25.08.2015 szkoły składały do Wydziału Edukacji i Sportu aktualizację przekazywanych w czerwcu informacji. Na podstawie zaktualizowanych informacji w tym dniu, nasz Wydział złożył korektę wniosku do Wojewody Dolnośląskiego o przyznanie dotacji na zakup podręczników – mówi naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu UM Paweł Domagała.

W związku z tym, że powstała różnica pomiędzy pierwszym wnioskiem złożonym w czerwcu a wnioskiem korygującym przesłanym w sierpniu, Wydział Edukacji i Sportu czeka obecnie na zwiększenie środków o kwotę 1 326,03 PLN. Kwota ta, po otrzymaniu jej przez Miasto, zostanie niezwłocznie przekazana do szkół.
Dowiedzieliśmy się także, że już w pierwszym tygodniu nauki w jeleniogórskich szkołach dzieci dostały prawie wszystkie potrzebne książki. Książek nie otrzymało zaledwie kilkoro dzieci, które zostały zapisane do szkoły 25 sierpnia. W jednej placówce, w związku z faktem zmiany decyzji nauczyciela co do wyboru wydawnictwa, pojawiły się małe problemy z podręcznikiem do historii dla uczniów klas IV. Jednak według zapewnień naczelnika Pawła Domagały, już w tym tygodniu dzieci powinny mieć wydane wszystkie zagwarantowane im wcześniej podręczniki.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przewiduje dalszą część podręcznikowej reformy. W kolejnym roku szkolnym darmowe podręczniki i ćwiczenia trafią do uczniów III i V klasy szkoły podstawowej oraz II klasy gimnazjów. W roku 2017/2018 komplet bezpłatnych książek zostanie zapewniony uczniom VI klasy szkoły podstawowej oraz III klasy gimnazjów, a w roku szkolnym 2017/2018 darmowe podręczniki i ćwiczenia otrzymają wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group