Środa, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 11232
Zalogowanych: 62
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Bezpieczne ferie 2019 – co warto wiedzieć

Wtorek, 15 stycznia 2019, 15:09
Aktualizacja: Środa, 16 stycznia 2019, 6:36
Autor: 112
W związku z feriami zimowymi policja jeleniogórska prowadzi działania, ukierunkowane na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży spędzającej zimowy wypoczynek w naszym regionie oraz na rzecz bezpieczeństwa dzieci z naszego powiatu, które będą wyjeżdżały na zimowiska w dniach od 14 stycznia do 24 lutego.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze prowadzą działania polegające głównie na:
• Wzmożonych kontrolach autobusów, busów oraz innych pojazdów, którymi przewożone są dzieci podczas zimowego wypoczynku,
• Kontroli miejsc zorganizowanego wypoczynku na terenie powiatu, zwłaszcza pod kątem bezpieczeństwa dzieci jako uczestników ruchu drogowego,
• Prowadzą spotkania profilaktyczne z dziećmi na zimowiskach, podczas których omówią zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.

W związku z tym, wzorem lat ubiegłych, istnieje możliwość sprawdzenia , po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym pod nr 997 lub do Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Jeleniej Górze pod numerami : 75/75-20-581, 75/75-20-337 stanu technicznego autobusów, busów , uprawnień i stanu trzeźwości kierujących.

Dodatkowo uruchomiony został stały punkt kontroli autobusów wyjeżdżających z dziećmi z naszego regionu. Punkt ten znajduje na ul. Sobieszowskiej w Jeleniej Górze w dniach od 14.01.19 -24.02.19 roku w godzinach od 07.00 do 10.00. (Kontrolę należy co najmniej 1 dzień wcześniej uzgodnić z oficerem dyżurnym KMP pod nr 997 lub z Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego KMP)

Opracowaliśmy również kilka wskazówek dla rodziców, których dzieci wyjeżdżają na zorganizowany wypoczynek – informuje podinsp.. Edyta Bagrowska, rzecznik KMP w Jeleniej Górze. - Zalecamy, aby:
• dokładnie sprawdzić, komu powierzamy opiekę nad swoim dzieckiem,
• ustalić, jakie ta osoba ma przygotowanie i doświadczenie zawodowe,
• sprawdzić czy osoba ta wcześniej organizowała już jakieś tego typu imprezy, spotkania a jeżeli tak, to jakie wrażenia wynieśli uczestnicy,
• ustalić dokładny adres przebywania dziecka, warunki socjalne i opiekę medyczną,
• precyzyjnie ustalić środki przewozowe. W razie wątpliwości, co do stanu technicznego np. autobusu należy powiadomić o tym policję drogową lub najbliższą jednostkę Policji,
• dziecko wyposażyć w wykaz zabranych przedmiotów. Najbardziej wartościowe z nich oznaczyć (np. poprzez naszycie inicjałów),
• przekazać dziecku drobną kwotę pieniędzy oraz kartkę z dokładnym adresem domowym i numerami telefonów - do domu, do pracy rodziców (można włożyć do walizki gotowe, zaadresowane koperty z naklejonymi znaczkami),
• porozmawiać z dzieckiem o różnych sytuacjach w jakich może się znaleźć. Poradzić mu, co wtedy należy zrobić przede wszystkim. Na dorastające dziewczyny czyhać może także inne niebezpieczeństwo. Trzeba o tym szczerze porozmawiać.
Ponadto w okresie zimowym na dzieci czyha wiele niebezpieczeństw, które kryją się w nieprawidłowej organizacji zabaw,
• „ślizgania” się na zamarzniętych powierzchniach zbiorników wodnych (stawy, rzeczki), zabawy na śniegu na terenach bezpośrednio sąsiadujących z jezdniami, - obrzucanie przejeżdżających pojazdów „kulkami śnieżnymi”. O tym należy z dzieckiem porozmawiać i bezwzględnie przestrzec, że takie zabawy mogą skończyć się tragicznie. Ślizganie się na skutej lodem rzece czy stawie może doprowadzić do ciężkich kontuzji, a w skrajnych przypadkach nawet śmierci. Nie zapominajmy o tym!

Natomiast, jeżeli dziecko podczas tych ferii pozostaje w domu to należy z nim, co pewien czas przeprowadzić rozmowy profilaktyczne na temat zagrożeń, z którymi może się spotkać (zaczepki nieznajomych, obietnica pokazania czegoś szczególnie atrakcyjnego w odległym od domu miejscu, propozycja przejażdżki samochodem). Oto kilka wskazówek dla rodziców:

1. Naucz swoje dzieci, aby podczas Twojej nieobecności w domu nikomu nie otwierały drzwi (odwiedziny nieznajomych, krewnych, posłańców z pracy, a także innym dzieciom).
2. Zwracaj uwagę na sposób przechowywania kluczy do mieszkania, którymi dysponuje dziecko (najlepiej w kieszeni ubrania szczelnie zamkniętej, a nie na szyi lub pod słomianką).
3. Zapewnij dziecku bezpieczną zabawę w domu - zamontuj w drzwiach mocne zamki, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie instalacji gazowej i elektrycznej oraz urządzeń, które są do nich podłączone, poproś sąsiadów, aby zwracali uwagę na obcych, jeśli masz telefon, zadzwoń o różnych porach, schowaj przed dzieckiem wszelkie lekarstwa.
4. Nie pokazuj swoim pociechom miejsc przechowywania wartościowych przedmiotów.
5. Bezwzględnie zakazuj dzieciom wsiadania do samochodów kierowanych przez obcych, wsiadania z obcymi do windy, oddalania się z obcym lub przyprowadzania nieznajomych do domu. Musisz zrobić wszystko by Twoje dziecko było nieufne wobec obcych.
6. Nie zezwalaj dziecku na późne spacery, pobyt w miejscach nieznanych.
7. Poznaj dokładnie rozkład zajęć dziecka w trakcie zimowego odpoczynku, jego kolegów, znajomych - zanotuj ich adresy i telefony.
8. W domu obok telefonu powinna znajdować się kartka z odnotowanymi numerami telefonów do pracy: taty, mamy lub bliskich członków rodziny (np. dziadków). Również warto wskazać numery telefonów do Policji, Straży Pożarnej.

Policja przypomina! Zgodnie z przepisami dzieci i młodzież poniżej 16 roku życia mają obowiązek jazdy na nartach i snowboardzie w kaskach. W przypadku nie stosowania się do tego obowiązku opiekunowie lub rodzice mogą zapłacić grzywnę. Ponadto kara grzywny grozi również narciarzom i „snowbordzistom”, którzy będą jeździć w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
456
Tak, często
15%
Czasami
46%
Nigdy
9%
Nie, wolę autobus
3%
Nie, bo mam samochód
28%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Ciekawe miejsca
Tylko dla wytrwałych: Karkonosze w 1 dzień
 
Aktualności
Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
 
Aktualności
Z Jeleniej Góry w Himalaje
 
Turystyka
Z taśmy do kolejki
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group