Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 8624
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Bezpieczeństwo na drodze ponad wszystko

Wtorek, 13 października 2009, 14:46
Aktualizacja: Środa, 14 października 2009, 7:43
Autor: TEJO/rylit
JELENIA GÓRA: Bezpieczeństwo na drodze ponad wszystko
Fot. TEJO
Poczuć się jak kilku kieliszkach wódki bez picia, doświadczyć skutków kolizji bez kraksy, zobaczyć sprawność strażaków, spróbować swoich sił w symulatorze jazdy samochodem – to wszystko można zrobić dziś przy ratuszu z racji Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Poprzedzone polsko-czeską konferencją pokazy zaczęły się na placu Ratuszowym po godz. 13. Włodzimierz Maślak z policji proponował uczestnikom i przechodniom spacer w alkogooglach. Te okulary powodują zaburzenia wzroku identyczne jak po kilku bardzo głębokich kieliszkach wódki. Alkogoogle solidarnie przymierzali: Zbigniew Leszek z Izersko-Karkonoskiego Towarzystwa Rowerowego, naczelnik drogówki mł. insp. Maciej Dyjach, st. kpt. Jerzy Sładczyk, komendant miejski straży pożarnej, w końcu – Robert Tarsa, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, organizatora wydarzenia.

Wszyscy mieli kłopot z przejściem prosto kilku metrów. – A w takim właśnie stanie ludzie nie wahają się usiąść za kierownicą i prowadzić samochód – podkreślają policjanci. – Trudno potem się dziwić, że skutki takiej nieodpowiedzialności bywają tragiczne.

Jaki jest efekt uderzenia w przeszkodę przy szybkości ledwie pięciu kilometrów na godzinę, można się było przekonać siadając do specjalnego symulatora. – Gdyby nie pas bezpieczeństwa, to zbierałby pan zęby z nawierzchni placu – mówiono do jednego z ochotników, którzy chcieli na własnej skórze odczuć moment zderzenia. Szarpnięcie było tak mocne, że z łatwością można sobie wyobrazić jego siłę przy większej prędkości.

Swoją sprawność pokazali także strażacy, którzy w działaniach pozorowanych uwolnili kierowcę zakleszczonego w samochodzie. – Mamy taki sprzęt, że praktycznie z każdego pojazdu jesteśmy w stanie zrobić kabriolet – powiedział mł. kpt. Słodczyk. Dodał, że strażacy podobne działania – ale niestety w rzeczywistości – muszą wykonywać kilka razy w miesiącu. – To stanowczo za często – podkreślił szef jeleniogórskiej komendy PSP.

Sposób, aby rozbudzić wyobraźnię kierujących, mają Czesi. – Organizujemy wędrującą wystawę fotograficzną, na której są zdjęcia z wypadków śmiertelnych – powiedział Michal Mochal z Wydziału Transportu Drogowego w Urzędzie Wojewódzkim w Libercu. Podobno to działa.

Pokazy z okazji Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego potrwają do godz. 17. Strażnicy miejscy zapraszają do miasteczka i do jazdy na czterokołowcach. Można też „pojeździć” na symulatorze przywiezionym przez WORD. Niestety, obchodów nie ułatwia pogoda.

Część imprez Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego odbyła się na terenie WORD w Cieplicach. Można było przejechać się czterokołowcem, a także spróbować sił na egzaminie teoretycznym, praktycznym na placu manewrowym.

Kierujący mieli okazję wykazać się umiejętnościami w zakresie jazdy z poślizgiem kontrolowanym. Mimo pluchy otwarto też oficjalnie parking przy siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Dokonał tego symbolicznym wciśnięciem pilota Jerzy Pokój, przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group